Προς το περιεχόμενο

Περι μουσικής σκηνής και άλλων δαιμονίων.


brees21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στους συμφορουμίτες , μετά απο περίπου 7 χρόνια αποφασίζω να γράψω καποιες σκέψεις, καποιους προβληματισμούς , να εκφράσω κάποιες απορίες , και φυσικά να ακούσω τη γνώμη σας, είτε σοβαρά , είτε απλως να με τρολλαρετε be my guest :)

Eχοντας φτασει αισίως τα 42 πλεον, νιωθω οτι η μουσική οσον αφορα τις ζωντανες εμφανισεις επεσε σε φαση φαυλου κυκλου . Περασα ολα αυτα τα χρονια απο cover bands, απο μπαντες που εκανα δισκογραφια στο Ελληνοφωνο και ξενο ροκ, απο jam nights, απο tribute κλπ και πλεον νιωθω ενα τελμα. Μια σειρα αποριων μου εχει δημιουργηθει ολα αυτα τα χρονια και θα ηθελα να τις μοιραστω μαζι σας. Ξεκιναω λοιπον :

Για να γεμισεις ενα μαγαζι πρεπει να εχεις PR με κοσμο απ τη κοινωνικη σου θεση η ποσο αγαπητος εισαι στο κοσμο σου ? Η απλα το ποσο καλος μουσικος εισαι ?

Τι θα γινει εν τελει με την διαμαχη μαγαζατορων και μουσικων ? Συμφωνω εν μερει μεΤο να μη γεμισεις ενα μαγαζι η να εχεις λιγο κοσμο, κατ εμε ειναι καπως δικαιο να μη πληρωθεις η να πληρωθεις λιγοτερο . Το να έχεις κόσμο και να μη πληρωθείς γιατι να συμβαίνει? Γιατί να βγαλει τα σπασμενα πανω σου αποτυχημενων event προκειμενου να καλυψει τη χασουρα του με κινδυνο εσυ να αποτρέψεις άλλους φιλους και γνωστούς σου να παίξουν εκεί? Εν τελει τι συμφερει καλυτερα ενα μαγαζι, να φερνει καλους μουσικους με σκοπο να φτιαξει ονομα η να προσελκυσει τον κακο ερασιτεχνη που θα του ερθει "φτηνα" στην αμοιβη του και μπορει να τον εκμεταλλευτει ιδιως αν αυτος εχει κοσμο , βαζοντας ετσι μπαντες αμφιβολου ποιοτητας αλλα αμεσης εισπραξης? 

Και εαν συμβει το δευτερο , τοτε δεν ειναι λογικο το μαγαζι να κλεισει στηριζομενο παντα στο τι κοσμο θα φερει η εκαστοτε μπαντα? Εχετε βιωσει τα νεα τρυκ μνημονιου στις αμοιβες του στυλ θα παρεις το χ ποσοστο απ την εισπραξη αφου πρωτα αφαιρεσω τα εξοδα της καβας μου  ? Γιατι να υπαρχουν ατομα που το δεχονται αυτο μη σκεφτομενοι οτι ετσι χαλανε τη πιατσα και ανθρωποι που περιμενουν να παρουν μια αξιοπρεπη αμοιβη να ακουνε τη φραση " δε θες εσυ ? περιμενει κοσμος κ αι κοσμακης να μπει στη σκηνη μου να παιξει ακομα και τσαμπα". Και εαν εν τελει αυτα τα μαγαζια σιγα σιγα κλεισουν , τιθεται θεμα οχι μονο αξιοπρεπειας και συνεπειας στις πληρωμες αλλα μπορει να μην εχουμε χωρους να παιξουμε πλεον...

Παμε κ στην αλλη πλευρα, τη πλευρα των μπαντων. Γιατι οι μπαντες σημερα εχουν πλην εξαιρεσεων ελαχιστη προσελευση στα live? Mηπως το γεγονος οτι και η κουτση Μαρια αρχισε να γκαργκαναει μια κιθαρα , να φαλτσαρει κ να χοροπηδα σα κατσικι και εκανε ετσι μπαντα με ομοιους της ? Γιατι οι μπαντες δεν προωθουν τα event τους? Μηπως απηυδησαν με τη συμπεριφορα μαγαζατορων και λενε αφου απληρωτοι θα μεινουμε ειτε φερουμε κοσμο ειτε οχι παμε κ οτι γινει ? Εαν η μπαντα εχει χαμηλη προσελευση και απηχηση , γιατι δεν γινεται προσπαθεια να γινει κατι να τραβηξει κοσμο ?

Γιατι πλεον ο κοσμος δεν γουσταρει να πηγαινει απλως να δει καλη μουσικη , αλλα για να δει τον ταδε φιλο η φιλη που ειναι με τη μπαντα του μονο ? Ποιος ο λογος να κανεις ενα live ξεροντας εκ των προτερων οτι θα γινει σε αδειο μαγαζι ? Μηπως ειναι καλυτερα να εφαρμοσεις το "Stay in School " και απλα να κανεις τη ταβλα σου με τα φιλαρακια σου στο στουντιο ? Ποιος ο λογος να ανεχεσαι ανθρωπους στην ιδια μπαντα που να σου λενε " ξερεις ποιος ειμαι εγω ρε " και εν τελει να μην φερνουν ουτε τη γκομενα τους στο live ? Ποιος ο λογος να πληρωνεις κερατιατικα στον καθε ξεφτιλα παραγωγο η μαλλον προαγωγο προκειμενου να σε προωθησει και το μονο που κανει ειναι να ποσταρει απ το προφιλ του η απ το καναλι του στο youtube το βιντεο σου και να σου πουλαει φουμαρα οτι το παιξε ο ταδε κ ταδε σταθμος στο ραδιο (φυσικα χωρις απτες αποδειξεις) ? Για ποιο λογο οι μουσικοι παλιοτερης γενιας κανουν κλικες και δεν αφηνουν να αναδειχθουν μουσικοι της νεοτερης γενιας? Γιατι εν τελει ενω βραζουμε ολοι σε ενα καζανι, αντι να ενωθουμε με σκοπο να καλυτερευσει η κατασταση θελουμε να ψοφησει η κατσικα του γειτονα προκειμενου να εχουμε μονο εμεις κατσικα , με αποτελεσμα η μιση ελληνικη σκηνη να μισει την αλλη μιση ?  Και εαν ολα αυτα που εχω απορια ισχυουν οντως στα αληθεια, τοτε γιατι συνεχιζω να παιζω μουσικη σε live και δεν το κοβω να παιζω μονο στο σαλονι μου , στο στουντιο, η σε jam nights με τα φιλαρακια μου ?

Περιμενω την αποψη σας !!

Με αγάπη

Κώστας

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες σκόρπιες ιδέες που μου'ρχονται

 

Η μόνη λύση στο μυαλό μου είναι να γίνεσαι όσο καλύτερος γίνεται μουσικός ώστε να μπαίνεις σε καλύτερα σχήματα.

 

Από κει και πέρα εννοείται το pr είναι πολύ μεγάλη υπόθεση.

 

Το ξέρω είναι πολύ δύσκολο, αλλά μια μπάντα που δουλεύει σκληρά και έχει καλές ιδέες (θέλω να πιστεύω ότι) μπορεί να μαζέψει κόσμο (έστω με αργούς ρυθμούς).

 

Ο κόσμος έρχεται πιο εύκολα να σε δει σε μαγαζί που το έχει σε κάποια υπόληψη κι όχι σε ένα τυχαίο μπαράκι, εκτός κι αν μιλάμε για ακουστικό gig δύο ατόμων- εκεί μπορεί και να κάτσει η φάση.

 

Γενικά, είναι καλό να είσαι μέσα σε κάτι όπου σιγά-σιγά επενδύεις και παίρνεις πίσω κάποια θετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπάντες κάνουν τα στραβά μάτια προκειμένου να παίξουν, οι μαγαζάτορες δεν αισθάνονται πίεση για να αλλάξουν κάτι σε οποιοδήποτε επίπεδο, αλλά ας μην κοροϊδευόμαστε: η απλή παρατήρηση διδάσκει ότι αυτή η "μάχη" διεξάγεται εν ονόματι ενός κοινού κατ' αρχήν αδιάφορου, όχι μόνο για την έκβαση της αλλά και για το προσφερόμενο από τις μπάντες προϊόν.

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχοντας φτασει αισίως τα 42 πλεον

 

Εισαι λοιπον σε μια εξαιρετικη ηλικια για να αντιληφθεις αν τελικα αυτο που "παραγεις" μουσικα αφορα ή ΔΕΝ αφορα τον κοσμο στον οποιο απευθυνεσαι.

 

Για να μας...ρωτας μαλλον ΔΕΝ τον αφορα και πολυ (μια και υπαρχουν αρκετες μπαντες που γεμιζουν ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ χωρο παιξουν ακομα και χωρις διαφημιση απλα επειδη αυτο που κανουν αφορα το κοινο στο οποιο απευθυνεται) 

 

Προσοχη: δεν εννοω αν ειναι "καλο" ή "κακο" αλλα αν τελικα ΟΝΤΩΣ αφορα ΠΟΛΥ (ή τελος παντων αρκετο για να ειναι sustainable)  κοσμο (υπαρχουν πολλοι ανθρωποι στην Ελλαδα που παραγουν εξαιρετικης ποιοτητας μουσικη η οποια ομως απλα δεν ανταποκρινεται στο ελληνικο γιγνεσθαι χωρις να σημαινει κατ'αναγκη οτι το ελληνικο γιγνεσθαι ειναι "λαθος" )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κάναν όλα μπουζούκια και ησύχασαν φίλε μη το ψάχνεις η μουσική εχει πάρει τη κάτω βόλτα το χουν γυρίσει όλοι στο ελληνικό σκυλοποπ για να επιβιώσουν αυτό πουλάει, οπότε αν θες να δουλέψεις θα προσαρμοστείς σε αυτό αν όχι δεν δουλεύεις απλά.

 

εκτός αυτού έχει αντικατασταθεί όλη η ορχήστρα με ένα αρμόνιο-ντραμασίν και σου ζητάνε να παίζεις και παπάδες γιατί το αφεντικό το  "άκουσε κάπου σε ένα μαγαζί" εγώ που είμαι ενεργός τα ακούω από πρωτο χέρι

 

πλέον τα μαγαζιά δεν ρισκάρουν θέλουν στάνταρ πράγματα να γεμίσουν το μαγαζί να κάνουν ταμεία και έχουν δυσκολέψει τα πράγματα όταν πρέπει να μπουν 6-7 άτομα επιπλέον μουσικοί στο ικα.

 

τουλάχιστο αυτά ισχύουν επαρχία τώρα Αθήνα-Θεσ/νικη μποεί να υπάρχουν ακόμη κάποιες σκηνές να ασχολούνται με μπάντες και άλλου είδους μουσικές.

 

όσο αφορά τα PR & παπατζιλίκια οι ρόλοι είναι διαχωρισμένοι τουλάχιστο στους χώρους που παίζω εγώ.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω παλι απορια που καθονται και γραφουν μουσικη..γυριζουν βιντεοκλιπ χαλανε χιλιαδες € για να βγαλουν CD να το πουλανε στα μαγαζια που κανουν live με 30 ατομα κοινο....

Μεγαλυτερος τραγελαφος οι μπαντες που υπαρχουν απ το 1821 αλλα εχουν γερες ριζες και κονε και χωνονται support σε οτι μεγαλο ονομα ερχεται για συναυλια ενω δεν υπάρχουν ΠΟΥΘΕΝΑ.....

Ειμαστε το πρωτο συγκροτημα ειμαστε το μεγαλυτερο ειμαστε το χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Γνωστος μαγαζατορας μου ειπε...δεν μπα να παιζουν και καφρομεταλ εγω εισητηρια μετραω...

Για ποια Μουσικη σκηνή μιλάμε???

Σκεφτομαι σοβαρα να κανω tribute Καζαντζιδη να γιορταζω το θανατο του οπως κανουν κι αλλοι καθε χρονο και τα χρηματα να τα δινω στο Δρομοκαιτειο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

επικό ξέθαμα γιατί θα με ενδιέφερε μια συζήτηση πάνω στα θέματα που θίγει ο Ζήρας . Τροφή για σκέψη από μια οπτική γωνία που ξεπερνά τα εγχώρια και επεκτείνεται

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου