Προς το περιεχόμενο

Απάτη απο την Νιγηρία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!Την Τετάρτη μου ήρθε κι εμένα μήνυμα για κάτι που πουλάω.Ο τύπος μου έγραψε ότι μένει Αγγλία και ότι θα ήθελε να του το στείλω στην κόρη του η οποία σπουδάζει στη Νιγηρία.Μου ζήτησε λογαριασμό τράπεζας κι εγώ του είπα να μου βάλει τα λεφτά στο paypal.Μετά από λίγες ώρες μου ήρθε μήνυμα από το paypal όπου μου έλεγε ότι τα λεφτά έχουν κατατεθεί αλλά για να μπορέσω να τα πάρω πρέπει να στείλω τον αριθμό δέματος. Τι μπορεί να παιχτεί με το paypal ξέρει κανείς; Να το στείλω δεν πρόκειται γιατί βρομάει απο παντού.

 

Εδω δεν αντεξα..!  ;D  ;D  ;D

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

μου έλεγε ότι τα λεφτά έχουν κατατεθεί

 

καλο θα ειναι να κανεις deny τα χρηματα γιατι μπορει να σου ερθει στο σπιτι κανας 2μετρος Νηγηριανος με καμμια μασετα και να σε κυνηγαει...και ξερεις αυτοι δεν εχουν ΚΑΘΟΛΟΥ χιουμορ.

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον την ψιλιαστηκαν και σου λεει να ειμαστε σιγουροι. ;)

 

;D

 

Τα τελευταία...30 χρόνια την έχουν "ψιλιαστεί"... ;D

 

Το στενόχωρο -και συγχρόνως ανησυχητικό- είναι οτί τα τελευταία 2-3 χρόνια έχουν αρχίσει να εξαιρούν τη χώρα μας...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α παιδια συστεινεται και με το ονομα jimm puff

οχι  οτι αυτο σημαινει κατι...

 

Την επαθα και γω ετσι.Μ στελνει ο jimm puff να αγορασει την πεταλιερα που εδινα 350 και μ λεει 450.Μου στελνει διευθυνση κτλ στη Νιγηρια και μ λεει να του στειλω αριθμο λογαριασμου.Εγω την ψιλο-ψιλιαστηκα αλλα επειδη ειχα εναν αδειο καταθετικο λογαριασμο του τον εστειλα.

 

Μου σκαει λοιπον 30 λεπτα μετα (  :P ) μαιλ απο Laurential Bank of Canada οπου ο COE ( ???) της εταιριας με ενημερωνε οτι τα χρηματα μπηκαν στο λογαριασμο και τωρα πρεπει να τους στειλω tracking number απο τα ΕΛΤΑ (μα καλα ουτε τα βασικα δεν ξερουνε ;D )για να γινει η μεταφορα των χρηματων.

 

Φυσικα κατεφυγα στην Google,εστειλα μαιλ στην εξυπηρετηση της τραπεζας και μου απαντησαν την επομενη ημερα οτι ειναι απατη...

My way...or the Highway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Χαχαχαχα! Τελικα εχει πολυ πλακα...εμενα μου εστειλε πριν 2 μηνες περιπου και ελεγε τα ιδια για την κορη της που εκτελει φιλανθρωπικο εργο στη Νιγηρια. Εντελως τυχαια η κορη της ειχε απολυτη αναγκη μια φθηνη καρτουλα RME για να τη βοηθησει στο εργο της!

 

Περα απο την πλακα παντως, ενας φιλος μου πηγε να την πατησει απο τον εν λογω απατεωνα και ηταν πολυ τυχερος που με πηρε τηλεφωνο να μου πει με χαρα οτι βρηκε αγοραστη!

 

Εννοειται πως επροκειτο για τον ιδιο.

 

Εγω παντως το διασκεδασα καθως με το που μου ειπε για Νιγιριες, απαντησα πως δεν χρειαζεται καν να το στειλω γιατι ταξιδευω συχνα και μπορω να το δωσω αυτοπροσωπως.  ;D

 

Εννοειται πως δεν ξαναστειλε τιποτα μετα απο αυτο... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εννοειται πως επροκειτο για τον ιδιο.

 

Φυσικά και ΔΕΝ πρόκειται για τον ίδιο!

Είναι απλά μια πολύ κοινότυπη απάτη από πολλούς απατεώνες, σε όλο το ίντερνετ (σε όλη την υφήλιο δηλαδή, δεν είναι ελληνική ούτε "νοϊζική" πρωτοτυπία) χρόνια  τώρα, που έχει πέραση στα έξυπνα πουλιά που πιάνονται από τη μύτη. Ακόμα και στη Wikipedia υπάρχει σχετικό θέμα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και ΔΕΝ πρόκειται για τον ίδιο!

Είναι απλά μια πολύ κοινότυπη απάτη από πολλούς απατεώνες, σε όλο το ίντερνετ (σε όλη την υφήλιο δηλαδή, δεν είναι ελληνική ούτε "νοϊζική" πρωτοτυπία) χρόνια  τώρα, που έχει πέραση στα έξυπνα πουλιά που πιάνονται από τη μύτη. Ακόμα και στη Wikipedia υπάρχει σχετικό θέμα.

 

yameth,

 

Στην περιπτωση που αναφερω ο συγκεκριμενος χρησιμοποιουσε το ΙΔΙΟ email. Ακομα και το ιδιο φυσικο προσωπο να μην ηταν το θεμα ειναι οτι δεν χρησιμοποιησε διαφορετικο λογαριασμο. Εννοειται πως μπορουν να χρησιμοποιησουν χιλιαδες λογαριασμους, ip κλπ αλλα ο συγκεκριμενος χρησιμοποιησε τον ιδιο μετα απο 2 μηνες (αρχαριος?).

 

Εχω ενα point που το λεω αυτο, δεν το λεω απο αγνοια του θεματος.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πηγαν να μου κανουν το ιδιο για μια αγγελια μου, αλλα αντι για Νιγηρια ο προορισμος ηταν Ουκρανια.

Το ονομα του αποστολεα των μυνηματων ηταν "Judith Kelly".

 

Παντως η συνεννοηση ηταν παρα πολυ νορμαλ σε σημειο να δωσω αριθμο λογαριασμου τραπεζας για την συναλλαγη (χμμ... δε πιστευω να εχω καποιο προβλημα ε?)

Το ψαρι παραβρωμισε οταν ηρθε email απο την "Royal Bank of Scotland" που μου ζηταγε να στειλω αποδεικτικο αποστολης απο ΕΛΤΑ ωστε να "αποδευσμευσει τα χρηματα που ειχαν κατατεθει στο λογαριασμο μου".

 

Ε απο εκει και περα επεσε ignore και report στην κανονικη Royal Bank of Scotland.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια καλησπερα μ εστηλαν μνμ για να στειλω μια κιθαρα στην νιγιρια μ ζητησαν αριθμο λογαριασμου τν εστειλα επειδη ειχα εναν αδειο.και σημερα μ ηρτηε mail απο μια τραπεζα οτι μπηκαν τα λεφτα στν λογαριασμο μ αλλα θελει αριθμο δεματοσ για να τα παρω....τι να κανω εννωειτε οτι δν την στελνω με τα λεφτα τι να κανω sos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου