Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για drum set...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παίδες...Τι γινεται καιρό έχουμε να τα πούμε...

 

Λοίπον....Αποφάσισα να αξιοποιήσω το υπόγειό μου και κύριο στοίχειο ενός υποτυπώδες χώρου για πρόβες ποιο είναι....Ναι το βρήκατε... :D Ειναι τα drums...

 

Λοιπόν θέλω να μου πείτε αν αξίζουν οι εξής drum sets....

 

1)Ludwig-Accent Combo

2)Stagg

3)Premier-Olympic

 

Και ποιά απο όλες μου προτείνεται....ΑΝ έχεται κάποια να προτείνεται εκτός των παραπάνω πείτε το...

 

Αα....Έχω δει και κάποιες drums millenium...Τι λένε αυτές...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

stagg-όχι...απλά

ludwig και premier κάτι γίνεται...τα ταμπούρα είναι που δεν μαζεύονται ιδιαίτερα σε αυτής της τάξης τα set.Αν πάρεις κάποιο από τα 2 αυτά και στα τόμ και τη μπότα φορέσεις δέρματα λαδιού με μια σαφή προτίμιση στα Remo Pinstripe και κοτσάρεις στο βαθύ τουλάχιστον ένα muffle ring είσαι ok.Απόφυγε μετα βδελιγμίας τις διαστάσεις 12,13 τομ 16 βαθύ και 22 κάσα.Προτίμισε πιο μικρές (10",12" τομ 14" βαθύ και κάα 20" ή 18").Επίσης προσοχή στα πιατίνια.Αυτά που δίνουν μαζί δώρο είναι τελείως κατσαρόλες.Δίνω κάποια τύμπανα κα πιατίνια αυτή τη στιγμή.Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα τρία σετ είναι entry-level, κατασκευασμένα κάπου στη μακρινή Ανατολή, και για να είμαι ειλικρινής δεν πιστεύω ότι θα έχουν σημαντικές διαφορές (προσωπικά θα διάλεγα τη Ludwig, αλλά μόνο για συναισθηματικούς λόγους). Το καλύτερο είναι να τα ακούσεις και να επιλέξεις.

 

Συμφωνώ με τον chickittypok στο ότι πιθανότατα θα πρέπει να αλλάξεις τα επάνω δέρματα με το που θα τα πάρεις - δοκίμασε όμως πρώτα τα αρχικά, μπορεί αν ψάξεις λίγο το κούρδισμα να διαπιστώσεις ότι σε πρώτη φάση αντέχουν.

Αν όχι, τα pinstripes για τα τομ είναι η πιο ασφαλής λύση, αφού λόγω κατασκευής (διπλά, με τα δύο φύλλα κολλημένα μεταξύ τους στην άκρη) κάνουν σχεδόν οποιοδήποτε τύμπανο να ακούγεται τουλάχιστον αξιοπρεπές - όμως με το "κόστος" ότι κόβουν πολλούς από τους αρμονικούς, κάνοντάς το σχετικά ξερό.

Για το ταμπούρο, ένα καλό, μονό coated δέρμα (Remo Ambassador, Evans G1, Aquarian SatinFinish κ.λπ.) είναι ιδανικό, ενώ για την κάσα θα σου συνιστούσα το Superkick I της Aquarian.

 

Τώρα, γιατί αν θυμάμαι δεν ρώτησες για δέρματα αλλά για σετ, :-) για ρίξε μια ματιά και σ'αυτό. Δεν περιλαμβάνει πιατίνια, αλλά έχει πλήρες σετ hardware (κι απ' ότι φαίνεται πολύ καλύτερο από τα τρία σετ που ανέφερες), είναι λακαρισμένο και όχι ντυτό, και από ότι λεει ο τύπος είναι all maple. Βέβαια, θα σου έρθει λίγο πιο ακριβά (υπολόγισε και τα μεταφορικά), αλλά ίσως να αξίζει τον κόπο.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ψαχνεις κατι οντως φθηνο και οικονομικο με σχετικα καλη αποδοση ριξε μια ματια και εδω

http://www.thomann.de/thoiw7_dw_pdp_ez_set_1_schwarz_prodinfo.html

 

η τελειοτερη που θα μπορουσες να πας ειναι η παρακατω πιστευω

http://www.thomann.de/thoiw7_artikel-169950.html

αν και λιγο πιο ακριβη χωρις πιατα,αλλα αξιζει τα λεφτα της.

 

για κατι πιο all around με πιατα εμενα μου αρεσουν οι sonor οποτε δες και αυτο

http://www.thomann.de/thoiw7_sonor_special_edition_505_stage_set_prodinfo.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα, τα stagg οντως με τιποτα ειναι κατσαρολες και θα σου διαλυθουν γρηγορα,εγω προτεινω gretsch blackhawk με πιατα istanbul mehmet samatya set πολυ οικονομικο κ αξιοπρεπεστατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλημέρα....

 

Sorry εαν σας πρήζω αλλά ήθελα να κάνω μια τελευταία ερώτηση...

Πιστεύετε ότι αυτά τα drums http://www.thomann.de/thoiw7_dw_pdp_ez_set_1_schwarz_prodinfo.html

Θα είναι ικανοποιητικά για κάποιν που απλά θα τα έχει για να τα κοπανάει....

 

δεν έχω απαιτησεις απλά σκεφτόμουν πιο ακριβά πράγματα και τελικά το budget μου δεν τα σηκώνει...

 

Την drums αυτή μπορώ να την αγοράσω αλλά μήπως τελικά κάνω βλάκεια....??

 

By the way η προσφορά αυτή όταν λέει Crash/ride και hardwware εννοέι και τα δύο πιατίνια γιατί στην εικόνα έχουν μόνο ένα...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Θα είναι ικανοποιητικά για κάποιν που απλά θα τα έχει για να τα κοπανάει...."

 

Μια χαρά θα είναι...

 

"By the way η προσφορά αυτή όταν λέει Crash/ride και hardwware εννοέι και τα δύο πιατίνια γιατί στην εικόνα έχουν μόνο ένα..."

 

Εννοεί μόνο ένα και για τις δύο χρήσεις.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ thanx..

 

Ξέρετε τι πιατίνια βάζουν για αρχή...?

 

Μήπως ξέρετε ακόμα αν μπορώ να πώ στο thomman να βγάλουν τα πιατίνια που έχει και να βάλουν κάποια άλλα ??

 

Αν ναι ποιά??

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου