Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη λαμπων ενισχυτη.Αξιζει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι κατι που πιστευω σκεφτομαστε ολοι σαν πρωτη αναβαθμιση σε ενα ενισχυτη.Βλεπουμε ομως διαφορα στον ηχο η ειναι απειροελαχιστη?

Οσοι εχουν κανει κατι τετοιο θα θελα να πουνε μια αποψη.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι ακούμε διαφορά, αρκετά σημαντική ανάλογα φυσικά και με τον τύπο/μάρκα της λυχνίας που τοποθετούμε.

εχεις καποια παραδειγματα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορές θα ακούσεις σίγουρα. Το δύσκολο είναι, να βρεις ικανοποιητικό αριθμό λυχνιών (προενίσχυσης - τελικές), ώστε να κάνεις ένα AB test στον ενισχυτή σου.

 

Στη δική μου περίπτωση, ο ενισχυτής 'καθάρισε' αρκετά και απέκτησε κάτα κάποιον τρόπο μεγαλύτερη σαφήνεια.. Το drive, έγινε 'πιο μουσικό'  ... Όπως καταλαβαίνεις, ο ήχος δύσκολα περιγράφεται με λόγια...  ;) ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το έχω κάνει και ΝΑΙ άκουσα ΆΛΛΟ ενισχυτή .

 

Όμως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική .

Τι ενισχυτή έχεις και τι λάμπες φοράει ?

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

peavey classic 50 φοραει stock.Και εγω το σκεφτομαι ανα περιοδους αλλα ολο το αφηνω μια χαρα μου φαινεται ο ενισχυτης αλλα το βλεπω συχνα στο φορουμ και σε κουβεντες εξω και το ειχα απορια γιατι πτοε δεν ειχαμε feedback μετα απο τετοια κινηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλικαρια να ρωτησω κ γω κατι?

εχω εναν marshall dsl 401 απο το καλοκαιρι του 08 τωρα τελευταια εκει που παιζω πεφτει η ενταση κ εξαφανιζεται τελειως ο ηχος.... ;D

αγορασα 4 τελικες jj EL84 για να γινει αλλαγη....προενισχυτηριες πειραζει να μην αλλαξω...γιατι καπου/καπως/καποτε ειχα διαβασει οτι οι προενισχυτηριες δεν παθαινουν τιποτα.... :P :P

Ευχαριστω προκαταβολικα.... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό τις stock λυχνίες (Groove Tubes ή Sovtek συνήθως) προς πιο ποιοτικές υπάρχει διαφορά που ακούγεται (σε άλλους ελάχιστα και σε άλλους αρκετά), μερικές φορές στo headroom (πχ. μια 6L6GC έχει μεγαλύτερο από μια 6L6WGC) αλλά κυρίως στη λεπτομέρεια, σε μια ελαφριά αύξηση του "βάθους" της νότας και στην συχνοτική απόκριση (άλλες έχουν μια έμφαση στα μεσοϋψηλά, άλλες είναι πιο "ζεστές" κλπ - μόνο με δοκιμές θα καταλήξει κάποιος σε αυτές που του αρέσουν περισσότερο). Αυτά ισχύουν κυρίως για τις τελικές, αλλά και για την προενισχύτρια V1 η οποία είναι η πρώτη που δέχεται το σήμα μετά την είσοδο. Όλα αυτά για τα καθαρά... η παραμόρφωση θα αλλάξει και αυτή αλλά και πάλι είναι δύσκολο να καταλάβει κάποιος εκ των προτέρων ποια θα είναι η διαφορά στο σύστημά του, μιας και αυτό καθορίζει κυρίως το ποια θα είναι.

 

Οι προενισχύτριες κάλλιστα μπορούν να πάθουν οτιδήποτε, απλά υπό φυσιολογική χρήση η ημερομηνία λήξης τους είναι συντριπτικά μεγαλύτερη των τελικών (πχ. έχω μερικές που έχουν τραβήξει τα πάνδεινα από το '63 και ακόμη ακούγονται ανώτερες από αρκετές καινούργιες).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η V1 στην προενίσχυση είναι η καταλληλότερη λάμπα για πειραματισμούς. Οι αλλαγές είναι τόσο μεγάλες που πρέπει να είσαι πραγματικά κουφός για να μην τις ακούς (το λέω εγώ που είμαι μεγάλο κουφάλογο  ;D). Ειδικά όσο ανεβάζεις το gain. Για τις τελικές δεν έχω άποψη.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η V1 στην προενίσχυση είναι η καταλληλότερη λάμπα για πειραματισμούς. Οι αλλαγές είναι τόσο μεγάλες που πρέπει να είσαι πραγματικά κουφός για να μην τις ακούς

 

+ 1000

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου