Προς το περιεχόμενο

Αγορά td6-kw


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο και παλιότερες συζητήσεις εδώ, άκουσμα των μοντέλων που υπάρχουν στην Ελλάδα, ψάξιμο στο Internet, σύγκριση τιμών κλπ κλπ - και αφού πούλησα και μια κιθάρα που είχα, κατέληξα και σήμερα αγόρασα τα Roland td6-kw απότον thomann :-) ..

 

Το link εδώ: http://www.thomann.de/thoiw6_roland_td6kvmds3c_semi_vdrum_set_prodinfo.html

 

Σήμερα έστειλα τα λεφτά μέσω τράπεζας (2% έκπτωση, ουσιαστικά καλύπτει μεταφορικά 20 ευρώ και προμήθεια τράπεζας, άλλα 20-25).

 

Συνολικά, μου ήρθε 1426ευρώ για το kit (συμπεριλαμβάνει πετάλι μπότας, το καινούριο rack, κάθισμα κλπ ...) + 22 ευρουλάκια έφυγαν απότο λογαριασμόμου για να καλύψουν και τους τραπεζίτες που πατάνε τα κουμπάκια τους...

 

Συνολικά, 1448 ευρώ.

 

 

Ο thomann έχει σταθεί άψογος μέχρι στιγμής σε ότι τον χρειάστηκα, μιλώντας και με κάποιον Έλληνα εδώ. Μένει να δω αν θα μου στείλουν τα drums ή τίποτα κούτες με πέτρες μέσα :-) και τι after-sales support θα έχουν, αν το χρειαστώ

 

(υπάρχει ενδεχόμενο πρόβλημα με το καινούριο snare, το pdx-8, το αναφέρει η roland εδώ: http://www.roland.com/products/en/PDX-8/index2.html). Αν και λογικά τοδικό μου θα είναι ΟΚ, αφού είναι καινούρια παραλαβή από το εργοστάσιο και το πρόβλημα έχει εντοπιστεί καιρό ...

 

 

Τέσπα, να ευχαριστήσωόσους βοήθησαν σε προηγούμενα posts κλπ, και όταν με το καλό έρθει το πακετάκι και το δοκιμάσω, θα γράψω ένα review..

 

 

ΥΓ. Προσπάθησα να βγάλω άκρη με τους εισαγωγείς στην Ελλάδα (Στόλλας), γιατί δεν έχω και καμιά τρελλή διάθεση να στέλνω συνάλλαγμα έξω. Δεν τους βρήκα καθόλου εξυπηρετικούς, δεν ξέρουν πότε θα έρθει το μοντέλο εδώ (μου είπαν από Μαίο μέχρι Σεπτέμβριο), δεν ξέρουν την τιμή του.. κλπ κλπ κλπ. Τελικά προτίμησα να στείλω τα καλά μου λεφτάκια στον Thomann.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αντε καλόπαιχτα και με το καλό να σου έρθουν στο σπίτι! Μην ανησυχείς το μαγαζί αυτό έχει πάρα πολύ καλή aftersales εξυπηρέτηση.

 

ΥΓ. Προσπάθησα να βγάλω άκρη με τους εισαγωγείς στην Ελλάδα (Στόλλας), γιατί δεν έχω και καμιά τρελλή διάθεση να στέλνω συνάλλαγμα έξω. Δεν τους βρήκα καθόλου εξυπηρετικούς, δεν ξέρουν πότε θα έρθει το μοντέλο εδώ (μου είπαν από Μαίο μέχρι Σεπτέμβριο), δεν ξέρουν την τιμή του.. κλπ κλπ κλπ. Τελικά προτίμησα να στείλω τα καλά μου λεφτάκια στον Thomann.

 

Αυτά τράβηξα και εγώ που τα πήρα από Ελλάδα...

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Είμαι κι εγώ υποψήφιος αγοραστής του συγκεκριμένου (από τον ίδιο πωλητή) και αναμένω με αγωνία τις εντυπώσεις και παρατηρήσεις σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ....δεν ξερω τι λετε εσεις παιδες , αλλα εγω προμηθευομαι μηχανηματα απο Ελληνα με τιμες καλυτερες απο thomann και εξυπηρετιση που δεν μπορει να επιτευχθει με τηλεφωνο και εμαιλ....με εχει βοηθησει απειρες φορες για προβληματα που εχω με προγραμματα που ασχολουμαι ...και ακομα οταν πηρα την καρτα ηχου μου ,μου εδωσε πρωτα και δοκιμασα σπιτι μου 3 και διαλεξα πια μου εκανε καλυτερα με τη βοηθεια ενος φιλου ηχοληπτη. + οτι αν θελω , ο τι δεν μου κανει το γυριζω πισω και περνω και τα λεφτα μου!!!

Φιλος μου πηρε TD20 150EURO πιο κατω απο τιμη thomann και με εγγυηση Ελλαδα.

Ποιος ο λογος να παραγγελνω απο γερμανια?

Τετοιο support kanei o thomann??? Dont think so ....xexxexxexe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα tablature, καλώς όρισες φίλε :D

 

Με συγχωρείς αλλά έχω κάθετα αντίθετη άποψη. Έχει πολυσηζητηθεί το θέμα, και η γενική "εντύπωση" των περισσοτέρων απέχει πασαράγγες από την άποψη σου περί "εξυπηρετήσεως" "τιμών" κλπ.

Βέβαια υπάρχουν ελάχιστες εξαιρέσεις. Επειδή και γώ έχω "χώσει" πολλά κάποια στιγμή ναι ... σίγουρα σε εξυπηρετούν σε κάποιο επίπεδο :wink:

Αλλά εν γένει ΔΕΝ συμβαίνει κάτι τέτοιο. Πάντως ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ χαίρομαι που ΔΕΝ είσαι άτυχος όπως το μεγαλύτερο ποσοστό ανθρώπων που ασχολούνται με μουσική σε αυτές τις σελίδες.......

Οφείλω πάντως να παραδεχθώ ότι το ΚΛΙΜΑ αλλάζει σιγά - σιγά και δεν είναι όπως πριν 3-4 χρόνια. :wink:

Να με συγχωρήσετε αν βγήκα εκτός topic αλλά επειδή η γούνα των περισσοτέρων ακόμα μυρίζει καμμένο ...... κάνω αυτή την επισήμανση!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κι εγώ υποψήφιος αγοραστής του συγκεκριμένου (από τον ίδιο πωλητή) και αναμένω με αγωνία τις εντυπώσεις και παρατηρήσεις σου!

 

Το kit μου ήρθε την προηγούμενη πέμπτη (8/6). Καταρχήν, όσον αφορά τις 'τεχνικἐς' λεπτομέρειες της όλης διαδικασίας, όλα ήταν 100% οκ. Είχα αξιόπιστη ενημέρωση για την μεταφορά, πότε θα έρθουν, κλπ κλπ. Μια χαρά είναι τα πάντα, δεν έλειπε τίποτα, δεν ήρθε τίποτα ελαττωματικό κλπ. Γενικώς είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον thomann, αν και εφόσον δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα (πχ ελαττωματικό item) δεν μπορώ να ξέρω την υποστήριξη που θα είχα.

 

Πάντως νιώθω πως έκανα σωστή επιλογή, και πιο φτηνά μου ήρθε η όλη ιστορία, και πήρα ένα μοντέλο που ακόμα στην Ελλάδα δεν υπάρχει, και ο αντιπρόσωπος δεν ξέρει καν πότε θα το φέρει και αν θα είναι ακριβότερο από το υπάρχον που αντικαταστάθηκε.

 

Τώρα, το kit συγκεκριμένα είναι καλό, είμαι ευχαριστημένος, αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης μια και που δεν είχα άλλα ηλεκτρονικά drums πιο παλιά. Ήρθε ένας φίλος όμως και τα είδε, και η γνώμη του μετράει περισσότερο μια και που είναι πολύ πιο έμπειρος ντράμερ από μένα και επίσης έχει ένα td6-kv εδώ και 2-3 χρόνια.

 

Λοιπόν, του άρεσαν ιδιαίτερα δυο πράγματα. Το καινούριο ταμπούρο (pdx- 8 ) από το οποίο εντυπωσιάστηκε (καλύτερο feel και κατασκευή, ελαφρώς μεγαλύτερη επιφάνεια, πιο εύκολα rim shots) και το καινούριο rack (mds-6c νομίζω λέγεται). Το τελευταίο όντως είναι πολύ καλό - ιδιαίτερα ελαφρύ (εγώ μετακίνησα τα ντραμς ολόκληρα, δεμένα πάνω στο rack με σχετική ευκολία) αλλά πολύ σταθερό - παίζεις και δεν τρίζει, δεν κουνιέται τίποτα. Νομίζω αξίζει τα λεφτά του (190ευρώ το δίνει ο thomann).

 

Το καινούριο hi-hat (cy-5) που συμπληρώνει και τις αλλαγές του td6-kw είναι καλό, καλύτερο σίγουρα από ένα απλό pad, χωρίς βέβαια και πάλι να πλησιάζει κανονικό hi-hat. Έχει όμως κίνηση (swing motion), ξεχωριστό bow/edge trigger, είναι έξυπνα σχεδιασμένο και πιο όμορφο από ένα pad. Το χρησιμοποιούν και για splash πιατίνι.

 

Είχα κάποια προβληματάκια με τον ήχο, και το hi-hat γενικώς χρειάζεται λίγο ψάξιμο και πείραγμα στις ρυθμίσεις για να ακουστεί καλύτερα (πχ ο ήχος hi-hat pedal είναι μόνο 8 από default, και δεν ρυθμίζεται όπως όλα τα άλλα pad, αλλά από το γενικό, 'common' menu του κάθε kit - καλό είναι να αυξηθεί στο 14-15 για να ακούγεται πιο καλά σε σχέση με τα υπόλοιπα κομμάτια).

 

Το μόνο μειονέκτημα που βρίσκω είναι ο ήχος στο πετάλι του hi-hat 'σκέτος', δηλαδή το ανοιγμα-κλείσιμο. Δεν έχω καταφέρει να το πειράξω προς το παρόν.

 

Επίσης, πέρασα ένα custom kit που πιστεύω ακούγεται καλύτερα από τα εργοστασιακά, βρήκα συζητήσεις και custom kits στο internet που είναι χρήσιμες.

 

Ακόμα το ψάχνω πάντως, όταν το μάθω καλύτερα θα γράψω ένα πιο εκτενές review. Γενικότερα, είμαι πολύ ευχαριστημένος ..

 

 

ΥΓ. Ρίξτε μια ματιά στο www.smartrigger.com, από όσο φαίνεται και από κριτικές που έχω διαβάσει, φαίνονται πολύ καλά πιατίνια, αλλά μάλλον υπάρχουν μόνο στην αμερική...

 

 

θ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με την άποψη του φίλου taq όπως επίσης συμφωνώ όσον αφορά την πρόοδο της ελληνικής αγοράς να εναρμονιστεί με τα διεθνή δεδομένα. Νομίζω όμως ότι κάποια χιλιόμετρα πρέπει να διανύσουμε ακόμη και πιστέψτε με δεν είναι μόνο το θέμα εξυπηρέτησης... Για παράδειγμα οι τιμές που σε κάποια προϊόντα είναι απαράδεκτα υψηλές, και αυτό συμβαίνει ίσως και μόνο στην Ελλάδα, ούτε κάποιες επιχειρήσεις είναι τόσο μικρές και πρέπει να επιβιώσουν, αλλά ούτε και οι πλουσιότεροι όλων είμαστε...

Συμφωνώ όμως και με το φίλο tablature όπου πιθανότατα να έχουμε ίδιες ή και χαμηλότερες τιμές σε κάποια όμως προϊόντα και όχι σε όλα.

Θα ήθελα να μάθω επίσης από τον tablature για το συγκεκριμένο κατάστημα, αν ο ίδιος επιθυμεί να το κοινοποιήσει, ως ενδιαφερόμενος για το TD6KW διότι δεν έχω προχωρήσει ακόμη στην αγορά του από εξωτερικό και ίσως δεν είναι και αργά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε belalik σ΄ευχαριστώ για τις χρήσιμες παρατηρήσεις σου και ελπίζω πλέον να έχω πειστεί όσον αφορά την αγορά του.

 

Πάντως, αν καταλήξεις σε roland, και συγκεκριμένα στο td6, μην πάρεις το παλιό td6-v .. Αξίζει τις αλλαγές που έχουν κάνει στο καινούριο -kw, και στο κάτω κάτω είναι τα ίδια λεφτά (σε όλα τα ευρωπαικά sites, αλλά και στην αμερική, το δίνουν σαν αντικαταστάτη και έχει ακριβώς ίδια τιμή - ελπίζω πως δεν θα κάνει πατέντα στην Ελλάδα ο αντιπρόσωπος να το πασάρει σαν κάτι 'καινούριο' με ανεβασμένη τιμή).

 

Αγόρασα ένα εξτρά πιατίνι (cy-8 ) το σ/κ που πέρασε, για να έχω 2 crash και ένα ride, το χρησιμοποιώ με μια παλιά στανταρ βάση-γερανό που είχα στο ακουστικό σετ μου και παίζει οκ.

 

Αν μπορούσα και είχα τα χρήματα, θα ήθελα καλύτερα πιατίνια (σαν τα smartriggers) αφού εκεί χάνεις περισσότερο στο feel κατά την γνώμη μου.

 

 

Good luck σε οτι αποφασίσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως είναι αληθινό. Το "καινούργιο" στοιχίζει γύρω στα 1750€, αν δεν κανω λάθος...

Θα ήθελα όμως και τη γνώμη σου σχετικά με διπλοπέταλο αν και εφόσον γνωρίζεις, γιατί σκέφτομαι να αγοράσω και δεν ξέρω ποιο ακριβώς. Σχετικά με το snare ως προς τις διαστάσεις σου φαίνεται μικρό το 8άρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου