Προς το περιεχόμενο

Κάθάρισμα Πιατινιών: Προϊόντα και μέθοδοι


DrRhythm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες (για άλλη μια φορά) τα φώτα σας!

Θα ήθελα να μου πείτε πως καθαρίζετε/γυαλίζετε τα πιατίνια σας καθώς και ποια προϊόντα χρησιμοποιείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα αφήνω όπως είναι στην ησυχία τους 8O

 

άμα μαζέψουν κανένα δάχτυλο σκόνη το πολύ πολύ να περάσω ένα στεγνό πανί απο επάνω να πάρω τα χοντρά... (συνήθως ούτε αυτό δεν κάνω)

 

Μου αρέσει ο ήχος τους όπως είναι (και η εμφάνιση να σου πω....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράσο και μαλινο μαλακό υφασμα και πολλή ώρα τριψιμο :wink:

Τουλαχιστον εγώ ετσι τα καθαριζα οταν επεζα μικρός πιατινια στις παρελασεις :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ο Αιολος με το μπρασσο,επισης εκτος απο τα συνηθισμενα καθαριστικα,

υπαρχει και η οδοντοκρεμα-μην γελατε-αυτη η πατεντα ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx ρε παιδιά για τις απαντήσεις, αλλά οι λύσεις που δίνετε είναι δοκιμασμένες ή θα κάνω καμιά ζημιά στα πιατίνια; Ρωτάω γιατί έχω κάτι stagg και δεν ξέρω κατά πόσον όλα τα καθαριστικά κάνουν για όλα τα κράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζουν και ειδικα καθαριστικα γι αυτη τη δουλεια αν και μπορεις να το κανεις τσαμπα οπως βλεπεις...αλλα και να δωσεις 10 ευρω για ενα καθαριστικο δεν ειναι και τρελα λεφτα...εγω παντως τα paiste rude που περιμενω τωρα να μου ρθουν τωρα θα τα καθαριζω ολη μερα με οτι καλυτερο... :D

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζουν και ειδικα καθαριστικα γι αυτη τη δουλεια αν και μπορεις να το κανεις τσαμπα οπως βλεπεις...αλλα και να δωσεις 10 ευρω για ενα καθαριστικο δεν ειναι και τρελα λεφτα...

 

Έχω ήδη πάρει το groove juice της Pro-mark, αλλά είχα πρόβλημα κατά την εφαρμογή του. Την πρώτη φορά που το'χα χρησιμοποιήσει, τα πιατίνια έλαμψαν, αλλά προχτές που το ξαναδοκίμασα, τα σημάδια, οι δαχτυλιές και οι λεκέδες δε φεύγουν από τα πιατίνια. Πώς ακριβώς γίνεται η εφαρμογή των καθαριστικών, ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"...εγω παντως τα paiste rude που περιμενω τωρα να μου ρθουν τωρα θα τα καθαριζω ολη μερα με οτι καλυτερο..."

 

Αυτός είναι και ο καλύτερος τρόπος να τους χαλάσεις την επίστρωση (αν και νομίζω ότι ειδικά τα Rude δεν έχουν, αλλά δεν παίρνω όρκο).

Δεν είμαι ακριβώς της άποψης που λεει ότι τα πιατίνια δεν τα καθαρίζουμε ποτέ γιατί με τον καιρό ωριμάζουν σαν το καλό κρασί, και ο μισός πόντος βρώμας που έχουν μαζέψει δίνει "χαρακτήρα" στον ήχο τους - όμως υπάρχουν πολλοί που την πιστεύουν, και για να είμαι ειλικρινής, προσωπικά δεν θα καθάριζα ένα παλιό Zildjian K.

 

Νομίζω ότι ένα απλό ξεσκόνισμα και η τοποθέτηση στη θήκη τους μετά από κάθε (νόμιμη ή μη) χρήση είναι ο καλύτερος τρόπος για να τα επιμηκυνθεί η διάρκεια ζωής των πιατινιών. Αν είναι να πεθάνει ένα πιατίνι καλύτερα να πάει από σπάσιμο παρά από σκουριά - it's better to burn out than it is to rust, όπως έλεγε και εκείνος ο τύπος...

 

Τώρα για τα καθαριστικά, θα απέφευγα το brasso και νομίζω ότι ο ασφαλέστερος τρόπος είναι τα διάφορα ειδικά υγρά που κυκλοφορούν (σχεδόν όλοι οι μεγάλοι κατασκευαστές - Paiste, Zildjian, Sabian κ.λπ., έχουν από ένα). Δεν ξέρω αν είναι μαρκετινίστικο κόλπο ή όχι, αλλά αν έχω πληρώσει 300 Ευρώ για ένα κομμάτι μπρούτζο, δεν είμαι διατεθειμένος να το ρισκάρω. Μια ή δύο φορές το χρόνο με ένα τέτοιο καθαριστικό νομίζω ότι είναι αρκετές (εκτός αν παίζεις σε σκηνή περιφραγμένη με συρματόπλεγμα, σε αμερικάνικο μπαρ για νταλικέρηδες που διασκεδάζουν πετάγοντας μπουκάλια μπύρας - γεμάτα - στο συγκρότημα...)

 

Dr. Rhythm, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος τρόπος. Απλά διάβασε τις οδηγίες που έχει η συσκευασία ή κάνε μια βόλτα στα sites της Paiste ή της Zildjian, που σίγουρα θα βρεις σχετικές πληροφορίες.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ένα απλό ξεσκόνισμα και η τοποθέτηση στη θήκη τους μετά από κάθε (νόμιμη ή μη) χρήση είναι ο καλύτερος τρόπος για να τα επιμηκυνθεί η διάρκεια ζωής των πιατινιών. Αν είναι να πεθάνει ένα πιατίνι καλύτερα να πάει από σπάσιμο παρά από σκουριά

 

Ακριβώς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους

 

καθώς σερφάριζα έπεσα κατά τύχη στο παρακάτω λινκ και σας θυμήθηκα :)

 

Drum Dojo - Cymbal Cleaning

 

μπορεί να σας φανεί ενδιαφέρον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου