Προς το περιεχόμενο

Μαθήματα BLUES φυσαρμόνικας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φίλοι μου,

 

Ανοίγω αυτό το τόπικ και ελπίζω κάποιος να μπορεί να με διαφωτίσει. Ενδιαφέρομαι να βρω έναν δάσκαλο για να μάθω φυσαρμόνικα. Ο πειραματισμός με το όργανο απέδωσε καρπούς και έβγαλα κάποια licks ή riffs (δεν ξέρω ποιόν όρο χρησιμοποιούν για την φυσαρμόνικα!) αλλά εκεί κάπου βάλτωσα...

 

Ψάχνοντας για δάσκαλο googl-αρα, έψαξα, έστειλα mails, έφαγα τον κόσμο όλο αλλά άκρη δεν έβγαλα! Δεν έβρισκα καν δασκάλους και αν έβρισκα σε ωδεία ήταν πολύ μακριά απο τα γούστα μου.

 

Να σημειώσω οτι το στυλ που με τρελαίνει είναι bluesy και όχι όπως χρησιμοποιήθηκε στην Ελληνική μουσική. Δλδ κάτι τέτοιο που μακάρι να μπορέσω να παίξω κάποια μέρα...

 

 

Ξέρω οτι υπάρχουν κάποια βιβλία και dvds (οι γνώμες είναι όλες ευπρόσδεκτες) όμως το μάθημα με τον καθηγητή είναι αλλιώς και σε περίπτωση που είναι και καλός γνώστης της μουσικής μπορεί να σε βοηθήσει και πέρα απο τα τεχνικά (ύφος κτλ )

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

 

 

 

 

You can't lose what you never had...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν μπορεις να βρεις καποιον δασκαλο και εγω αυτο το προβλημα ειχα και με κρατησε πισω για χρονια αλλα αργοτερα με (γρηγορο) internet & youtube το πηγα πολυ παρακατω το πραγμα

 

Αισιος τωρα μετα απο 15 χρονια (απο το 98΄)  το μονο που θα σου πω ειναι να κανεις σπιτι σου την 2 position (2 με 6 τρυπα αν θες να παιξεις blues) δηλαδη σε C φυσαρμονικα παιζεις G και παει λεγοντας και για τις αλλες νοτες D σε A κτλ.

 

Να ακουσεις πολλους παλιους και νεους

sonny boy williamson

sonny boy williamson II

sonny terry

little walter

Big Walter Horton

Jimmy Reed

James Cotton

Junior Wells

 

και ατελειωτες ωρες practice.

Nα δεις πια τεχνικη σε βολευει το Pucker ή tongue blocking

σιγουρα θα τις χρειαστεις και τις 2 αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησεις για να τελειοποιησεις τουλαχιστον την βασικη προσεγγιση που θα κανεις στο οργανο

 

Φιλικα Δημητρης

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάντως δεν βγάλεις ακρη με δασκαλο υπαρχει και αυτος που είχα κανει ενα διαστημα

και ειναι πολυ καλα τα μαθηματα και η δομη κλπ http://www.bluesharmonica.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάντως δεν βγάλεις ακρη με δασκαλο υπαρχει και αυτος που είχα κανει ενα διαστημα

και ειναι πολυ καλα τα μαθηματα και η δομη κλπ http://www.bluesharmonica.com/

 

Εξαιρετικη προταση και εχει και πολλα βιβλια ο Barrett

Αλλα εχω την εντυπωση οτι απο αποψη τεχνικης διδασκει μονο tongue blocking, (δεν ειμαι και 100% αλλα απ οτι θυμαμαι απο τα βιβλια του)

δες και τις δυο τεχνικες και μετα αποφασισε ποια σε βολευει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου