Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή λαμπών.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωχχχ!! Να την αντικαταστησω λες με καποια απ'τις παλιες?? Λογικα πρεπει να περιμενω μεχρι αυριο για να απηλεκτριστει ε?? (sorry αν λεω καμια μ****** αλλα ειμαι ολιγον τι ασχετος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα γράφω εδώ. Σήμερα πήγα να αλλάξω τις προενισχυτήριες  λάμπες από τον ενισχυτή μου (laney lc 15 ) το παλιό μοντέλο. Όλα καλά στο βαλε βγάλε. Τον ανάβω , τον αφήνω να ζεσταθεί για Κανά 10 λεπτο , και σε κάποια φάση η πρώτη λάμπα V1 βγάζει 2 -3 σπίθες. Στην παραζάλη μου δεν τον έκλεισα τον ενισχυτή τον άφησα ανοιχτό. Κοιτάω την λάμπα μου φαινόταν οκ ήταν αναμμένη κλπ. Ο ενισχυτής έπαιζε κανονικότατα. Τι ακριβώς έπαιξε? Έκαψα τπτ??

 

Καλημέρες, την λυχνία δεν την αντικατέστησα ακόμη φαίνεται να δουλεύει κανονικά. Αν είχε κάποιο θέμα λογικά δεν θα έπαιζε ο ενισχυτής . Έχω ένα θέμα με βόμβο όμως. Μόλις τον ανοίγω ακούγεται ένας συνεχόμενος ήχος . Το θέμα είναι τον ενισχυτή από combo τον έκανα κεφαλή. Έβγαλα έξοδο απ’ το Line out για να πηγαίνει στην καμπίνα. Όλα αυτά έγιναν από ηλεκτρονικό. Όταν τον βάζω μέσα από di-box ο βόμβος μεταφέρεται και στην ηχογράφηση. Εν τω μεταξύ τις ενισχυτήριες δεν τις άλλαξα. Καθώς τον κλείνω ακούγεται ένα τσικ τσικ από τις λάμπες. Μήπως ο θόρυβος προκαλείται από αυτές? Χρειάζονται αλλαγή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε τη και δες αν συνεχίζεται ο βόμβος.

 

Το τσικ-τσικ μάλλον είναι επειδή κρυώνουν, συστολή-διαστολή, όλες οι λυχνίες κάνουν έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου