Προς το περιεχόμενο

Πώς μελετάμε όταν έχουμε λίγο χρόνο;


soinex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλές γιορτές να χουμε ;D

 

Έχω ένα θεματάκι και πολύ θα εκτιμούσα τις απόψεις όλων εδώ μέσα σε σχέση με αυτό.

Σε ένα μηνα και κάτι ψηλά έχω την εξεταστική για το τέλος του πτυχίου μου.Μου έχουν μείνει 2 μαθήματα αλλά το επίπεδο είναι υψηλό είναι και έχουμε και συνέχεια projects. Απλώς τελευταία μια που πλησιάζει ο καιρός θέλω να ασχοληθώ περισσότερο ακόμα (βαθμοί κλπ).

 

Το θέμα είναι μιας που κάνω και πρακτική τελευταία δεν έχω όσο χρόνο θέλω για τα δικά μας  :P ξέρετε guitar και γενικά music practice, song composing etc  ;D ;D

 

Ποια είναι εκείνα τα κομμάτια της μελέτης που είναι απαραίτητα αν πχ έχεις μόνο 20' - 30' την μέρα να ασχοληθείς;

 

Σίγουρα παίζουν ρόλο οι προσωπικοί στόχοι του καθενός (άλλος θέλει να γίνει βιρτουόζος, άλλος θέλει να γράφει καλά κομμάτια,άλλος να δώσει βάρος στα blues κλπ), αλλά ποια θα ήταν μια minimum καλή προπόνηση για κάποιον σε intermediate επίπεδο;

Edit : Mε έφυγε ένα ο στον τίτλο αν μπορεί κάποιος mod να το σιάξει γιατί βγάζει μάτια ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι το έχεις απαντήσει ήδη μόνος σου..το θέμα είναι τι θες να κάνεις.

 

Θες να διατηρήσεις τεχνική και ταχύτητα; Ασκήσεις πένας, συγχρονισμού κτλ

Θες να δουλέψεις αυτοσχεδιασμούς, σύνθεση κτλ; Κλίμακες, backing tracks κτλ

και συνεχίζεις έτσι

 

Αν και αυτό που θα σου πρότεινα πάντως είναι αν είναι για ένα μήνα ή κάποιο διάστημα αντίστοιχο μην τρελαίνεσαι και προσπάθησε όσο μπορείς να ξεδίνεις με την κιθάρα. Παίξε τραγούδια, παίξε ότι σου κατέβει με κανα backing track, μην κάνεις τίποτα και απλά ψάξου με ρυθμίσεις σε ενισχυτή, πεταλάκια κτλ, γενικοτερα ότι σου έρθει εκείνη την στιγμή.

Δεν θα πάθει τίποτα η τεχνική σου αν κάνεις κανα μήνα διάλλειμα από τις ασκήσεις, μην σου πω οτι ίσως σου κάνει και καλό να επικεντρωθείς σε άλλα πράγματα για λίγο καιρό. Ένας μήνας είναι πολύ μικρό διάστημα για να δεις δραματική αλλαγή.

 

Καλές και οι ασκήσεις και η μελέτη αλλά μην ξεχνάμε οτι πάνω από όλα παίζουμε το όργανό μας (  ;D ;D ;D ) γιατί γουστάρουμε. Η μελέτη είναι βοήθημα όχι σκοπός. Και επειδή όταν είσαι πιεσμένος το τελευταίο που θες είναι κιάλλη πίεση, χαλάρωσε και δες την κιθάρα σαν διασκέδαση. Θα δεις, θα σε ανταμείψει

 

ΥΓ. καλή επιτυχία στην εξεταστική  :)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν υπάρχουν τα απαραίτητα όπως διαπιστώνεις και μόνος σου. Ο καθένας έχει διαφορετικούς στόχους και φτιάχνει ανάλογο πρόγραμμα. Σημαντικό είναι να μαθαίνεις κάθε βδομάδα και κάτι καινούριο (σύμφωνο με τους στόχους σου) και να μελετάς απόλυτα συγκεντρωμένος! Προσωπικά πιστεύω πως είναι καλύτερη μισή ώρα συγκεντρωμένης μελέτης παρά τρεις ώρες fooling around σε ήδη γνωστά πράγματα...

 

Υγ. Εγώ όταν έχω λίγο χρόνο δουλεύω κυρίως ear training ¨βγάζοντας¨ κομμάτια με το αυτί. Το θεωρώ ό,τι σημαντικότερο σε έναν μουσικό. Να ακούει σωστά και γρήγορα.

 

Υγ2. Καλή επιτυχία και καλές γιορτές!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου