Προς το περιεχόμενο

John Mayer Stratocaster


G.K.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν αναφέρομαι στην καλλιτεχνική του αξία, αλλά στο image και τη δημοφιλία του. Όσο για το ποιος "αξίζει" signature 7ender, μήπως έχουν αφήσει και κανέναν που να μη του φτιάξουνε?  ;D

 

Πολλούς...Με πρώτη και καλύτερη τη μουσική(επαναλαμβάνω μουσική,όχι κιθαριστική) ιδιοφυία που ακούει στο όνομα John Frusciante...

 

Πιστεύω οτί είναι θέμα χρόνου...Η Fender τον παρακαλάει,αλλά ο άτιμος κάνει τον Κινέζο... ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω και 'γω τη γνώμη μου. Λοιπόν, κατ' αρχάς αυτή που δοκίμασα την βρήκα αζύγιστη (πιο βαριά στη μεριά του σώματος απ' ότι θα ήθελα) και όχι ιδιάιτερα σεταρισμένη. Το μπράτσο ήταν μεγαλούτσικο, χοντρούτσικο, 9.5άρι με μεγάλα τάστα (6105?) C. To string guide ή όπως αλλιώς λέγεται ήταν πιο μακριά (προς τη μεριά των κλειδιών) σε σχέση με τις vintage. Ο ήχος ήταν ο.k., όδευε προς 60'ς, καθαρός αλλά και ψιλοσκοτεινός. Δεν την άκουσα με drive και δεν έιχα <<πυξίδα>> μαζί μου να δω αν ο μεσαίος έχει ανάποδη πολικότητα. Δεν έπαθα τη πλάκα μου, δεν την απορρίπτω κιόλας. Με άλλο σετάρισμα (πιο κοντά στ γούστα μου) ίσως και να μου άρεσε περισσότερο.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακα τα ψεμματα ο ηχος του Mayer ειναι απο τους πολυ ''γλυκους'' και ζουμερους που εχω ακουσει. Ειδικα στις μεσαιες θεσεις (2,4), που απο οτι βλεπω τις χρησιμοποιει κατα κορον, ακουγεται μελι...

Συμφωνώ απόλυτα με τα γούστα σου, και είχα και εγώ ενδιαφέρον παλιότερα για τη συγκεκριμένη, βέβαια που να την βρεις να την δοκιμάσεις στην ελλάδα? Ίσως το καλύτερο είναι buy-try-send back (εαν δεν σου κάνει). βέβαια, όπως πολύ σωστά είπες...

Θα μου πειτε σε αυτο οφειλεται ο Two Rock και δεν ξερω τι αλλο...

όταν ο ενισχυτής και μόνο έχει πολλαπλάσιο κόστος της κιθάρας (και εαν κρίνω από τα βιντεο όπου έχω ακούσει τον συγκεκριμένο αλλά και τους dumble με τους οποίους παίζει κατά καιρούς), υποψιάζομαι ότι έχει αρκετή επιρροή στον ήχο του  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το είπα και πιο πάνω...

 

Συνήθως κλείνω τα μάτια και ανοίγω τ'αυτιά.

 

Και αυτόν τον τύπο τον βρίσκω αρκετά ταλαντούχο μουσικό και με ηχάρα...(και στα δάχτυλα και στο gear...)

 

+1000000000000000

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000000000000000

Αν και τον παρακολουθούσα από νωρίς δεν μπορώ να πω ότι τον είχα σε τρομερή εκτίμηση.

Ταλαντούχος κιθαρίστας, καλή φωνή, ωραίο παιδί, so what.

Γεγονός είναι ότι λόγω Palladino & Jordan τον ξανάκουσα. Και εξεπλάγην ευχάριστα.

Το δε Battle Studies μου άρεσε αρκετά.

Όσοι ασχολείστε με το ιδίωμα (αν και ο δίσκος είναι μάλλον ποπ), αξίζει να δείτε στο Youtube (δεν έχω λινκ τώρα) την συνέντευξη που δίνει για τον ήχο και την τεχνοτροπία που ακολούθησε για το Crossroads (πολύ καλή εκτέλεση) του ομόνυμου CD. Την βρήκα ενδιαφέρουσα.

 

Για την κιθάρα του δεν γνωρίζω τίποτα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεγονός είναι ότι λόγω Palladino & Jordan τον ξανάκουσα. Και εξεπλάγην ευχάριστα.

Το δε Battle Studies μου άρεσε αρκετά.

 

Οντως εκει περα αποδεικνυει την ορθοτητα του ρητου "less is more" και μαλιστα με απολαυστικο για τους ακροατες τροπο...

Για μενα παντως η πραγματικη δισκαρα του ειναι το Continuum. ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω και 'γω τη γνώμη μου. Λοιπόν, κατ' αρχάς αυτή που δοκίμασα την βρήκα αζύγιστη (πιο βαριά στη μεριά του σώματος απ' ότι θα ήθελα) και όχι ιδιάιτερα σεταρισμένη. Το μπράτσο ήταν μεγαλούτσικο, χοντρούτσικο, 9.5άρι με μεγάλα τάστα (6105?) C. To string guide ή όπως αλλιώς λέγεται ήταν πιο μακριά (προς τη μεριά των κλειδιών) σε σχέση με τις vintage. Ο ήχος ήταν ο.k., όδευε προς 60'ς, καθαρός αλλά και ψιλοσκοτεινός. Δεν την άκουσα με drive και δεν έιχα <<πυξίδα>> μαζί μου να δω αν ο μεσαίος έχει ανάποδη πολικότητα. Δεν έπαθα τη πλάκα μου, δεν την απορρίπτω κιόλας. Με άλλο σετάρισμα (πιο κοντά στ γούστα μου) ίσως και να μου άρεσε περισσότερο.

 

Σε ευχαριστω για το review κ. Νεστορα. Κραταω την τελευταια προταση σου και την τροποποιω. Με ενα σεταρισμα απολυτα στα γουστα σου θα την αγοραζες?

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για το review κ. Νεστορα. Κραταω την τελευταια προταση σου και την τροποποιω. Με ενα σεταρισμα απολυτα στα γουστα σου θα την αγοραζες?

Είμαι του love at first sight.

Αν μου κάνει κλικ περνάει το πρώτο τεστ, αν την βρω στο παίξιμο τότε εντάξει και το δεύτερο.

Το δύσκολο είναι το το πως θα πείσω τη γυναίκα μου ότι πρέπει να πάρω καινούργια κιθάρα. :D

 

Σε αντίθεση με τους περισσότερους stratσυμφορουμίτες δεν τη βρίσκω με το 9.5άρι radius ούτε με τα μεγαλούτσικα τάστα οπότε η γνώμη μου ίσως να μην είναι και η πλέον αντικειμενική.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου