Προς το περιεχόμενο

Παλιός και νέος ήχος του Bellamy


SlenderSmash

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως το έπαιζε παλιά (μην δώσετε σημασία στους "αυτοσχεδιασμούς" στην αρχή):

 

Πώς το παίζει τώρα:

 

 

Αν και δεν είναι όλα τα κομμάτια τους στο γούστο μου, οι Muse είναι ένα συγκρότημα που εκτιμώ πολύ. Βλέπω πως όλοι ενθουσιάζονται απο το live στο Wembley, όπως και εγώ (τους είχα δει και στην Μαλακάσα).

 

Όμως σε αυτά τα τελευταία live πάντα μου χτύπαγε ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ στο αυτί ο νέος ήχος του bellamy ως πολύ ψηφιακός και υπερεπεξεργασμένος (λεπτομέρειες για τον ήχο του δεν γνωρίζω πολλές για να είμαι ειλικρινής)

 

Το βίντεο του 2000 μου ακούγεται πιο "raw" και πιο πιστό στον χαρακτήρα της αρχικής ηχογράφησης. Ενώ τα καινούρια μου φέρνουν κάτι από... Χατζηγιάννη.. :P

 

Am I the only one;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλώσανε κ αυτά :)

10 χρόνια μετά έχουν τη δυνατότητα να κάνουν υπερσόου, με όλα τα καλά κ καλούδια. Ωραιότατο ήχο έχει κ πολύ πιο δεμένοι σαν μπάντα, κ βρήκαν κ κανέναν image maker ;D

 

Εν τω μεταξύ στο 1ο βίντεο έτσι όπως έχει τυλίξει την κιθάρα με ταινίες είναι σα να φορά Axeglove ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στα δύο video μιλάει το fuzz factory... εμένα μου φαίνεται οτι το δεύτερο είναι πιο κοντά στην album version...

Η ψηφiακίλα πάντως που ακούς δεν είναι παρα το αναλογικότατο zvex fuzz factory, το οποίο κόβει εντελώς τις μπάσες συχνότητες, και βγαζει τον χαρακτηριστικό γρατσανιστό ήχο... και ανάλογα τις ρυθμίσεις μπορεί να κουφάνει όσους βρίσκονται γύρω σου.

 

Πιο συγκεκριμένα στο δεύετερο video παίζει με το stability knob σε θεση που παράγει έναν συνεχόμενο ήχο ( που ακούγεται ακόμα και όταν δεν παιζεις ) όπως άλλωστε κάνει και στην album εκδοχη... Και επειδή την ρύθμιση την κάνει εκείνη την στγμη ( άλλωστε το FF το έχει ενσωματωμένο στην κιθάρα του ) είναι φυσικό να υπάρχουν μικροδιαφορες απο εκτέλεση σε εκτέλεση.

 

Πάντως νομίζω ότι ο δεύετερος ήχος είναι ο χαρακτηριστικος bellamy ήχος που όλοι αγαπήσαμε

 

Σε σχεση με τον εχοπλισμό του, έχει κάποια ψηφιακά modulation και delay effects και χρησιμοποιει και το kaoss pad για να κάνει τρέλες, ΑΛΛΑ η παραμόρφωσή του είναι 100% αναλογικη.

 

περισσοτερες πληροφορίες εδώ

http://www.musewiki.org/Gear

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιότατο ήχο έχει κ πολύ πιο δεμένοι σαν μπάντα, κ βρήκαν κ κανέναν image maker ;D

 

Βασικά εμένα το rythm section με άφησε με στόμα ανοιχτό στην Μαλακάσα. Μακράν τα καλύτερα drums - μπάσσο που έχω ακούσει ποτέ σε live. Σαφέστατα παίζουν και πολύ δεμένα. Όσον αφορά τον Image Maker, εντάξει και το μπλε μαλλί χαβαλέ είχε....

 

Η ψηφiακίλα πάντως που ακούς δεν είναι παρα το αναλογικότατο zvex fuzz factory, το οποίο κόβει εντελώς τις μπάσες συχνότητες, και βγαζει τον χαρακτηριστικό γρατσανιστό ήχο... και ανάλογα τις ρυθμίσεις μπορεί να κουφάνει όσους βρίσκονται γύρω σου.

 

Δεν αμφιβάλλω ότι χρησιμοποιεί αναλογικά πετάλια ή ενισχυτές, απλά στα live απο το Black Holes και μετά εγώ προσωπικά ακούω κάτι που έχει μόνο πρίμα, λείπει το body και κάποια ζεστασιά απο τον ήχο του... Και συνήθως το συζητάω με Die Hard Bellamy fans που δεν δέχονται την παραμικρή κριτική του ειδώλου τους (don't get me wrong και εμένα μου αρέσει), οπότε έχω αρχίσει και νιώθω λίγο... μόνος.... ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφιβάλλω ότι χρησιμοποιεί αναλογικά πετάλια ή ενισχυτές, απλά στα live απο το Black Holes και μετά εγώ προσωπικά ακούω κάτι που έχει μόνο πρίμα, λείπει το body και κάποια ζεστασιά απο τον ήχο του... Και συνήθως το συζητάω με Die Hard Bellamy fans που δεν δέχονται την παραμικρή κριτική του ειδώλου τους (don't get me wrong και εμένα μου αρέσει), οπότε έχω αρχίσει και νιώθω λίγο... μόνος.... ;D

 

χαχαχα.. γουστα είναι αυτά...

 

ισχύει αυτό που λες για κάποια έλειψη body κτλ κτλ, αλλά αυτό είναι το χαρακτηριστικό του. Οι συχνότητες που λείπουν συμπλρηρώνονται απο τους επίσης τέλειους ήχους του μπάσου, οπότε κατα την γνώμη μου το σύνολο βγαίνει ισορροπημένο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συχνότητες που λείπουν συμπλρηρώνονται απο τους επίσης τέλειους ήχους του μπάσου, οπότε κατα την γνώμη μου το σύνολο βγαίνει ισορροπημένο.

 

Aπόλυτα αληθές, ακόμα και με banjo μέσα από marshall dfx να έπαιζε, πάλι ημίθεος θα ακουγότανε...

 

Ούτως ή άλλως αν προσέξεις όταν πιάνει ένα riff ο Bellamy συνηθίζει να το γεμίζει συρσίματα εδώ και εκεί, feedback, χράτσα χρούτσα και λοιπές ιστορίες... Δεν νομίζω να τα επιχειρούσε αυτά αν δεν το κρατάγαν τόσο καλά οι άλλοι 2 μόνοι τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγώ πιστεύω ότι ο ήχος της κιθάρας ακούγεται λίγο ψηφιακός και ψεύτικος που και που, αλλά νομίζω ότι παρασύρομαι από τo kaoss και τις διάφορες διαστημικές ιστορίες που κάνει. Στην ουσία ο ήχος είναι τέρμα αναλογικός.

Ναι σίγουρα κόβονται μπάσσα. Το αποτέλεσμα είναι όμως απίστευτο συνδυασμένο με τους άλλους δύο. Απλά ο άνθρωπος από το πρώτο βίντεο μέχρι το δεύτερο που παρέθεσες στην αρχή έχει αποκτήσει χαρακτήρα και προσωπικότητα στον ήχο του.

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ψηφiακίλα πάντως που ακούς δεν είναι παρα το αναλογικότατο zvex fuzz factory, το οποίο κόβει εντελώς τις μπάσες συχνότητες

 

Ε όχι και εντελώς... κόβει μερικές αλλά δεν είναι δα και high pass filter.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και εντελώς... κόβει μερικές αλλά δεν είναι δα και high pass filter.

 

ναι δικιο εχεις υπηρξα υπερβολικος  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου