Προς το περιεχόμενο

Ιδέα για παρτιτούρες


killbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Εφαρμογές για tablet κυκλοφορούν πολλές και διάφορες, με ή χωρίς χρέωση, αν και θεωρώ πως για iPad είναι πολύ πιό ευέλικτες για διάφορους λόγους, ειδικά λόγω συνδεσιμότητας MIDI, αν την χρειαστείς αργότερα, και φυσικά λόγω iOS. Αρνητικό ίσως είναι η τιμή της συσκευής (iPad) αλλά εδώ ισχύει το 'ότι πληρώνεις παίρνεις'.

Σχετικά με τις παρτιτούρες - οδηγούς - σημειώσεις κλπ, το δύσκολο αλλά και χρονοβόρο της υπόθεσης είναι να μετρατρέψεις τα αρχεία σου από τυπωμένο χαρτί σε κατάλληλη ηλεκτρονική μορφή ανάλογα την εφαρμογή που θα επιλέξεις και το σημαντικότερο είναι να τα τακτοποιήσεις - αρχειοθετήσεις με τέτοιο τρόπο ώστε να είναι άμεσα προσβάσιμα την ώρα του live.

Καλό θα ήταν να το δοκίμαζες αυτό που ζητάς με 10-20 κομμάτια, έτσι ώστε να δεις στην πράξη εάν σε βολεύει ή όχι, ποτέ δεν ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ σκέφτομαι να σκανάρω τα έντυπα με τους στίχους και τα ακκόρντα σε pdf μορφή, ή να μετατρέψω από word σε pdf ώστε να τα βλέπω στο tablet που θα έχω στο αναλόγιο μπροστά από το αρμόνιο.

Δεν είναι και τόση φασαρία αυτό.

 

Θα ήθελα να ξέρω όμως αν περιστρέφοντας το ταμπλετ 90 μοίρες, περιστρέφεται και η παρτιτούρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφαρμογές για tablet κυκλοφορούν πολλές και διάφορες, με ή χωρίς χρέωση, αν και θεωρώ πως για iPad είναι πολύ πιό ευέλικτες για διάφορους λόγους, ειδικά λόγω συνδεσιμότητας MIDI, αν την χρειαστείς αργότερα, και φυσικά λόγω iOS. Αρνητικό ίσως είναι η τιμή της συσκευής (iPad) αλλά εδώ ισχύει το 'ότι πληρώνεις παίρνεις'.

 

 

Αυτή τη στιγμή μόλις σύνδεσα ένα USB MIDI controller απευθείας χωρίς πολλά πολλά στη USB θύρα μιας Android 4.1 συσκευής, η οποία συσκευή είδε το κλαβιέ κατευθείαν, και έπαιξα κανονικά με το Heat Synthesizer. Να ζούμε να το θυμόμαστε το iOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εγώ σκέφτομαι να σκανάρω τα έντυπα με τους στίχους και τα ακκόρντα σε pdf μορφή, ή να μετατρέψω από word σε pdf ώστε να τα βλέπω στο tablet που θα έχω στο αναλόγιο μπροστά από το αρμόνιο.

Δεν είναι και τόση φασαρία αυτό.

Το pdf είναι το πιό standard format.

 

Θα ήθελα να ξέρω όμως αν περιστρέφοντας το ταμπλετ 90 μοίρες, περιστρέφεται και η παρτιτούρα

Τα tablet υποστηρίζουν αυτή τη λειτουργία, εξαρτάται και από την εφαρμογή.

 

Αυτή τη στιγμή μόλις σύνδεσα ένα USB MIDI controller απευθείας χωρίς πολλά πολλά στη USB θύρα μιας Android 4.1 συσκευής, η οποία συσκευή είδε το κλαβιέ κατευθείαν, και έπαιξα κανονικά με το Heat Synthesizer. Να ζούμε να το θυμόμαστε το iOS

Καλορίζικο.

Το iPad είναι Core Midi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλορίζικο.

 

 

 

Σε ευχαριστώ, αλλά περισσότερο για το χαβαλέ τα σύνδεσα, δεν το πολυβλέπω να ασχολούμαι ιδιαίτερα. Πάντως από τη στιγμή που το MIDI το βλέπει κανονικά, μπαίνει πλέον στην πορεία του το πράγμα, πόσο μάλλον όταν το Android γενικά καλπάζει.

 

Αν κάποιος έχει ήδη κάποια συσκευή iOS ή οτιδήποτε, τότε θα την αξιοποιήσει, αλλά να σκάει κάποιος πολλά λεφτά για tablet για να κάνει μουσική είναι ΙΜΗΟ άκυρο. Αντίθετα μια φτηνή android συσκευή δεν το σκέφτεσαι και πολύ να την πάρεις αν θέλεις κάτι τέτοιο  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

(κυρίως για τους στίχους)

Αν θες κάτι "φθηνιάρικο" κι αν πρόκειται μόνο για τους στίχους υπάρχουν ακόμα δύο λύσεις.

1. Να γράψεις τους στίχους σε απλό κείμενο text, θέλει χρόνο.

2. Να μετατρέψεις τα έγγραφά σου σε εικόνες jpg.

 

Όλα τα tablet διαβάζουν κείμενα text αλλά και εικόνες που μπορείς εύκολα να τις οργανώσεις σε διαφορετικούς φακέλους ή album.

 

Επίσεις, αν διαθέτεις κάποιο όργανο (συνήθως αρμόνιο Yamaha - Roland - Korg) με έξοδο video που να μπορεί να διαβάσει και να στείλει εικόνες στην έξοδο, τότε μπορείς να στείλεις τα κείμενα (εικόνες) από το αρμόνιο σε κανονικό monitor (composite video).

Εδώ θέλει λιγάκι προσοχή καθ´ότι δεν είναι όλα τα αρμόνια - μοντέλα που μπορούν να διαβάσουν Ελληνικούς χαρακτήρες ή να υποστηρίξουν εικόνα. Ανάλογα το αρμόνιο και τον τρόπο λειτουργίας κατά την ώρα της δουλειάς (real live ή backing - midi file).

 

Αλλη φθηνή λύση είναι να πάρεις ένα φθηνό netbook έστω και μεταχειρισμένο μόνο για την συγκεκριμένη δουλειά (στίχους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που θα σκεφτομουν σοβαρα να κανω στην θεση σου ειναι το εξης.

Θα επαιρνα ενα tablet με windows.

ολα τα τραγουδια σε jpg φωτο και χωρισμενα σε φακελους ανα καλλιτεχνη. (βρισκεις πολυ ευκολα το κομματι που θες)

στην συνεχεια οταν θα διαλεγα κομματια για καποιο συγκεκριμενο live θα εφτιαχνα ενα φακελο με κοπιες απο τα αρχικα jpg στην σειρα που τα θελω.

και τωρα η μαγεια του DIY....

θα "εσφαζα" ενα usb ποντικι και θα εβαζα τον μηχανισμο του και τα μπουτον (εννοειτε) σε ενα ωραιοτατο diy footswitch.

ρυθμιζεις και απο τα windows αριστερο-δεξι κλικ    μπρος-πισω τις εικονες και εισαι αρχοντας.

;D

Θέλω Rory,Jimi,Stevie ray μαζί live!

Τι ζηταω πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου