Προς το περιεχόμενο

Καρτα Ηχου: USB ή Internal ?


Anonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια είναι τα υπέρ και τα κατα στις δύο περιπτώσεις, εσωτερική ή usb ? Σκεφτόμουνα να πάρω την M-Audio Audiophile 2496 αλλα τώρα εχει βγάλει και μια USB και προβληματίζομαι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να μην πάρεις USB κάρτα ήχου, και αυτό γιατί το USB 1.1 έχει μικρή σχετικά ταχύτητα μετάδοσης δεδομένων, και αυτό μπορεί να σου προκαλέσει προβλήματα αν χρησιμοποιείς πολλά audio & midi tracks στις δουλειές σου. Για παράδειγμα το USB device της Tascam που έχει και midi interface έχω διαβάσει ότι έχει σίγουρα προβλήματα, και εγώ τουλάχιστον δε θα εμπιστευόμουνα τίποτα σχετικό. 'Αμα θες εξωτερική κάρτα οπωσδήποτε, πάρε αν αντέχεις την τιμή μια Firewire (όπως της RME την Hamerfall DSP) ή αν υπάρχουν, μια USB 2.0, που έχει ταχύτητα ανάλογη με το Firewire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ειναι αυτό το θεμα, πιστευετε οτι αν καποιος ειναι αναγκασμενος να χρησημοποιησει USB δεν μπορει να κανει απλες audio εγγραφες με χαμηλό latency;

Είμαι κατοχος λαπτοπ και πρωταρης στην μουσική με Η/Υ. Μόλις πουλησα την soundblaster extigy που είχα γιατί (μετα από πολύ ψαξιμο και παίδεμα) απλά δεν κάνει για αυτή τη δουλειά.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: υπάρχει USB καρτα που να ειναι αξιοπιστη; και αν ναι ποια / ποιες ειναι αυτές;

 

Αυτό που ψάχνω είναι χαμηλό latency ωστε να μπορεώ να ήχογραφώ audio σε πραγματικό χρόνο, δουλευοντας καποιο πρόγραμμα οπως το cubase.

Καθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Αγγελε

Ξεκινάς με δύσκολες προυποθέσεις,μιά και ο laptop δεν ενδείκνυται για επεξεργασία audio. Θα πρέπει να έχεις φροντίσει να τον εξοπλίσεις με αρκετή RAM (512 MB minimum) για να έχεις αξιοπρεπή αποτελέσματα. Ο επεξεργαστής σου οφείλει να τρέχει τουλάχιστον στα 1600. Οσο για την κάρτα ήχου,εδώ εμφανίζεται το πρόβλημα σε σύγκριση με τους υπολογιστές desktop. Τυχαίνει να έχω αγοράσει πρόσφατα την M-Audio Audiophile 2496 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Την προτείνω ανεπιφύλακτα για ενα απλό home studio. Χαμηλή latency και σταθερή απόδοση, εκτός κι αν τη φορτώσεις με πολλά κανάλια audio και midi. Τη λύση USB δεν θα την πρότεινα για κάρτα ήχου. Μπορεί τα πράγματα να είναι ικανοποιητικά στην επεξεργασία αλλά όταν θέλεις να ηχογραφήσεις σε πραγματικό χρόνο απο εξωτερική πηγή, θα συναντήσεις καθυστέρηση στο σήμα. Τέλος λάβε υπόψιν σου οτι και η κάρτα γραφικών παίζει το ρόλο της. Εφαρμογές όπως Cubase κλπ ενδέχεται να "κρεμάσουν' απο μιά μέτρια κάρτα γραφικών. Ελπίζω να βοήθησα.

_________________

mr dee

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Μ-Audio εβγαλε την Audiophile σε USB εκδοση και μια και η συγκεκριμένη εταιρεία είναι γνωστή για την ποιότητα των προιόντων της σκέφτηκα οτι θα είναι μία καλή επιλογή. Δεν βλέπω για ποιο λόγο να υστερεί σημαντικά σε σχέση με την εσωτερική. Βεβαια δεν υπάρχουν πουθενα προδιαγραφες ετσι ώστε να δουμε αν πράγματι ειναι USB 2, αλλα στο 2003 θα μου εκανε εντύπωση αν δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σε πρώτη φάση θα ήθελα να ξεκαθαρίσω το εξής:

 

Όταν έχω PCI slot, χρησιμοποιώ κάρτα PCI.

Δηλαδή δεν πάω γυρεύοντας...

 

Το USB 2.0 είναι σχετικά νέο πρωτόκολλο, πιό γρήγορο μέν απο το 1.1, αλλά όχι χωρίς προβλήματα. Επίσης δεν είναι backward compatible ως προς το 1.1!

 

Αν θες να αποφύγεις την ταλαιπωρία, με μία καλή κάρτα PCI και motherboard με Intel 845 chipset, χτίζεις ένα σταθερό σύστημα με 3-4 ms latency, ενώ στην περίπτωση USB, ακόμα και με τις σταθερότερες υλοποιήσεις, δεν κατεβαίνεις κάτω από 17-18 ms.

 

Τώρα αν έχεις laptop... εκεί θα το υποστείς αναγκαστικά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, τα νέα είναι μάλλον καλά για όσους ενδιαφέρονται για ποιοτικό ήχο στο laptop τους. Λέω μάλλον γιατί σε μερικές περιπτώσεις είναι και το θέμα του κόστους μέσα.

 

Κατ'αρχήν, όπως ανέφεραν όλοι, το θέμα USB πρέπει να θεωρείται "καμμένο χαρτί" για όλους όσοι θέλουν να δουλεύουν εφαρμογές Audio-Midi sequencing, δηλαδή τα Cubase, Sonar και Logic (για Mac μόνο το Logic). Τη λύση έρχεται και δίνει το ξεχασμένο(?) PCMCIA Type II. Κάρτες σε αυτό το format έχουν απόδοση παραπλήσια με τις PCI.

 

Αρχικά, η Echo (http://www.echoaudio.com) έχει βγάλει την Echo Indigo, μια μικρή και πολύ φθηνή κάρτα η οποία έχει μόνο δύο εξόδους ακουστικών αλλά σε ανώτερη ποιότητα και με μικρό latency (<10ms). Επίσης έχει βγάλει και αντάπτορα για να συνδέεται με το laptop η Echo Layla, η οποία βέβαια είναι ακριβή. Επίσης η RME (http://www.rme-audio.com) έχει βγάλει παρόμοιο αντάπτορα για τη Hammerfall DSP, ή οποία μπορεί να φτάσει και στο 1.5ms latency. Αυτές οι δύο κάρτες μάλιστα υπάρχουν και στην Ελλάδα. ¶μα κάποιος θέλει να προχωρήσει σε παραγγελία από το Internet, υπάρχουν πολλές άλλες λύσεις που παρουσιάζονται ενδεικτικά και σε αυτό το site http://www.warhogprod.com/en-us/dept_30.html, το οποίο όμως έχει και κάρτες που δεν κυκλοφορούν στην Ευρώπη.

 

Εγώ πάντως θα έπαιρνα μία Echo Indigo, η οποία με τιμή γύρω στα 100euro φαίνεται ευκαιρία (έστω και χωρίς εισόδους) και είναι απόλυτα φορητή. ¶μα ήθελα εισόδους θα έπρεπε να δώσω πολλά λεφτά για μια RME Hammerfall DSP ή μια Echo Layla, αλλά τότε η φορητότητα δε θα ήταν και ό,τι καλύτερο.

 

Τέλος, καλό και φθηνό site για αγορές είναι το http://www.musiciansgear.com, το οποίο είναι γερμανικό και έχουν αγοράσει φίλοι μου από εκεί (nordlead 2 etc.) και τους έχουν σταλεί κανονικά τα προϊόντα. Πχ. για μια Rme Digi96/8PAD έχει τιμή 290ευρώ (με ΦΠΑ) ενώ ο Νάκας την έχει ...570ευρώ!!! Συμβουλή φιλική, αποφύγετε τον Νάκα με κάθε τρόπο για αγορές, μέχρι να αλλάξουν τακτική. Εγώ πρόλαβα και πήρα τη δική μου RME Digi96/8PST στις 140.000δρχ (410ευρώ). Στον κατάλογο έγραφε 135.000δρχ (πριν 2 χρόνια ακριβώς), και ένα μήνα μετά τον κατάλογο που πήγα να την αγοράσω είχε πάρει +5.000δρχ. Φαίνεται ότι από τότε, κάθε μήνα παίρνει και απο κανά 10ευράκι. Αντίθετα, τιμές για Nordlead που είχα ρωτήσει στον Δημητριάδη (ή όπως αλλιώς λέγεται, αυτός στο τέρμα της Σόλωνος στα Εξάρχεια) μου είχανε πει αντίστοιχες με τις Ευρωπαϊκές. Γενικώς καλό είναι να τσεκάρουμε στο internet για να μη μας πιάνουν και κορόιδα δηλαδή.

 

Cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...
Το USB 2.0 είναι σχετικά νέο πρωτόκολλο, πιό γρήγορο μέν απο το 1.1, αλλά όχι χωρίς προβλήματα. Επίσης δεν είναι backward compatible ως προς το 1.1!

 

τι εννοείς backward compatible? (το usb 3 είναι καλό? άκουσα οτι κυκλοφορεί όπου νάνε )

 

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοείς backward compatible? (το usb 3 είναι καλό? άκουσα οτι κυκλοφορεί όπου νάνε )

 

 

Έλα ντε..και γω τον ψάχνω τόσο καιρό να μου το πει.. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου