Προς το περιεχόμενο

monitor για e-drums


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους..

 

 

Ψάχνω για personal monitors για ηλεκτρονική drums (συγκεκριμένα, το roland td6). Τα θέλω για practice κυρίως, σε μικρό δωμάτιο, αν και δεν θα με χάλαγε να μπορώ να τζαμάρω ή και να μπορούν να σταθούν σε μικρά live. Ωστόσο, η πρώτη λειτουργία είναι σε practice, και κριτήρια είναι η τιμή και η ποιότητα ήχου.

 

¶κουσα τα roland pm-3 σε ένα μαγαζί στην Αθήνα, και μου άρεσαν πολύ (αν και 5-10 λεπτά μόνο). Μόνο που τα πουλάνε 700-900 ευρώ, τιμή απλησίαστη για μένα αυτήν την στιγμή. To αναφέρω σαν μια ιδέα του τι ψάχνω, και ομολογώ πως για κάποιο λόγο προτιμή τις 2.1 λύσεις, παρά κάποιον ενισχυτή. Ίσως είναι ψυχοακουστικό, αλλά ο stereo ήχος μου φαίνεται πιο γεμάτος και πιο ρεαλιστικός. Επίσης, δοκίμασα κάποιους μικρούς keyboard ενισχυτές της roland (τον KC-150) αλλά δεν έμεινα ικανοποιμένος.

 

Τελοσπάντων, μην μακρυγορώ. Το έψαξα πολύ, αλλά μάλλον καταλήγω στην φτηνότερη λύση -το budget μου μετά και από την αγορά των drums είναι πολύ περιορισμένο. Δηλαδή, σκέφτομαι τα Altec Lansing MX5021 (multimedia speakers), spec εδώ: http://www.alteclansing.com/product_details_MX5021_OOS.asp

 

Ελπίζω να μην αποδειχτούν 'πατάτες', (με χαλάει το 6.5'' woofer, αλλά

είναι καλύτερα στις μεσαίες συχνότητες, τα logitech z-2300 με 8'' μάλλον

είναι φτιαγμένα για computer games). Ελπίζω επίσης να μην τα κάψω, θα είμαι προσεκτικός.. Σκέφτομαι πως αν αποδειχθούν 'λίγα', θα τα κρατήσω για μουσική στο laptop και όταν έχω χρήματα θα πάρω κάτι καλύτερο, σαν πχ αυτό:

 

http://www.thomann.de/thoiw8_artikel-188583.html

 

Επίσης, έχει και η Yamaha κάτι σχετικά φτηνό, τα MS50DR

http://www.yamaha.com/yamahavgn/CDA/ContentDetail/ModelSeriesDetail/0%2C%2CCNTID%25253D30040%252526CTID%25253D%2C00.html

 

Ο Νάκας δεν τα έχει, και δεν μπορώ να τα ακούσω, αλλά ίσως τα φέρει ...

 

 

Υπάρχει και το behringer kx-1200, που είναι φτηνό και με πολύ καλά spec (15'' woofer, 120w RMS) αλλά είναι πολύ ογκώδες, βαρύ, και λεω να προτιμήσω 2.1 ...

 

 

Τι προτείνετε; Τι λύσεις έχετε στα δικά σας e-drums?

 

 

ευχαριστώ,

 

θ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ. Πως θα ακούσω τη Yamaha μου καλλίτερα και με τι, αλλά δεν ήθελα να δώσω πολλά χρήματα. Βέβαια, το τελευταίο είναι σχετικό.

Λοιπόν, μετά από σχετικό ψάξιμο και στο noiz βέβαια ρωτώντας συναδέλφους, κατέληξα να αγοράσω τα Altec Vs 4121, με συνολική ισχύ 31 W. Ακριβώς, όπως έλεγε και το κουτί της συσκευασίας τους, δεν θα πιστεύεις τι ακούς από αυτά τα μικρά ηχεία. Κόστος 80 EURO, από γνωστό κομπιουτεράδικο μαγαζί. Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Απορείς από που βγαίνουν αυτά τα μπάσα του και τα κρυστάλλινα πρίμα. Είναι καταπληκτικά ηχεία. Βγάζαμε και προβίτσες σε σπίτι πολύ καλά. Αλλά!!! Δυστυχώς έχουν πολύ ευαίσθητο βίσμα στο ηχείο που κάνει και το control, πρίμα μπάσα on-off κ.λ.π. Με λίγο ζόρι κι όχι πως είμαι άσχετος, έσπασαν δύο ποδαράκια από το 9κιδο βίσμα. Ανταλλακτικό με δυσκολία και ήθελε άλλα 30 euro. Επίσης γράφει πίσω από το sub, the unit is not serviceable!!!!!! Δηλαδή κάτι σαν μιας χρήσεως να λέμε!

Ήτανε τόσο όμορφα που θα αγόραζα πάλι τα ίδια με τη μόνη διαφορά πως δεν θα έβγαζα ποτέ το βισματάκι από τη θέση του. Μάλλον θα το γέμιζα και με logo για να μην βγει στα σίγουρα. Γενικότερα πιστεύω πως η Altec θα σου δώσει άριστα αποτελέσματα.

Τώρα για τα Logitech, από διάφορα tests που έχω διαβάσει σε ξένα site, είναι ηχεία του απόλυτου μπάσου και πρίμου με πολύ φτωχά μεσαία και υπερβολικό μπάσο εκεί που δεν χρειάζεται...!!!

Επίσης, επειδή δεν μπορούσα να περιμένω να φτιαχτούν τα altec, έψαξα Αθήνα μαζί με το module της drums και άκουσα τους ενισχυτές EDEM NEMESIS στο Διαμαντόπουλο. Συγκεκριμένα μου έδινε ένα 120άρι combo μπάσου κιθάρας, 400 euro, που στα δικά μου ακούσματα, ήταν άριστος και με καλές δυνατότητες-ευκολίες, όπως ενσωματωμένο D.I. box για να βγαίνει σε κονσόλα. Δυνατός και κρυστάλλινος. Βλέπεις θέλω ποιότητα CD ή κάπως έτσι για να καταλάβεις. Τελικά κατέληξα σε ένα Τ 60 VOX μπάσου 350 euro, αλλά για να ακούσω αυτό που θέλω βάζω και ένα equaliser κιθάρας για να τον πριμάρω κι ας έχει επάνω και τουίτερ.

Πάντως επόμενος στόχος είναι ο Nemesis. Πάρε το module και πήγαινε να ακούσεις!!!!

Τέλος για τον Behringer, έχω διαβάσει για το συγκεκριμένο, πολύ κακές κριτικές, όσον αφορά την ποιότητα των υλικών. Πρόσεχε αν καταλήξεις εκεί.

Σε ζάλισα, αλλά ελπίζω να βοήθησα κάπως. Σίγουρα υπάρχουν και άλλες λύσεις, αλλά κάτι παραπάνω δεν έχω κοιτάξει...

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Altec Vs 4121' date=' με συνολική ισχύ 31 W. Ακριβώς, όπως έλεγε και το κουτί της συσκευασίας τους, δεν θα πιστεύεις τι ακούς από αυτά τα μικρά ηχεία. Κόστος 80 EURO, από γνωστό κομπιουτεράδικο μαγαζί. Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος.

 

[/quote'] [br]

 

Ωραία, ενθαρρυντικό αυτό. Και εγώ για μικρό σχετικά δωμάτιο τα θέλω, και εξάλλου τα altec mx5021 έχουν καλύτερα spec από τα Vs 4121. Τελικώς έχω αποφασίσει πως θα τα πάρω, και αν αποδειχθούν 'λίγα' θα τα κρατήσω απλώς για μουσική (που είναι πολύ καλά) και κάποια στιγμή, όταν έχω λεφτά, θα πάρω κάτι καλό. Πράγμα που μας φέρνει στο επόμενο θέμα...

 

 

Τώρα για τα Logitech, από διάφορα tests που έχω διαβάσει σε ξένα site, είναι ηχεία του απόλυτου μπάσου και πρίμου με πολύ φτωχά μεσαία και υπερβολικό μπάσο εκεί που δεν χρειάζεται...!!!

 

 

Πάντως επόμενος στόχος είναι ο Nemesis. Πάρε το module και πήγαινε να ακούσεις!!!!

[br]

 

Εγώ πάλι, θα σου πρότεινα τα db technologies s 350. Δες εδώ:

http://www.thomann.de/artikel-185331.html?iwid=8

 

Είναι ακριβά βέβαια, αλλά τα έχω ψάξει πολύ και έχω διαβάσει παντού εξαιρετικές κριτικές, πάντα για ηλεκτρονικά drums. Επίσης, έχω μιλήσει με άνθρωπο που εμπιστεύομαι και συμβουλές του έχουν αποδειχθεί σωστές στο παρελθόν - μεινέκτημα πιστεύω μόνο το κόστος. Βέβαια είναι και δικό μου κόλλημα κάπως, που προτιμώ την 2.1 stereo επιλογή, παρά έναν ενισχυτή. Βέβαια, ισχύει πάντα το ρητό πως ότι αρέσει στον καθένα είναι ΟΚ, εσύ ξέρεις καλύτερα τι σου ταιριάζει.

 

Κάποιοι άλλοι ενισχυτές που ίσως θέλεις να κοιτάξεις είναι οι εξής:

 

Alesis Sumo 300

Peavey KB 4

Roland KC 150 ή 350 (αυτούς μπορείς να τους ακούσεις σίγουρα στην Μεσογείων, στο κατάστημα Roland λίγο μετά το υπουργείο εθ. άμυνας).

 

Σε ζάλισα, αλλά ελπίζω να βοήθησα κάπως. Σίγουρα υπάρχουν και άλλες λύσεις, αλλά κάτι παραπάνω δεν έχω κοιτάξει...

[br]

 

Κάθε άλλο φίλε .. Οποιαδήποτε πληροφορία/άποψη είναι ευπρόσδεκτη..

 

¶λλοι φίλοι εδώ με e-drums; Octapus? Τι λύσεις έχετε εσείς για 'live' ήχο;

 

 

A, μην ξεχάσω και τα MS50DR της Yamaha.. Αν και τα specs είναι ίδια με το altec mx5021 (εκτός του 10'' woofer της yamaha), θα περίμενε κάποιος να έχουν καλύτερα ποιότητα και πιο πιστή απόδοση drums μια και που είναι φτιαγμένα από την Yamaha ακριβώς για αυτόν τον σκοπό. Ο Νάκας δεν τα έχει, αλλά αν πάρετε κι εσείς κανένα τηλέφωνο θα πεισθεί ότι δεν είναι κάτι τόσο εξωτικό και θα τα φέρει τελικά ! ...

 

θ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ! Για peavey, είχα ψάξει χωρίς να τον ακούσω. Σκάλωσα στην τιμή. Δεν ήθελα να δώσω γενικά κάτι πάνω από 400 euro. Μάλιστα είχα συμβουλευτεί και τον Octapus εκείνο τον καιρό. Αν ψάξεις τα θέματά μου, θα βρεις κάτι σχετικό πάλι με monitor, νομίζω κάπου στο Φεβρουάριο είχε γίνει αυτό.

Επίσης, αυτό που μου έδειξες από thomann, νομίζω πως είναι η καλλίτερη λύση, γιατί κακά τα ψέματα, οπωσδήποτε χρειάζεται ένα sub για να αποδώσει η drums. Αλλά.....!!!!!

Τώρα, να σου πω, σε ένα live, αν δεν χρησιμοποιήσεις τα δικά σου ηχεία, που είναι κομμάτι δύσκολο, γιατί πρέπει να έχεις λίγο γαϊδουράκια για να βγάλεις ήχο, χρησιμοποιείς τον combo ενισχυτή για personal monitor πίσω σου και τα υπόλοιπα με ένα D.I. box, δίνεις στην κονσόλα και σε βγάζει στο κοινό. Οπότε μέσα στη βαβούρα του live κ.λ.π., ο στέρεο ήχος ψιλοπάει στράφι σαν monitor βέβαια. Πάντως κατάλαβα πως κοινούμαστε και οι δύο στις ίδιες απαιτήσεις, αλλά με διαφορά στην τιμή.

Αν είδες κάτι άλλο ή κατέληξες, πες μας να ξέρουμε τι γίνεται...

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κατάλαβα πως κοινούμαστε και οι δύο στις ίδιες απαιτήσεις' date=' αλλά με διαφορά στην τιμή.

Αν είδες κάτι άλλο ή κατέληξες, πες μας να ξέρουμε τι γίνεται...[/quote']

 

 

Όχι φίλε, και εμένα τα λεφτά δεν μου περισσεύουν αυτόν τον καιρό καθόλου.. Max 200 ευρώ ήμουν.. Τα altec lansing mx5021 θα πάρω, 150ευρώ.. Έχω καταλήξει εκεί. Απλώς σου ανέφερα λύσεις που έψαξα γενικώς, και ίσως αγοράσω στο μέλλον όταν (και αν) έχω περισσότερα χρήματα...

 

Για τα live και το stereo έχεις δίκιο, χάνεται. Απλώς θα είναι καλό στο practice και σε τζαμάρισμα.

 

Αν θες, στείλε pm και μιλάμε και μετά, αν είσαι Αθήνα πέρνα μια βόλτα να ακούσεις τα mx5021 αυτό το σ/κ - ακόμα δεν έχω ούτε τα drums βέβαια, θα μου έρθουν (ελπίζω) αύριο-μεθαύριο. roland td6-kw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα έτοιμος να αγοράσω τα altec, τα άκουσα και ξενέρωσα...............

 

Δυστυχώς.. Καλά είναι για μουσική, αλλά μου φάνηκε ότι το woofer τους δεν θα την παλεύει με e-drums.. Πολύ κρίμα, έφυγα απογοητευμένος!

 

Δεν ξέρω τι θα κάνω τελικά.. Θα κρατηθώ, θα μαζέψω λεφτά και θα ψάξω κάτι καλύτερο.

 

Επίσης, βολτάροντας χτες στην Αθήνα, βρήκα ένα μαγαζί με audio και άκουσα τα M-Audio, Studiophile bx8.. Ήταν καταπληκτικά! .. Κοστίζουν βέβαια 440ευρώ. Spec θα βρείτε εδώ:

 

http://www.m-audio.com/products/en_us/StudiophileBX8a-main.html

 

Υπάρχει και το LX4, 2.1 σύστημα της M-audio που είναι πιο φτηνό (310 ευρώ το βρήκα) αλλά δυστυχώς δεν το είχαν στημένο να το ακούσω...

 

 

Ψάχνω πάντως.. Νομίζω πως τα altec θα ήταν πεταμένα λεφτά δυστυχώς, εξαιρετικά για pc multimedia speakers, για μουσική κλπ, αλλά θα κατέληγαν εκεί και θα ήθελα άλλα για drums..

 

Αυτά, αν βρω κάτι άλλο καλό θα γράψω εδώ.

 

 

θ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ! Είπαμε σχετικό είναι τι κάνει στο αφτί του καθένα. Όταν λες τα άκουσες είχες πάρει μαζί και το module από τη drums ή έτσι;

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ! Είπαμε σχετικό είναι τι κάνει στο αφτί του καθένα. Όταν λες τα άκουσες είχες πάρει μαζί και το module από τη drums ή έτσι;

 

Όχι, άκουσα κάτι drum ηχογραφήσεις που είχα σε mp3 και wav.. Δεν είχα καν το module τότε, την πέμπτη έφτασε το kit σπίτι μου..

 

Το σκέφτομαι ακόμα το μίνιτορ, αν και θα μαζέψω λεφτά σιγά-σιγά και θα έχω λίγο μεγαλύτερη γκάμα επιλογών. Δεν βιάζομαι, από μόνο του το κιτ με τα ακουστικά με κρατάει μια χαρά προς το παρόν :) ..

 

είχα να παίξω τόσο καιρό που μόνο και μόνο που έχω kit σπίτι μου πάλι φτάνει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου