Προς το περιεχόμενο

Θήκη μεταφοράς για ΙΚΕΑ pedalboard


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

 

Πρόσφατα έφτιαξα με τη βοήθεια ενός φίλου ένα pedalboard από ράφι του IKEA (όπως έχουν κάνει πολλοί άλλωστε εδώ μέσα :))

 

Το ερώτημα είναι εάν και (κυρίως) πού βρίσκουμε μια οικονομική θήκη μεταφοράς (soft case) η οποία να ταιριάζει όσο το δυνατόν περισσότερο στις διαστάσεις τις πεταλιέρας:

 

770 x ​310 x 130 (mm)

 

Η πιο κοντινή σε διαστάσεις θήκη που βρήκα στο Thomann είναι αυτή:

http://www.thomann.de/gr/rockbag_rb_21514_b.htm

 

η οποία όμως θα περισσέυει 20cm περίπου στο πλάι, οπότε δεν είναι και τόσο βολική.

Επίσης, δεν είναι και τόσο φθηνή...

 

Καμιά άλλη ιδέα/πρόταση;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λιγο το ikea θα βγαζει και soft case!  ;D Επειδη και εγω εχω φτιαξει μια και εψαχνα καποια στιγμη, δεν βρηκα τιποτα που να ειναι ακριβως στις διαστασεις του και οικονομικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε χερούλια  στο pedalboard και φρόντισε τα πετάλια να μην πέφτουν.... εγώ αυτό έκανα βέβαια δεν την μεταφέρω οπότε δεν έχω πάθει κάνα ατύχημα   ;D

 

Υ.Γ πάντως ήταν αρκετά καλό ώστε να τρομάζω τους οικείους με το ότι θα τους έρθουν πετάλια  καθώς τούμπαρα την πεταλιέρα  κοντά τους....   :o :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

 

Πρόσφατα έφτιαξα με τη βοήθεια ενός φίλου ένα pedalboard από ράφι του IKEA (όπως έχουν κάνει πολλοί άλλωστε εδώ μέσα :))

 

Το ερώτημα είναι εάν και (κυρίως) πού βρίσκουμε μια οικονομική θήκη μεταφοράς (soft case) η οποία να ταιριάζει όσο το δυνατόν περισσότερο στις διαστάσεις τις πεταλιέρας:

 

770 x ​310 x 130 (mm)

 

Η πιο κοντινή σε διαστάσεις θήκη που βρήκα στο Thomann είναι αυτή:

http://www.thomann.de/gr/rockbag_rb_21514_b.htm

 

η οποία όμως θα περισσέυει 20cm περίπου στο πλάι, οπότε δεν είναι και τόσο βολική.

Επίσης, δεν είναι και τόσο φθηνή...

 

Καμιά άλλη ιδέα/πρόταση;

Καλημερα. Εγω το εκανα αντιστροφα. Πρωτα βρηκα βαλιτσα μεταφορας,ξερεις, μια βαλιτσα ταξιδιου με ροδακια, χειρολαβη,κτλ.λιγο μακρια και στενη, κανει και μαλακη βαλιτσα πληκτρων. Και μετα εκοψα τη μελαμινη(ξυλο) του ΙΚΕΑ στις διαστασεις της βαλιτσας. Πηρα και δυο χειρολαβες απο το ΙΚΕΑ μια που πηγα, οποτε εκατσε ακριβως και τη μεταφερω συνεχως χωρις να κουραζω τη μεση μου.Βαζω το pedalboard μεσα στη βαλιτσα, βαζω ενα κομματι rocofon (ηχομωνωτικο) απο επανω για να κλεινω το κενο αναμεσα απο την επιφανεια των πεταλιων και του καπακιου της βαλιτσας ωστε να μην κουνιουνται οπως τα κουβαλαω,κλεινω το φερμουαρ, ανοιγω τη χειρολαβη και τελος.Απλα σερνω.Συνηθως οι βαλιτσες και οι ταξιδιωτικες αλλα και οι μαλακες  για πληκτρα εχουνε τουλαχιστον μια extra θηκη με φερμουαρ,οποτε βαζεις και και καλωδια σου μεσα. Προσοχη: Παρε βαλιτσα με χειρολαβη και με ροδακια,γιατι θα το μετανιωσεις.

Μια μαλακη βαλιτσα πληκτρων σαν τη δικη μου ειναι αυτη:

http://www.thomann.de/gr/millenium_p80_bag.htm

Kαι για να μην το ξεχασω, παρε και 4 λαστιχενιες ταπες απο το ΙΚΕΑ για να τις βιδωσεις απο κατω. Δεν εχουνε ουτε 2 ευρω ολες μαζι και θα κανουνε στερεη την πεταλιερα σου οταν θα ειναι στο πατωμα.Ειδαλλως οταν θα παιζεις με Wah-Wah θα γλυστραει και θα την κυνηγας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι ιδιαιτερο! Οταν περνετε ενα ραφι απο το ΙΚΕΑ για pedalboard μετα το κοβετε σε εναν μαραγκο η το χρησιμοποιειτε οπως ειναι???? Αν ναι γιατι δεν περνετε αυτο το ραφι στο Praktiker που εκεινη την ωρα θα σας το κοψει στις ακριβεις διαστασεις που θελετε?? Ωστε να ταιραζει και στη θηκη που θα εχετε ηδη εντοπισει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι ιδιαιτερο! Οταν περνετε ενα ραφι απο το ΙΚΕΑ για pedalboard μετα το κοβετε σε εναν μαραγκο η το χρησιμοποιειτε οπως ειναι???? Αν ναι γιατι δεν περνετε αυτο το ραφι στο Praktiker που εκεινη την ωρα θα σας το κοψει στις ακριβεις διαστασεις που θελετε?? Ωστε να ταιραζει και στη θηκη που θα εχετε ηδη εντοπισει??

 

Το περνουμε και το κοβουμε μονοι μας, στα μετρα μας! Αυτη ειναι ολη η χαρα! Εγω το εκανα διπατο! http://www.noiz.gr/index.php?topic=198006.msg725680;topicseen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περνουμε και το κοβουμε μονοι μας, στα μετρα μας! Αυτη ειναι ολη η χαρα! Εγω το εκανα διπατο! http://www.noiz.gr/index.php?topic=198006.msg725680;topicseen

 

  Αν εχετε χωρο για κορδελες η πριονια ναι συμφωνω!! Εγω παλι δεν εχω τετοιο χωρο και προυπολογιζω τις διαστασεις(με τα "χοντρητα" που λεγανε οι παλιοι ) και μετα απλα τα ενωνω. εχω φτειαξει καμπινες ετσι και γιναν τελειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξυλο είναι τόσο μαλακό που με μια απλή σέγα η δουλειά γίνεται για πλάκα...εχω φτιάξει δύο..

είχα βρει μαι θήκη ernie ball που έκανε ακριβώς απο παιδί εδω μέσα..δυστυχώς μου την έκλεψαν και απο τότε ψάχνω..

 

το ωραίο είναι οτι μπορείς το ράφι να το κάνεις όπως ακριβώς σου αρέσει και να βαψείς κιόλας με ένα απλό σπρέι..μερικοί τις πουλάνε κιόλας..ελληνικό επιχειρηματικό δαιμόνιο..χααχχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε εγώ το έχω βάλει σε μεταλλική βαλίτσα-εργαλειοθήκη, όπως οι DJs που βάζουν CD μέσα σε αυτή. Βγαίνει πολύ πιο φθηνά αν αγοράσεις απλά μια εργαλειοθήκη και την αδειάσεις.

Απλά πρέπει να βρεις μια στις σωστές διαστάσεις.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου