Προς το περιεχόμενο

Ποιο ειναι το "ανεκτο" επιπεδο hiss noise σε monitors?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σεταρα χτες τα Presonus Eris E5 που αγορασα μεταχειρισμενα σε focusrite solo 2nd generation καινουρια. Ακολουθησα μεθοδο npap στο setarisma  O0, (βλεπε εδω http://www.noiz.gr/index.php?topic=210947.0)

ωστοσο το hiss ακουγεται ακομα και με ελαχιστο gain απο την καρτα και volume στα ηχεια κατω απο τη μεση

δεν ειναι απιστευτα εντονο αλλα υπαρχει, δλδ αν πλησιασω το αυτι μου γυρω στους 20-25 ποντους απο το ηχειο το ακουω

εβγαλα την πριζα του ρουτερ που ηταν στο ιδιο πολυμπριζο με τα ηχεια αλλα δεν ακουσα διαφορα

φταιει τοσο πολυ που ειναι rca? μιλαμε για ελαχιστη αποσταση με καλωδιο 1.5 μετρου

δν ειναι τοσο οτι με ενοχλει στη μιξη μια και τα αυτια μου δν ειναι κ στην καλυτερη κατασταση  ;D

απλα αναρωτιεμαι για αποφυγη τυχον παρατυπιων στη μιξη που μπορει να προκυψουν απο "αδιαθεσια" του αυτιου λογω συνεχης ακροασης αυτου του θορυβου, αν δν ειανι δυνατος ο εκμηδενισμος του, μπορει να γινει μιξη συνηθιζοντας το?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα κι εγώ τα ίδια ηχεία καινούρια. Η κάρτα μου Tascam US-200 που βγάζει επίσης rca βύσματα, οπότε και unbalanced είσοδο για τα ηχεία. Όταν κάθομαι στην καρέκλα στο σημείο Μίξης δεν μπορώ να παρατηρήσω τον ελάχιστο θόρυβο που περιγράφεις, όχι όμως ότι δεν υπάρχει.

Καλά έκανες και έβγαλες το router από το ίδιο πολύμπριζο επίσης κοίταξε να αποφύγεις ground loops . Από εκεί και πέρα μην σε απασχολεί, είναι ηλεκτρονική συσκευή οπότε κάποιος ελάχιστος θόρυβος θα προκαλείται από διάφορα αίτια που δεν χρειάζεται να σε προβληματίζουν αν είναι ανεπαίσθητα.

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταθμη σηματος προς θορυβο.

Οταν ειναι στα -60db εισαι μια χαρα, λενε οι ειδικοι.

Και στα -45 -40 να ειναι, παλι μια χαρα θα κανεις τη δουλεια σου.

Φαντζομαι οτι θα μειξαρεις με μια ενταση της ταξεως 80~86db.

Παρε το dbμετρο σου και μετρα.

Αν ο θορυβος σου ειναι στα 40 τοτε εισαι ετοιμος να κατακτησεις τα πληθη.

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fostex pm0.4 τέρμα ένταση και focusrite 6i6 δεν ακούγεται Hiss ντιπ.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι αυτό που περιέγραψε ο φίλος είναι ο ελάχιστος "θόρυβος" που κάνει το ηχείο όταν είναι ενεργοποιημένο, όπως και η κάθε ηλεκτρονική τονίζω συσκευή.

Είναι σαν να λές όταν μπαίνω στο αυτοκίνητο μου ακούω την μηχανή του, προφανώς, αλλά δεν σε ενοχλεί (ακραίο παράδειγμα) ;).

Επίσης με το level της κάρτας μου στο τέρμα ούτε κι εμένα μου ακούγεται κάτι, αν πλησιάσω το αυτί μου στο ηχείο 20-10 εκατοστά ο μικρός αυτός θόρυβος παραμένει στο ίδιο ασήμαντο επίπεδο σε ότι επίπεδο κι αν βάλω το level της κάρτας.

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

οντως πρεπει να ειναι σε νορμαλ level οταν αγορασω και dbmeter θα το τσεκαρω

αλλιως για τα ground loops επιλεγω το ενα ως ground και το αλλο με ground lifter? (απο οτι ειδα σε ενα βιντεο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου