Προς το περιεχόμενο

ταμπουρο pearl signature chad smith


KID

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα κρουστοι φιλοι

 

θελω να αλλαξω το ταμπουρο απο το μαμησιο tama rockstar που ηταν με τα τυμπανα που πηρα.

Επειδη ειμαι κολλημενος με peppers και μου αρεσει ο ηχος του chad smith, ελεγα να κινηθω προς τα εκει.(οχι οτι θα βγαλω τον ιδιο ηχο αλλα να παει προς τα εκει.

Με εκπληξη μου ειδα στο set up του chad smith οτι το ταμπουρο που σκεφτομαι δεν υπαρχει ουτε για πλακα οχι μονο στο σετ απ του αλλα και σε καμια ηχογραφιση.Και τα κουλο ειναι οτι παιζει με ενα αλλο signature tou chamberlain.

Τι λετε?εχετε καμια ακουστικη επαφη με τον ταμπουρο που σκεφτομαι?

Το ποσο που θα διαθεσω θα ειναι tops 300 euros.any suggestions?

ευχαριστω πολυ men

 

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, η αλήθεια είναι ότι δεν πολυπαίζει με το ταμπούρο του, αλλά γενικά ο Smith είναι λίγο αιρετικός στα endorsements του (ο άνθρωπος έχει πει σε clinic ότι θα προτιμούσε να παίζει με Gretsch αντί για Pearl, και η Pearl έχει κάνει τα στραβά μάτια...).

Πέρα από το μαρκετινίστικο του πράγματος, είναι καλό ταμπούρο και γενικά το βρίσκεις σχετικά φτηνά στο eBay. Τώρα αν θα πιάσεις τον ήχο του, όπως είπες μπορεί να πλησιάσεις, αλλά θα έχει να κάνει περισσότερο με το πώς παίζεις και πώς κουρδίζεις παρά με το ταμπούρο... Νομίζω ότι σχεδόν οποιοδήποτε καλό 5άρι ταμπούρο θα σου κάνει.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιεί συνληθως pearl brass sensitone II αλλά και πάλι αυτό με πολλές επιφυλάξεις. Στο στούντιο κάνουν ότι θέλουν και ας έχουν συμβόλαιο με  εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από home photos που έχω δει πάντως στο studio του στο σπίτι και στο studio του flea που κάνουν συχνά πρόβες έχει Gretsch!  ;D

 

Tο σίγουρο είναι πως στις ηχογραφήσεις του Blood Sugar Sex Magik και του Stadium Arcadium έχει χρησιμοποιήσει το black beauty της Ludwig και το Pearl Sensitone σε κάποια κομμάτια του S.A.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εγω το εχω ακουσει ειναι καλο ταμπουρο αλλα για αφου λες οτι θα δωσεις μεχρι 300 ευρω σου προτεινω ανεπιφυλακτα το signature ian paice http://www.thomann.de/gr/pearl_ip1465_snaredrum.htm ειναι απλα απιστευτο και μου κανει εντυπωση το οτι το εχουν κοστολογησει τοσο φθηνα εχει τρομερη ενταση και crack και απο την αλλη μπορεις να το χρησιμοποπιειησεις σε πολλα στυλ μουσικης εγω το επαιζα ταυτοχρονα σε μια death metal μπαντα και σε μια αλλη που παιζαμε funk! Average white band kai ta sxetika. Προσωπικη σου επιλογη ειναι βεβαια αλλα παρολα αυτα αξιζει να το τσεκαρεις.

P>to twirl or not to twirl!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

φιλε paraddidle το εχω δει το ian paice snare αλλα θελω ενα ταμπουρο ποιο ρηχο απο το 5.5.

Ισως να ειναι ιδεα μου αλλα νομιζω ενα ποιο ρηχο ταμπουρο θα εχει ποιο punchy direct ηχο και ισως να εχει και ποιο αμεση κοφτη ατακα.

Θα δοκιμασω ενα picollo 3.5 αυτες τις μερες και βλεπουμε.

Το καλο ειναι οτι η τιμη του στην Ελλαδα ειναι χαμηλοτερη απο του γερμανου (γνωστο καταστημα στα Εξαρχεια και αψογο service.

Παντως και το ταμπουρο που ανεφερες με ιντριγκαρει.

ειδωμεν ???

cheers

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε ΚID.Θα πρεπει να γνωριζεις οτι τα signature ταμπουρα της PEARL δεν εχουν ουδεμια σχεση με τα ταμπουρα αυτων των οποιων την υπογραφη φερουν.Και εννοειται πως δεν τα χρησιμοποιουν μιας και αποτελουν κατα καποιο τροπο "απομιμηση" των πραγματικων ταμπουρων.Συνηθως ειναι ιδια σε διαστασεις,χρωμα,σχεδιο αλλα οχι σε ποιοτητα.Ενδεικτικα σου αναφερω οτι ο Joey Jordison των Slipknot παιζει με την σειρα Ultracast της οποιας τα snare κοστιζουν γυρω στα 500 ευρω ενω το signature του Joey κανει γυρω στα 250 και φυσικα ουτε καν πλησιαζει στον ηχο.Κατα τα λοιπα,τα ταμπουρα που ακους στα αλμπουμς περνανε απο 1000 eq  και λοιπα περιφεριακα.(οχι πως αυτο μειςνει την αξια τους απλα ενδεχεται να διαφερει λιγο αυτο που ακους σε ενα αλμπουμ απ αυτο που θα ακουσεις σπιτι σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

universal σε χαιρετω και συμφωνω μαζι σου.Δεν ψαχνω τον ιδιο ηχο γιατι οπως ειπες αλλο τι ακουμε στο cd και αλλο στο σετ μας.Γνωστο και αποδεκτο.Απλα θελω να πλησιασω προς τα εκει.Και λεω αφου το υπογραφει ο τυπος οσο ναναι κατι θα βγει σχετικα κοντα σε αυτο που θελω.

Παιρνεις οτι πληρωνεις σχεδον παντα.Και λεω να παω να παρω το συγκεκριμενο η ενα LUDWIG LM404 14"X5" ACROLITE SNARE που ειναι στο budget μου? ::).

Οπως και ναχει θελω ενα ΚΑΛΟ ταμπουρο.

Εχω 300ε.

Πειτε γνωμες γιατι δεν κοιμαμαι πια τα βραδια! ;D

 

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Acrolite είναι πολύ καλό ταμπούρο, και το Supraphonic (LM400) ακόμη καλύτερο. Μάλιστα, αν ψάξεις στο αμερικάνικο eBay, είναι πολύ πιθανό να τα βρεις φτηνότερα από 300 Ευρώ, ακόμα και με τα έξοδα αποστολής.

 

Επειδή όμως τόνισες ότι θέλεις ένα νέο καλό ταμπούρο, και από ότι καταλαβαίνω είσαι στη φάση που θέλεις να "αναβαθμίσεις" τον ήχο σου - και το ταμπούρο είναι το πιο χαρακτηριστικό τύμπανο του σετ - θα έλεγα να ακολουθήσεις τη δοκιμασμένη μέθοδο ακούω-και-κρίνω.

Ό,τι κι αν προτείνουμε εμείς ή έχεις διαβάσει οπουδήποτε αλλού, αν πάρεις κάτι χωρίς να το έχεις ακούσει υπάρχει πάντα η πιθανότητα να μη σου κάνει. Οπότε ξεκίνα για τα μαγαζιά με υπομονή, θράσος (και ένα ντραμό-κλειδο), και δοκίμαζε...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου