Προς το περιεχόμενο

Ο μπασίστας και η λαϊκή μουσική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί μου συμφορουμίτες

 

Αυτές τις μέρες έχω το εξής πρόβλημα. Ένας φίλος, που τραγουδάει λαϊκά, αποφάσισε να το κυνηγήσει λίγο παραπάνω και να φτιάξει μια δικιά του ορχήστρα ώστε να ξεκινήσει να κλείνει εμφανίσεις ή τουλαχίστον να έχει στα χέρια του ένα όπλο διαπραγμάτευσης (δική του ορχήστρα, 3-4 ώρες λαϊκό πρόγραμμα έτοιμο, κτλ).

Στην προσπάθεια του, μου ζήτησε να τον βοηθήσω παίζοντας μπάσο κι εγώ επειδή είμαι καλό παιδί συμφώνησα. Κατάφερα μέχρι τα 33 μου να το αποφύγω, αλλά τελικά το πλήρωμα του χρόνου ήρθε και για μένα.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω ξαναπαίξει λαϊκά και δεν ξέρω καν πως να τα προσεγγίσω παικτικά, ηχητικά και γενικά από την μεριά του μπασίστα.

Σημ: Το ότι δεν έχω ξαναπαίξει λαϊκά δεν είναι πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι η προσέγγιση.

 

Οπότε, όσοι μπασίστες έχετε ασχοληθεί με τα λαϊκά θα ήθελα μια γνώμη, μια πρόταση και οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή.

 

ΥΓ: Τα χιουμοριστικά σχόλια δεκτά και επιβεβλημένα λόγω του θέματος.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα έχει από ελαφρολαϊκό 60-70 ( "Οι γλάροι" και τα τοιαύτα) μέχρι και πιο σύγχρονα, Ρέμο και άλλα. Αυτό που φοβάμαι είναι ότι το μεγάλο μέρος θα είναι τα σύγχρονα.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου τι παίζουν οι μπασίστες... Σε μερικά σύγχρονα θα εκπλαγείς... Οι ενορχηστρώσεις είναι αρκετά "ροκ" (με κατεβάσματα σε 5τονικές καθώς και με bass brakes) ή αρκετά pop (με κοφτή μπασογραμμή ανά σημεία)... Στα 60s-70s λαϊκά είναι πολύ απλά...  Σκέψου σαν ντράμερ με μπότα την νότα και τομ την 5η...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην υπερ-παιζεις!!Καποια πραγματα ειναι γεννημενα λιτα..και πρεπει να παραμεινουν λιτα.

Την Ροκ -Jazz -Funk νοοτροπια...,πρεπει να την αφησεις στο συρταρι πριν ξεκινησεις προβα..

Ειδικα με τα λαικα!

Απλα -λιτα και ομορφα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, στα "παλιά" λαϊκά είναι πολύ πιο δύσκολο να groovαρεις σε σχέση με τα πιο μοντέρνα.

Ειδικά αν είσαι μπασίστας με παιδεία και ακούσματα που ακουμπάνε πιο πολύ στην pop-rock τότε θα αντιμετωπίσεις αρκετές δυσκολίες.

 

Αυτό συμβαίνει γιατί η παιδεία που προανέφερα έχει κάποια στάνταρ αντιμετώπιση και ύλη.

Εννοώ ότι υπάρχουν διαδεδομένες μέθοδοι, συγκεκριμένη θεωρία και διάφορες σχολές παιξίματος.

Στο παλιό λαϊκό δυστυχώς ή ευτυχώς δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Δεν υπάρχουν (τουλάχιστον όχι πολλοί) μπασίστες που έπιασαν το μπάσο γιατί άκουγαν από μικροί λαϊκά και ήταν το όνειρό τους να μοιάσουν σε έναν μεγάλο λαϊκό μπασίστα.

 

Επίσης οι λειψές ορχήστρες που συνήθως αναλαμβάνουν να παρουσιάσουν το παλιό λαϊκό (πολλές φορές μιλάμε για 2-4 όργανα το πολύ) δεν βοηθούν τη δημιουργία ενός στυλ παιξίματος.

Πχ το κομμάτι που ανέφερες (Οι γλάροι) έχουν τουλάχιστον 8-10 άτομα ορχήστρα χωρίς τους τραγουδιστές (Πάνος Γαβαλάς - Ρία Κούρτη).

Άντε τώρα να αποδώσεις αυτό το κομμάτι με 3 όργανα.

 

Για να καταλήξω, η γνώμη μου είναι να βρείτε με την υπόλοιπη ορχήστρα μια μέση λύση (εκτός κι αν είστε full μπάντα) ώστε να groovάρει το κομμάτι κατά το δυνατόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Αναμνήσεις: Την 1η σεζόν ο μπασίστας είχε μοντέρνο μπάσο [5άρι μάλιστα] και από πλευράς ήχου... μπασοντούβαρο...και οι υπόλοιπες συχνότητες κομπάρσοι. Πονέσανε τα μυαλά μας.

Τη 2η σεζόν ο καινούριος μπασίστας είχε άταστο τύπου Jazz και ήχο γενικώς πιό ανοιχτό/πρίμο. Χαρά Θεού.)

 

Δε μας είπες ακόμα τί μπάσο και λοιπό rig θα χρησιμοποιηθεί...η γνώμη μου είναι ότι το μπάσο "χωράει" πολύ ωραία σε λαϊκή ορχήστρα ανεξαρτήτως πλήθους οργάνων.

Εγώ σε ένα τέτοιο κάδρο θα έπαιζα όσο πιό λίγο γίνεται. Δεν παραγνωρίζω ότι μ' αυτό τον τρόπο θα βαρεθείς εύκολα... Απλά έχω φτάσει στο συμπέρασμα ότι με έναν (minimum) καλό μπουζουξή στο ίδιο πατάρι δε θέλει και πολύ να γίνει γελοίο το πράγμα αν το μπάσο το κρατάει ο Wooten - η έστω ο πρώτος του ξάδεφος. 8)

 

Παικτικά και ηχητικά λοιπόν, κάνε τη ζωή του ηχολήπτη όσο πιό εύκολη γίνεται. Θα διευκολύνεις και τη δική σου.

 

Αν μάλιστα σε παίρνει να πατήσεις και λίγο πόδι στο ρεπερτόριο και έτσι αποφύγεις τίποτα "Καβουράκια"  ;D ή κανά "Απαλλάχτηκα από σένα"  ;D ;D και χώσεις στη θέση τους κάτι που να σηκώνει ο οργανισμός σου...τόσο το καλύτερο.

 

Disclaimer: σας μίλησε ο διευθύνων σύμβουλος της Earendil Solutions που τυγχάνει μη μπασίστας και μη παίξας επί του πάλκου.

(Σερβιτόρος ήμουν και τελικά πέρασα πολύ όμορφα) :) :)

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην υπερ-παιζεις!!Καποια πραγματα ειναι γεννημενα λιτα..και πρεπει να παραμεινουν λιτα.

Την Ροκ -Jazz -Funk νοοτροπια...,πρεπει να την αφησεις στο συρταρι πριν ξεκινησεις προβα..

Ειδικα με τα λαικα!

Απλα -λιτα και ομορφα!

 

Βαγγέλη, δυστυχώς το απλά,λιτά και όμορφα δεν αρκεί.

Σίγουρα είναι μια καλή βάση για να ξεκινήσεις.

Πρέπει να μπεις στη νοοτροπία του λαϊκού μπάσου και στο κλίμα της μουσικής εποχής.

Ξέρω τρομερούς μπασίστες της jazz-rock-pop κλπ που στα παλιά λαϊκά απλά τρώνε τα μούτρα τους.

Ή θα τα φέρουν στα μέτρα τους (βλέπε θα κάνουν jazz-rock κλπ) ή θα παίξουν απλά μεν (ας πούμε 1η - 5η) αλλά το groove θα πάει περίπατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γνώμη μου είναι ότι το μπάσο "χωράει" πολύ ωραία σε λαϊκή ορχήστρα ανεξαρτήτως πλήθους οργάνων.

 

Διαφωνώ κάθετα στο bold.

Δηλαδή τα ίδια θα παίξει το μπάσο αν παίζει με full ορχήστρα και τα ίδια αν παίζει μπουζούκι, κιθάρα, μπάσο;

Το ίδιο ισχύει για όλα τα όργανα βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ κάθετα στο bold.

Δηλαδή τα ίδια θα παίξει το μπάσο αν παίζει με full ορχήστρα και τα ίδια αν παίζει μπουζούκι, κιθάρα, μπάσο;

Το ίδιο ισχύει για όλα τα όργανα βέβαια.

 

Μα δεν έγραψα ότι θα παίξει τα ίδια. Αυτό έλειπε.

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου