Προς το περιεχόμενο

τι γνωμη εχετε για το σετ του jordison?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πόσο κάνει καινούριο? Σίγουρα από αμερική τιμές που ακούω για εκεί δεν αξίζει και τόσο εκτός εαν θες οπωσδήποτε δίκαση και τόσα τομ. Στη θέση σου θα έπερνα κάτι καλύτερο για τα ίδια λεφτά με λιγότερα πράγματα. Επειδή έχω τα tama superstar και είμαι πραγματικά εντυπωσιασμένος από την ποιότητα και την λεπτομέρεια που έχουν κατασκευαστικά θα ρώταγα για κάτι αντίστοιχο με του jordison αλλά σε superstar-καμία σχέση τα export με τα superstar. Tσέκαρε και το ίδιο για τα mapex M που είναι πολύ καλά. Πάντως στη θέση σου για περίπου 1500 που λογικά έχουν θα χτύπαγα Tama Starclassic Performer από ebay ή κανά MApex Saturn σετ των πέντε με βάσεις κτλ.Απλά το ebay θέλει υπομονή και ψάξιμο πολύ καλό και συστηματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να γράψω ότι ο Jordison παίζει με Pearl MMX και όχι Εχport δηλαδή μην νομίζεις ότι αγοράζοντας το σετ θα ακούγεται σαν τα MMX που κοστίζουν 3φορές περισσότερα ίσως και πιο πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εε ναι!!! σιγουρα.. απλα ρωτησα για το export και μου ειπαν οτι ειναι στην κλαση της superstar.. και απο οτι εχω δει, για την ιδια ποιοτητα, στην tama πληρωνεις πιο πολλα :? γιαυτο ψαχνομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εε ναι!!! σιγουρα.. απλα ρωτησα για το export και μου ειπαν οτι ειναι στην κλαση της superstar.. και απο οτι εχω δει' date=' για την ιδια ποιοτητα, στην tama πληρωνεις πιο πολλα :? γιαυτο ψαχνομαι[/quote']

Δεν νομιζω οτι εχεις δικιο σε αυτο που λες,γιατι οταν εγω ψαχνωμουν για ντραμς κοιταξα μια pearl,και με τα ιδια λεφτα και περιπου κανενα 1000 πιο λιγο κοιταξα την superstar custom apo Tama και επαθα πλακα με την διαφορα ποιοτιτας της ταμα στα πολυ λιγοτερα λεφτα....Η ταμα σκιζει για τα λεφτα που πουλιεται,εγω ετσι πιστευω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχουμε και λέμε

1) Ο ήχος και στα δύο σετ είναι τουλάχιστον αξιοπρεπής(export)εως σχεδόν κορυφαίος(superstar) ανάλογα με τα δέρματα και το κούρδισμα.

2) Τα export έχουν καλές βάσεις πιατινιών αλλά οι βάσεις των τομ ISS είναι ξεπερασμένες και δεν υπάρχουν στα κορυφαία της Pearl(optimount για σειρές master). H superstar έχει εξίσου κορυφαίες βάσεις πιατινιών(βαριές και πολυ σταθερές-έβαλα σε μία 2 τομ10,12 ,ένα crash και ένα splash και δεν κουνιόταν ούτε γι' αστείο!!). Όμως έχουν τις βάσεις starcast όπως τα κορυφαία starclassic της tama, έχουν χυτά στεφανια ενω τα export δεν έχουν ούτε καν triple flanged στεφάνια αλλά μονά όπως τα φθηνά σετ.

 

3) Τα export έχουν poplar ξύλο ενώ τα superstar 6 στρώσεις birch με μία εσωτερική στρώση basswood.Είναι δηλαδή πιο κοντά στα starclassic απ'οτι τα export με τα MMX,BRX ή SMX,SBX.

 

4)Το ταμπούρο των export θεωρείται πολύ κατώτερο από το σετ συνολικά και είναι το πρώτο σημείο άμεσης αναβάθμισης από τους περισσότερους χρήστες. Tα superstar έχουν παρα πολύ καλό ειδικά για τα λεφτά του snare(έχω τσιτώσει το πάνω δέρμα και βγάζει απίστευτο crack με καλή ευαισθησία και όγκο και μεγάλη ένταση.Αυτό δεν ισχύει για το σετ του jordiosn διότι εκεί δίνουν το signature snare του jordison(13X6,5 μεταλλικό)

 

5)Σημειώνωότι η pearl αντέγραψε φέτος την tama και έβγαλε τα VSX που είναι τα export με ξύλα όπως τα superstar

 

6) Tέλος αξίζει να ειπωθει ότι η tama για λόγους promotioning τόλμησε να δώσει τα superstar σε ντραμμερ στη αμερική για περιοδείες σε μέταλ μπάντες( Shadows fall,mastodon...)και άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις στους επαγγελματίες .

Αυτά τα λίγα ελπίζω να σε κατατόπισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα superstar ειναι τα παλια 'rockstar'?

 

ποσο εχουν τα 5 κομματια superstar? :?

 

δεν ξερω :cry: εχω προβληματιστει.. λετε δηλαδη οτι τα export ειναι κατωτερα twn superstar?

 

τα superstar απο ta superstar custom εχουν μονο διαφορα στα χρωματα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα superstar είναι rockstar με χυτά στεφάνια και birch αντί για basswood σαν ξύλο, συν κάτι ψιλά(βάσεις,πετάλι και hihat καλύτερα),είναι ο αντικαταστάτης των rockstar. Tα rockstar δεν παράγονται πλέον .Από το 2005 και μετά καταργήθηκαν.

 

Τα superstar SK(απλά)από γερμανία thomann έχουν 830 ευρώ το σετ των πέντε κομπλέ. Με μεταφορικά δωρεάν και σε διάφορα χρώματα.

http://www.thomann.de/gr/tama_sk52fmnb_superstar_efx_drumset.htm

Eνώ τα Custom έχουν 1090.

http://www.thomann.de/gr/tama_sl52ctf_superstar_custom.htm

Τα βγάζει και με διαφορετική επικάλυψη πλαστική στο όνομα EFX

http://www.thomann.de/gr/tama_sx50fwsh_superstar_efx.htm

 

Τα custom από τα απλά έχουν μία επιπλέον στρώση εξωτερικά basswood και είναι λακαρισμένα-βαμμένα. Τα απλά δεν έχουν την εξτρά στρώση basswood αλλά πλαστικό φύλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου