Προς το περιεχόμενο

Song No.2


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

'Ανοιξε χώρος στα downloads για το no.2 κομμάτι.

Ο μόνος περιορισμός είναι στη διαρκεια. (μέχρι 4 λεπτά)

Ποιός θα ξεκινήσει;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλώνω συμμετοχή :) και είμαι ανοιχτός είτε για κιθάρα, είτε μπάσσο, είτε κρουστα ανάλογα με τις ανάγκες.

 

Και κάποιες σκέψεις που έκανα ... (μερικές εμπνευσμένες απο ενα drum machine που έχω, ας με συγχωρήσετε)

 

Το κομμάτι να έχει συγκεκριμένα μέρη με συγκεκριμένα μέτρα, πχ

Intro (4 μέτρα),

Verse 1(χ μέτρα),

Verse 2,

Verse 3,

Ending.

 

Επίσης θα μπορούσε να προστεθεί αρχικά ένα guide track το οποίο δεν θα συμμετέχει στην μίξη αλλα θα παίξει ρόλο μετρονόμου -κατα κάποιο τρόπο- και θα ορίζει το συνολικό μήκος του κομματιου όπως επίσης και τα μέτρα στα οποια γίνονται οι αλλαγές.

Το sampling rate να είναι 44.1, το bit rate ας πει κάποιος που ξέρει καλλίτερα.

 

Ακόμα, εαν νομίζετε οτι είναι πρακτικό, θα μπορούσαμε να αρχίσουμε με διαφορετικό όργανο.

 

Αγγελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη φορά λέω να γράψω κάτι κι εγώ... αν υπάρχει χώρος για πιάνο, organ, πλήκτρα γενικότερα, είμαι μέσα κι εγώ! Angele, το bit rate μάλλον θα είναι στα 16 bits αφού μιλάμε για 44.1 KHz, άρα έχουμε την κλασική δειγματοληψία ποιότητας CD. :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πάλι μέσα κι εγώ! :) ...

 

αυτήν τη φορά εγγυώμαι πανικό... μην πάρω κανενός τη θέση... ας γράψουν άλλοι τα κανονικά πλήκτρα... ( Alchemist? Cos_dr? )

 

(α, αν δε χωρέσει πουθενά ο πανικός μου δεν τρέχει, ας γράψουν όσοι δε γράψαν την προηγούμενη φορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αφού τεθούν οι βάσεις (τα μέρη που θα δώσουν τον τόνο (ποιός γεναίος θα αναλάβει το σημαντικότερο έργο?)), στο Song No.2 ο καθένας θα μπορεί να γράφει ότι θέμα θέλει.

Ανεξαρτήτου σειράς! Ακόμα και ένα midi file αν θέλει.

Στην ώρα της μίξης πάλι, ο καθένας θα μπορεί να κρατάει ή να "πετάει" όσα μέρη θέλει.

Με αυτόν τον τρόπο, που είναι και ο παραδοσιακός, (βλέπε Steely Dan :lol: ) θα χωρέσουν όλοι, ενώ θα προκύψουν διάφορες εκδοχές και mix. (ακόμα και χωρίς... τύμπανα!)

Τα μέρη προτείνω να είναι:

 

Chorus - 16 μέτρα

verse - 16 μέτρα

verse - 16 μέτρα

Chorus - 16 μέτρα

bridge - 8 μέτρα

Chorus - 16 μέτρα

 

Αν παράλειψα κάτι παρακαλώ διορθώστε με.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτόν τον τρόπο' date=' που είναι και ο παραδοσιακός, θα προκύψουν διάφορες εκδοχές και mix. (ακόμα και χωρίς... τύμπανα!)[/quote']

 

Μία σημείωση μόνο (καλοπροαίρετη): ο παραδοσιακός τρόπος λέει ότι όσοι συμμετέχουν σε ένα κομμάτι, συμπεριλαμβάνονται στο τελικό κομμάτι. Δηλαδή, αν ο Χ γράψει μία κιθάρα (πόσο μάλλον όταν την δημιουργήσει εκ του μηδενός, όπως συνέβει στο Song 1) θα ήθελε τελικά να την ακούσει και στην τελική μίξη. Θα τον ενοχλούσε αν την "πετάγανε" όπως λες. Αυτή είναι και η μόνη μου παρέμβαση, και το σκεπτικό του "συντονισμού" μου εκεί. Με βάση αυτό προέκυψε και όλη η υπόλοιπη τακτική περί "σειράς".

 

Προσβλέπω όμως αυτή η πρόταση σου να έχει περισσότερο ενδιαφέρον και συμμετοχή, και σίγουρα σε κάποιες μίξεις μπορεί να λείπει κάποιος, αλλά σε άλλες θα είναι μέσα. Για να δούμε λοιπόν. Αναμένω με ενδιαφέρον τα εγκαίνια :)

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ας δούμε που βρισκόμαστε:

 

Angelos - κιθάρα/κρουστά

Fleamail - μπάσο

Gerasimos - κιθάρα

Skatemporas - πανικό!!!!!!

Και τέλος εγώ με ό,τι πλήκτρο μπορώ να προσφέρω...

 

Συγγνώμη φίλε Angele που περιόρισα τις δυνατές δημιουργίες σου σε κιθάρα και κρουστά, απλά σκέφτηκα πως αφού μπορεί να γράψει μπάσο ο fleamail, καλύτερα να αναλάβει ο καθένας όσο διαφορετικό ρόλο γίνεται (άλλωστε 2 κιθάρες χωράνε άνετα, 2 μπάσα δεν το νομίζω...) :wink:

Κάποιος που να έχει όρεξη για τύμπανα ή κάποιο άλλο drum track (εκτός από τον Angelo);

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τα λεγόμενα του yameth. Δεν με πειράζει αν το κομμάτι μου δεν συμπεριληφθεί σε κάποια μίξη. Ισως θα μπορούσαμε να βάλουμε απο 2 συμμετοχές ο καθένας τότε (όχι παραπάνω γιατί θα γίνει χαμός).

 

Βάσει της παράδοσης, αυτός που ανοιγεί το θέμα είναι και ο συντονιστής, τι λες yameth ?

 

Οπότε μένει να δηλωθεί επίσημα η έναρξη και η αρχική σειρά. Εχω κάτι στο μυαλό μου για τύμπανα, αν αρχίσουμε απο εκεί.

 

Αγγελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου