Προς το περιεχόμενο

Ιδέα για παρτιτούρες


killbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολλές φορές αντιμετωπίζω την δυσκολία να κουβαλάω μαζί μου ντοσιέ με παρτιτούρες (κυρίως για τους στίχους) ή να χάνω χρόνο να ψάχνω το κομμάτι μέσα στο ντοσιέ.

Ειδικά όταν έχεις πολλά ντοσιέ χωρισμένα ανά είδος τραγουδιού γίνεται ακόμα πιο χρονοβόρο και πιο δύσκολο.

 

έχω σκεφτεί το εξής αλλά δεν ξέρω αν είναι εφαρμόσιμο: Αν είχα μπροστά στο αρμόνιο μου ένα tablet αντί για ντοσιε, με όλες τις παρτιτούρες περασμένες σε word ή pdf, θα μπορούσα άραγε να διαχειριστώ πιο εύκολα την κατάσταση;

Με touch screen θα βρίσκω πιο εύκολα το κομμάτι που θέλω αντί να ξεφυλλίζω μπρος πίσω.

 

υπόψη έχω μια μεγάλη συλλογή παρτιτούρων (πάνω από 2000) που για την ώρα τα έχω σε 3 ντοσιέ μεγάλου μεγέθους (σαν και αυτά που βλέπεις στην εφορία!). Άσε που κάθε φορά που θα φτιάξω πρόγραμμα έχω αυτό το βάλε βγάλε των παρτιτούρων από τα ντοσιέ. Και αν προκύψει κανένα extra κομμάτι που δεν το πήρα μαζί μου στη συλλογή τότε να πρέπει να ανοιξω τα μεγάλα ντοσιέ και να ψάχνω.

 

πως το βλέπετε σαν ιδέα; υπάρχει κάτι άλλο να προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μια καλή ιδέα και μπορει να γινει :)

 

Εγω για ένα live που χρειαζομουν οδηγους παντως, δανειστηκα μια ψηφιακή κορνιζα απο φιλο, εβγαλα φωτογραφία τους οδηγους απο τον κιθαριστα και τα ειχα ετοιμα ;D

 

Δεν ειναι και η καλυτερη λύση, αλλα μια χαρα εκανα τη δουλεια μου ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό αυτό το page turner που το χειρίζεσαι με το πόδι!!!

Όμως πανάκριβο το tablet ρε παιδιά.... Καλύτερα να αγοράσω νέο πλήκτρο!!

 

Μια άλλη ιδέα και πολύ πιο οικονομική είναι το Kindle (δεν το έχω δει να κυκλοφορεί στην Ελλάδα αλλά όλα τα Αμερικανάκια το καλοκαίρι όλα διαβάζανε βιβλία έτσι). Το παίρνεις από το amazon.com

miranda-main-hero._V189854680_.jpg. αλλά το μέγεθός του είναι σαφως μικρότερο από Α4. ίσως να βολέυει δεν ξέρω...

 

Τέλος η άλλη λύση είναι να έχεις το λαπτοπ σου μπροστά ανοιχτό!!

 

Επειδή δεν έχω tablet ούτε έχω χρησιμοποιήσει ποτε στη ζωή μου, θα βολέψει λέτε; Βασικά το μέγεθος είναι ικανοποιητικό ή θα θέλω μεγενθυντικό φακό; γιατί βλέπω ότι το μεγαλύτερο tablet είναι 10'' ....

επίσης δουλεύει με touchscreen? είναι όπως στον κανονικό υπολογιστή δηλαδή φάκελοι υποφάκελοι και αρχεία ώστε να έχω εκεί τις παρτιτούρες σε pdf ή word ταξινομημένες; Βεβαια ένα καλό με το tablet είναι ότι φωτίζεται η οθόνη!!! και έτσι μπορείς να παίζεις και σε χαμηλό φωτισμό.

 

 

Βλέπω όμως ότι υπάρχει και ηλεκτρονική κορνίζα με οθόνη 10'' με 89€!!! θα βολέψει άραγε? Μάλιστα έχει και τηλεχειριστήριο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.997534

Όμως υποστηρίζει μόνο αρχεία εικόνας και όχι pdf, doc. ούτε υπάρχει η δυνατότητα για scroll down-up αν θές να έχεις μεγέθυνση....

Όμως υπάρχουν πάλι free εργαλεία που σου μετατρέπουν ένα αρχείο word σε εικόνα!!!

 

@neeq τι οδηγούς εννοείς χρειαζόσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν έχεις 2000 + παρτιτούρες, το πιο εύκολο είναι να τις κάνεις PDF και όχι εικόνες. Θα σου φύγει ο τάκος να τις κάνεις εικόνες. Και βέβαια υπάρχουν εργαλεία να κάνεις word docs σε εικόνες, αλλά είναι μπελάς για τόσο μεγάλο μέγεθος!

 

Αλλιώς το page turner είναι αυτό που ζητάς μαζί με ένα μεγάλο tablet. Είναι η μοναδική λύση πρακτικά στο πρόβλημά σου και ξέρω ανθρώπους, πιανίστες που δουλεύουν με ipad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδηγους εννοουσα

 

Κουπλε: C,    D, F#

Ρεφραιν: Μπλα μπλα

 

Κτλ

 

Για να συνοδευσω ενα φιλο τραγουδιαρη.

 

Η κορνιζα ήταν 8", την είχα ακριβως μπροστα στο πιανο και εκανα μια χαρά τη δουλεια μου.

 

Δε χρειαστηκα ομως scroll down ποτε.

 

Δεν το προτεινω ως σοβαρη λύση, αλλα αν μπορεις να δανειστεις μια και να δοκιμασεις, ποτε δεν ξέρεις. Εδω εχω δει ντραμερ που προσαρμοσε τα τυμπανα του σε ξαπλωστρα θαλασσης για να μη τα στηνει συνεχεια ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Προσανατολίζομαι στην λύση του tablet μιας και θα μπορώ να συνδεθώ και στο ιντερνετ να βρω στίχους, παρτιτούρες κλπ.

 

Τα tablets όμως αναγνωρίζουν κανονικά pdf & doc αρχεία όπως και ο υπολογιστής; έχουν office?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

office δεν έχουν αλλά έχουν άλλα παρόμοια...τα pdf τα αναγνωρίζουν κανονικά απλά κατεβάζεις το adobe reader απ'το play store για android ή απ'το appstore για το ipad...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

μερικές ερωτησούλες ακόμα στα tablets:

 

1. Επειδή θέλω να βλέπω ολόκληρη τη σελίδα με τους στίχους του τραγουδιού και δεν θα έχω την άνεση να κάνω scroll down, μπορώ στο tablet με το που το στρέφω 90 μοίρες, αυτόματα το pdf έγγραφο που βλέπω στην οθόνη να στρέφεται και αυτό 90 μοίρες ώστε να κερδίζω χώρο προς τα κάτω;

Μπορεί η διαγώνιος να έιναι 8 ίντσες, όμως, όπως και στα λαπτοπ, η οθόνη είναι κατασκευασμένη μεγαλύτερη σε πλάτος και μικρότερη σε ύψος, ενώ θα βόλευε ακριβώς το αντίθετο. Θέλω να βλέπω δηλαδή το Α4 κατακόρυφα (Portrait) και όχι οριζόντια (Landscape).

 

2. η διαχείριση των αρχείων πως γίνεται στα tablet? είναι όπως στα windows δηλαδή φάκελοι και υποφάκελοι όπου βλέπω λίστα με τα αρχεία και κάνω διπλό click πάνω τους;

Υπάρχει κάτι άλλο πιο βολικό ίσως; γιατί όταν θα τελειώνω ένα τραγούδι θα πρέπει να καθυστερώ να πηγαίνω στο παράθυρο διαχείρισης αρχείων και να κάνω double click στο επόμενο pdf που θα παίξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία άλλη λύση θα ήταν να αποκτήσεις ένα πλήκτρο με ανάδειξη παρτιτούρας και στίχων στην οθόνη του όπως τα καλά yamaha psr ή κάποια korg ή roland αν έχουν που να δείχνουν τέτοια πράματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου