Προς το περιεχόμενο

Οδηγός βελτιστοποίησης ήχου του Band-In-A-Box


gto234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν επειδή βλέπω ότι αρκετοί φίλοι και γνωστοί έχουν πρόβλημα με τον ήχο του γνωστού και μη εξαιρετέου Band-In-A-Box έγραψα έναν οδηγό που με την χρήση soundfonts ή άλλων samplαρισμενων οργάνων ακούγεται πολύ καλύτερα απ'οτι με το απλό wavetable synthesizer της Microsoft. Απαραίτητη προϋπόθεση η χρήση του προγράμματος Vsampler και η ύπαρξη οργάνων όπως τα soundfonts.

Ακούστε διαφορά ήχου σε αυτά τα samples:

SOLAR-Ms Wavetable

Solar-Vsampler

 

Είναι σε .pdf αρχείο, οπότε θα πρέπει να έχετε το Acrobat εγκατεστημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

H λύση με το BIAB είναι μία.Η χρήση των dxi plugins.Εγώ έχω το hypersonic 2 φορτωμένο και βγάζει παπάδες ήχο.Έχω δοκιμάσει και το hypercanvas απο edirol αλλά είχε προβλήματα στα τύμπανα γιατί ήταν ότι να νε ο ήχος τους.Στο πακετο του προγράμματος δίνει και τα realdrums και είναι κομπλέ το σύστημα μετά για σόλο ατελείωτα.

 

Υ.Γ.Προσπαθώ να ανεβάσω ένα δείγμα ήχου σε mp3 2.5 mb αλλά μου πετάει σφάλματα το site γμτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

όντως βλέπω ότι το κατεβάζει αλλά δεν λειτουργεί το αρχείο.

Τώρα βρίσκομαι στη δουλειά οπότε δεν μπορώ να το ανεβάσω.Θα πρέπει να κάνετε λίγο υπομονή.

Βλέπω όμως ότι με το νέο site δεν έχω πρόσβαση στον φάκελο(User folder\gto234) που είχα παλιά οπότε πως θα το ανεβάσω;

Μήπως μου ξεφεύγει κάτι;

 

Πάντως το καλό με την χρήση του vsampler που προτείνω είναι η ευελιξία στην επιλογή των ήχων ενώ όταν έχουμε ένα dxi plugin μπορεί π.χ. να μας αρέσει ο ήχος του πιάνου αλλά των κρουστών να είναι χάλια.Έτσι νομίζω ότι είναι καλύτερα να χρησιμοποιώ όποια soundfonts ταιριάζουν καλύτερα.Παρόλα αυτά ότι βολεύει το καθένα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.box.net/shared/hrge5dshsm

 

Bb Blues

 

Ένα δείγμα απο αυτό που σας έλεγα που σίγουρα δεν συγκρίνεται με άλλες ρυθμίσεις και soundfond.Αντίστοιχα τα realdrums απο την εταιρία έχουν και αρκετους ρυθμούς άλλους εκτός των τζαζοτζάζ.Εχουν ρέγγε,ροκ,φάνκ,μπαλάντες κτλ.

H λύση με το BIAB είναι μία.Η χρήση των dxi plugins.Εγώ έχω το hypersonic 2 φορτωμένο και βγάζει παπάδες ήχο.Έχω δοκιμάσει και το hypercanvas απο edirol αλλά είχε προβλήματα στα τύμπανα γιατί ήταν ότι να νε ο ήχος τους.Στο πακετο του προγράμματος δίνει και τα realdrums και είναι κομπλέ το σύστημα μετά για σόλο ατελείωτα.

 

Μιλάω για την έκδοση 2007 Megapack

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

http://www.box.net/shared/koipju4kkc

 

Aκομη ένα ντέμο ήχου αρκετά πιο βελτιωμένου απο το hypersonic που έβαλα πρίν.

 

Αυτό είναι απο Garritan σε vst μορφή real time στο band in a box αν ενδιαφερόσαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

γειά σας!

και βέβαια ενδιαφερόμαστε για καντο πιο ευκολο για εμας τους αρχάριους, το δείγμα που έστειλες είχε πολύ καλό ήχο...

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκαθιστάς το garritan σε vst μορφη και το βαζεις στο band να το ανοιγει στη θεση του μίντι(φωτο 1 τσεκαρεις την επιλογη γι αυτο).Επιλεγοντας την χρηση του garritan(φωτο 2, επιλογή) μετα εχεις να βάλεις στα καναλια τα οργανα που θα φορτώνει.Απ οτι θυμαμαι οπως θα τα βαλεις ετσι θα μείνουν για την επομενη φορα που ανοιξεις το biab.Απλα πρεπει να ανοιξεις το παραθυρο direct plugins της φωτο 2 για να φορτώσει στη ράμ τους ήχους.

 

Τα καναλια που αντιστοιχουν στο κάθε κελί απο το garritan ειναι αυτα που εχει το biab πανω-πανω και τα μίντι τους σε ρυθμίσεις βρίσκονται στο σαιτ αυτο.

 

http://www.garritan.info/index.php/Band-in-a-Box#Installation

 

 

Ειναι λιγο μπλέξιμο η διαδικασια αν θες να βαλεις plugins που δεν υποστηρίζει ή δεν εχει καλο ήχο στην λειτουργεια general midi.Οσα πλαγκινς βρεις με αυτη τη λειτουργια(hypersonic) δεν χρειαζονται ρυθμίσεις,αλλα μια ενεργοποίηση αυτης της λειτουργίας.

 

Τελευταία τη βρίσκω να παιζω με τους ήχους του forte dxi το οποιο υπάρχει κ σαν ντέμο στην εκδοση του biab 2007.Το βρίσκεις στο ιντερνετ ανετα αν ψάξεις στην εκδοση 1.3 αν θυμαμαι καλα.

 

Ελπίζω να μην καταλαβες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εμενα τωρα το band in a box γιατι δεν εχει επιλογή "use DXi synth" να τσεκάρω? Προκειται για την version 10.0. Ίσως εχει αλλου αυτην την επιλογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου