Προς το περιεχόμενο

Ben Howard - I Forget Where We Where (Accoustic Cover)


Λέων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα κόβερ, από τον μακράν αγαπημένο μου μουσικό αυτής της δεκαετίας  O0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Γειά σου Λέων!

2 λόγια θα σου πω για το τεχνικό μέρος για να το έχεις υπ' όψη στο επόμενο.

 

1. Η κιθάρα πρέπει να ανέβει αρκετά σε ένταση σχετικά με την φωνή και να ασχοληθείς λίγο με την ισοστάθμιση της γιατί δεν καθαρίζουν οι νότες. Ετσι αφήνεις την φωνή να έχει πρώτο ρόλο (όπως πρέπει) αλλά σχεδόν χωρίς συνοδεία. Επίσης κάνε λίγο πίσω στο βάθος της φωνής.

 

2. Προσπάθησε σιγά σιγά να καθαρίσεις την άρθρωση σου. Το είδος αυτό στηρίζεται στην αφήγηση και πρέπει να είναι κατανοητή.

 

My 2 cents. Καλές ηχογραφήσεις!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου Λέων!

2 λόγια θα σου πω για το τεχνικό μέρος για να το έχεις υπ' όψη στο επόμενο.

 

1. Η κιθάρα πρέπει να ανέβει αρκετά σε ένταση σχετικά με την φωνή και να ασχοληθείς λίγο με την ισοστάθμιση της γιατί δεν καθαρίζουν οι νότες. Ετσι αφήνεις την φωνή να έχει πρώτο ρόλο (όπως πρέπει) αλλά σχεδόν χωρίς συνοδεία. Επίσης κάνε λίγο πίσω στο βάθος της φωνής.

 

2. Προσπάθησε σιγά σιγά να καθαρίσεις την άρθρωση σου. Το είδος αυτό στηρίζεται στην αφήγηση και πρέπει να είναι κατανοητή.

 

My 2 cents. Καλές ηχογραφήσεις!

 

Και εγώ μαθαίνω όσο μπορώ σιγά σιγά χωρίς καμοιά βοήθεια οπότε εκτιμώ πολύ την απάντηση σου.

 

Για την ισοστάθμιση κιθάρας-φωνής το κατάλαβα και εγώ όταν το ανέβασα και το άκουσα στο κινητό μου. Υπήρχε ένα θεματάκι με το bleed και δεν μπορούσα να ανεβάσω πολύ την κιθάρα, αλλά νομίζω θα λύσω το πρόβλημα μιας και τα επόμενα covers θα είναι με ηλεκτρική. Αλλά θα το δουλέψω να μην ξανααφήσω την φωνή τόσο εκτεθημένη.

 

Για το βάθος, είναι κάτι που με δυσκολεύει πολύ να καταλάβω ποιο είναι το σωστό σημείο, σε ένα 2-track κιθάρα-φωνή, γιατί είτε θα είναι πολύ dry, είτε με πολύ reverb. Προσπάθησα delay και reverb, και νομίζω κάπως έτσι η κιθάρα χάθηκε.

 

Για την άρθρωση των λέξεων, πολλοί μου έχουν πει ότι δεν πολυκαταλαβαίνουν τις λέξεις, και ακόμα δεν έχω καταλάβει άμα φταίνε τα αγγλικά μου ή δεν ξέρω να τραγουδάω σωστά (χρείαζομαι σίγουρα μαθήματα) ή επειδή είμαστε ελλάδα και όλοι δυσκολεύονται με την κατανόηση των αγγλικών, ιδιαίτερα σε τραγούδι. Θέλω να πω, πόσοι καταλαβαίνουν τους στοίχους ξενόγλωσσων τραγουδιών απλά ακούγωντας τα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν γράφεις direct to stereo, δοκίμασε να γράψεις χωρίς βάθος και να το προσθέσεις στο σύνολο μετά, αν έχεις την δυνατότητα.

 

Οσο για την άρθρωση, ισχύει μεν το

... πόσοι καταλαβαίνουν τους στοίχους ξενόγλωσσων τραγουδιών απλά ακούγωντας τα?
Αλλά να... υπάρχουν και αυτοί που μιλάνε κι αγγλικά καλά. Μειονότητα εδώ; Ισως αλλά υπάρχουν. Ασε δε που το Youtube που το δημοσίευσες δεν αφορά την Ελλάδα μόνο.

Αρα για να καταλήξω, θα βελτίωνα την άρθρωση μου.

Μπαλάντα που δεν καταλαβαίνεις τι λέει, δεν λέει.

Και για να είμαι δίκαιος το οριτζιναλ δεν πάει καλύτερα στον τομέα... απλά εσυ το παίζεις με μια κιθάρα σαν τροβαδούρος.

 

Υ.Γ. Το τραγούδι λέγεται I Forget Where We were (not Where).

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ για το where, αλλά το θεώρησα πολύ minor σε σχέση με τα σοβαρά που επισήμανε ο Γιάννης.

 

συνοψίζω...

1. προσοχή στο στήσιμο μικροφώνων, δεν υπάρχει σωστή ισορροπία

2. γράψε τη φωνή dry μετά κάνε ό,τι θες.

3. αν σε βολεύει ξαναπέρασε την κιθάρα σε δεύτερο πέρασμα αν το ταυτόχρονο σε πετάει έξω είτε στη φωνή είτε στο παίξιμο. Μετά κάνε edit στο ήχο του βίντεο.

4. Σημαντικότατο το θέμα της άρθρωσης -προφοράς. Τα λόγια δεν βγαίνουν ούτε και αν ξέρεις το κομμάτι, ακόμα και από μέσο γνώστη της αγγλικής.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου