Προς το περιεχόμενο

Συντονισμος νοτας σε les paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισως ενα τεταρτο της στροφης ηταν λιγο...αν ειχε κακοκομμενο brass nut επαιζε να το ακουγε να κουδουνιζει ΚΑΙ παιζοντας σε ταστο οχι μονο ανοιχτη...ειμαι προσφατα παθων!!!Τα saddles ναι παιζει να ειναι...

 

Πειραμα νο2: α)Πιεσε την χορδη ελαφρα προς τα κατω στο σημειο πισω απο το nut και παιξε ανοιχτη Σι να δεις αν κουδουνΑΕΙ

β)Κανε κατι παρομοιο.Πιεσε την χορδη πισω απο το nut αλλα αυτη τη φορα βαλε capo στο 7 ταστο που σου κουδουνιζει και παιξε τη νοτα σι να δεις αν ακομα το κανει...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ισως ενα τεταρτο της στροφης ηταν λιγο...αν ειχε κακοκομμενο brass nut επαιζε να το ακουγε να κουδουνιζει ΚΑΙ παιζοντας σε ταστο οχι μονο ανοιχτη...ειμαι προσφατα παθων!!!Τα saddles ναι παιζει να ειναι...

 

Πειραμα νο2: α)Πιεσε την χορδη ελαφρα προς τα κατω στο σημειο πισω απο το nut και παιξε ανοιχτη Σι να δεις αν κουδουνΑΕΙ

β)Κανε κατι παρομοιο.Πιεσε την χορδη πισω απο το nut αλλα αυτη τη φορα βαλε capo στο 7 ταστο που σου κουδουνιζει και παιξε τη νοτα σι να δεις αν ακομα το κανει...

 

Βασικα το ακουω ΜΟΝΟ παιζοντας στο 7ο ταστο της μι καντινι. (και στο 19ο αλλα πολυ λιγοτερο)

Ο ενισχυτης μαλλον δεν φταιει γιατι μου το κανει και οταν παιζω καρφι στην καρτα ηχου χωρις εφφε. Παλι σε μικροτερο βαθμο μιας και δεν εχω καθολου overdrive. Ειναι η συγκεκριμενη συχνοτητα γιατι αν κουρδισω ημιτονιο και παιξω στο ιδιο ταστο δεν το κανει. (ουτε ομως και στο επομενο ταστο που ειναι η ιδια νοτα που "αρπαζε" πριν)

Ηλπιζα να ειναι κατι που μπορω να διορθωσω μονος μου αλλα αν μιλαμε για fret buzz ή για φαγωμενο βαγονακι γεφυρας.... θελει τεχνικο  ::)

Thanks και παλι για τις προτασεις!

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουρδισε εναν τονο κατω και δες αν στο κανει στο ιδιο ταστο ή στο επομενο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε και το ιδιο το ταστο στο φως μηπως εχει φαγωθει η χτυπηθει και εχει καμια πρριεργη χαρακια(απο την ιδια τη χορδη) η σημαδακι-γρεζι που σου "χαλαει" τη νοτα...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Κουρδισε εναν τονο κατω και δες αν στο κανει στο ιδιο ταστο ή στο επομενο.

 

Αν κουρδισω τονο κατω το κανει 2 ταστα μετα. εκει που ειναι η ΣΙ δηλαδη.

Τσεκαρε και το ιδιο το ταστο στο φως μηπως εχει φαγωθει η χτυπηθει και εχει καμια πρριεργη χαρακια(απο την ιδια τη χορδη) η σημαδακι-γρεζι που σου "χαλαει" τη νοτα...

 

το τσεκαρα, δεν εχει κατι

 

Επισης ο τεχνικος μου λεει δεν ειναι θεμα ταστων. κατι συντονιζει αλλα δεν ξερει τι.

δοκιμασα επισης, αλλη μαρκα χορδων, αλλο tailpiece, αλλους μαγνητες, top wrap τις χορδες.

Δεν δουλεψε τιποτα.

το μονο που ισως λιγο βοηθησε (αν δεν ειναι ειναι η ιδεα μου)

ειναι οταν εβαλα ενα λαστιχακι μαλλιων να "τραβαει" μεταξυ τους

τα ποδαρακια της tunomatic γεφυρας.

Πραγματικα δε ξερω τι αλλο να κανω,

Παραθετω ενα ηχητικο δειγμα καρφι στην καρτα ηχου.

Ενω οι αλλες νοτες ηχουν μια χαρα, η ΣΙ σβηνει πολυ γρηγορα και μετατρεπεται σε αρμονικη  >:( >:(

Για την ιστορια να πω οτι στην κιθαρα εχουν αλλαχθει τα ποτενσιομετρα με cts με 50ς wiring. δεν νμζω οτι επηρεαζει αλλα δεν ξερω τι να σκεφτω πια. Και δεν θυμαμαι αν το εκανε απο πριν ή μετα την αλλαγη ηλεκτρικων (αν κ νμζω αν το κανε θα το χα προσεξει)

Αυτα τα λιγα...

harmonic_problem.mp3

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δοκίμασε να σφηνώσεις κάτι στο saddle και να το ακινητοποιήσεις σφίγγοντας τη βίδα του intonation. Μπορεί να συντονίζει αυτό.

f129hu8MDH.jpeg.36ec775ddde6b410043bf38372c54cc3.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εμένα μου ακούγεται σαν deadspot και όχι κάτι μηχανικό ή γεωμετρικό. Θα πρέπει να δοκιμάσεις να αυξήσεις μάζα στα δύο άκρα (headstock, bridge). Βάλε, αν έχεις, έναν σφυγκτήρα μεταλλικό πάνω στο headstock. Δοκίμασε να παίξεις πιέζοντας το headstock πάνω σε κάτι ακλόνητο. ( τοίχο πχ. ). Αν όντως κάτι αλλάζει, πας για αλλαγή κλειδιών ( πιο βαριά ) και bridge ( κάτι μασίφ και στιβαρό ).

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να σφηνώσεις κάτι στο saddle και να το ακινητοποιήσεις σφίγγοντας τη βίδα του intonation. Μπορεί να συντονίζει αυτό.

.

Το δοκιμασα, κανενα αποτελεσμα...

 

Εμένα μου ακούγεται σαν deadspot και όχι κάτι μηχανικό ή γεωμετρικό. Θα πρέπει να δοκιμάσεις να αυξήσεις μάζα στα δύο άκρα (headstock, bridge). Βάλε, αν έχεις, έναν σφυγκτήρα μεταλλικό πάνω στο headstock. Δοκίμασε να παίξεις πιέζοντας το headstock πάνω σε κάτι ακλόνητο. ( τοίχο πχ. ). Αν όντως κάτι αλλάζει, πας για αλλαγή κλειδιών ( πιο βαριά ) και bridge ( κάτι μασίφ και στιβαρό ).

 

Θα το δω κι αυτο.

Επισης οταν βαλω καποταστο στο συγκεκριμενο ταστο και παιξω την νοτα δεν το κανει σχεδον καθολου (εως καθολου)

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου ακούγεται σαν deadspot και όχι κάτι μηχανικό ή γεωμετρικό. Θα πρέπει να δοκιμάσεις να αυξήσεις μάζα στα δύο άκρα (headstock, bridge). Βάλε, αν έχεις, έναν σφυγκτήρα μεταλλικό πάνω στο headstock. Δοκίμασε να παίξεις πιέζοντας το headstock πάνω σε κάτι ακλόνητο. ( τοίχο πχ. ). Αν όντως κάτι αλλάζει, πας για αλλαγή κλειδιών ( πιο βαριά ) και bridge ( κάτι μασίφ και στιβαρό ).

 

Επισης ηθελα να ρωτησω, αν ειναι οντως αυτο, γιατι συμβαινει?

Κατασκευαστικο λαθος στην κιθαρα?

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης οταν βαλω καποταστο στο συγκεκριμενο ταστο και παιξω την νοτα δεν το κανει σχεδον καθολου (εως καθολου)

Βάλε κάπο σε προηγούμενο τάστο (όλα πριν το 7ο) και δες σε ποιό τάστο και αν σου το κάνει κάθε φορά.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου