Προς το περιεχόμενο

Online γκρουπάκι κανείς;


Lampiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή ασχολούμαι με το τραγούδι από την εποχή που πήγαινα στο γυμνάσιο και πάντα είχαμε τα γκρουπάκια της γειτονιάς και παίζαμε Live κάθε Κυριακή πρωί στους κινηματογράφους της περιοχής (Ν.Ιωνία - Ηράκλειο - Μαρούσι κλπ) μιλάω για το '78 σκέφτηκα να ρίξω την ιδέα εάν κάποιοι φίλοι γουστάρουν να φτιάξουμε ένα γκρουπάκι μέσα από τις σελίδες του Noiz.gr ως εξής.

 

Κάποιοι φίλοι που γουστάρουν και παίζουν κάποιο όργανο να δηλώσουν την επιθυμία τους να συμετάσχουν.

Δεν είναι ανάγκη να είναι επαγγελματίες μουσικοί εξ άλλου ούτε και εγώ είμαι με την έννοια του "δεν ζω από την μουσική".

Αφού βρούμε τα μέλη και συμφωνήσουμε να φτιάξουμε το συγκρότημα "The Noiz Band" (έγινα και Νονός....) καλό θα είναι να φτιάξουμε και δικά μας τραγούδια.Όλα τα είδη μουσικής παίζουνε... δεν αποκλειουμε τίποτα.

 

Εάν κάποιος έχει μιά ιδέα για κάποιο τραγούδι φαντάζομαι να γίνει κάπως έτσι.

Ανεβάζει 2 track ένα με κιθάρα ή πιάνο και ένα με φωνή για οδηγό σε Mp3/192 στα 44.1 που νομίζω είναι μια καλή δειγματολειψία που πλησιάζει την ποιότητα του CD και δεν μας δίνει τεράστια αρχεία, κάποιες πληροφορίες για τα ακκόρντα, το τέμπο, το μέτρο κλπ και μετά το κάθε μέλος παίζει τα δικά του μέρη και σιγά σιγά "χτίζουμε" το κομμάτι.

Όλοι οι καλοί χωράνε.Τά καινούργια tracks θα τα ανεβάζουμε και αυτά σε Mp3 και το κάθε μέλος του γκρούπ θα μορεί να τα φορτώνει στο sequencer του και να παίζει τα δικά του.

 

Αφού φτιάχνουμε το κομμάτι και το Μιξάρουμε θα το βάζουμε στο Noiz.gr για να το ακούσουν όποιοι θέλουν και ας κάνουν και την κριτική τους.

Δεν είναι πρωτότυπη η ιδέα μου αλλά νομιζω ότι είναι ενδιαφέρουσα.

Όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενα γκρουπάκι που να φτιάχνει μουσική με ανταλλαγή αρχείων είναι καλή φάση , όπως γενικά γίνονται στο εξωτερικό πολλες τέτοιες φάσεις, όπως on line sessions καθώς και υπηρεσίες recording και masteringκ.λ.π.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιο έχω κι εγώ στο μυαλό μου.Χωρίς ανταγωνισμούς μεταξύ των μελών και με αγάπη για την μουσική νομίζω ότι θα βγεί κάτι καλό που να μας ευχαριστεί όλους μας.

Περιμένω προτάσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ότι θυμάμαι έχουν γίνει ήδη δυο τραγούδια κατα αυτόν τον τρόπο εδώ στο noiz αλλα δε μπόρεσα να βρω το σχετικό θέμα στην αναζήτηση.

Anyway το αποτέλεσμα είναι εδώ. Τα song 1, song 2

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα άκουσα είναι ωραία μουσικά θέματα.

Αλλά φανταζομαι ολοκληρωμένα τραγούδια και με Vocals.

Όλο και κάποιος φίλος θα ήθελε να δώσει στίχους για μελοποίηση.

Πώς θα μας φαινόταν να τραγουδήσει κάποιος από το σπίτι του και να μας στείλει το track και κάποιος άλλος να κάνει δεύτερες στα ρεφρέν?

 

Ακούστε ένα τραγούδι που έχει γραφτεί στην Ιταλία με αυτόν τον τρόπο.

 

http://rapidshare.de/files/26829406/Vasco_Rossi_-_E........mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα άκουσα είναι ωραία μουσικά θέματα.

Αλλά φανταζομαι ολοκληρωμένα τραγούδια και με Vocals.

Όλο και κάποιος φίλος θα ήθελε να δώσει στίχους για μελοποίηση.

Πώς θα μας φαινόταν να τραγουδήσει κάποιος από το σπίτι του και να μας στείλει το track και κάποιος άλλος να κάνει δεύτερες στα ρεφρέν?

 

Αν γινει αυτο φιλε Lampiri...θα βγουμε στην Λαμπιρη...

:D :D :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε antouan_z η Λαμπίρη και οι Τατιάνες έχουν άλλα πράγματα για να ασχολούνται.

Εάν πετύχει αυτό που σκέφτομαι μπορεί κάποιος να ασχοληθεί με το αποτέλεσμα και αυτό δεν είναι πάντα κακό.

Όσο για την κοπέλα που έχεις Avatar εάν την βάλουμε στο γκρούπ το χάσαμε το παιχνίδι από την αρχή. ΘΑ ΜΑΣ ΔΙΑΛΥΣΕΙ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω οτί σε ΟΛΑ τα είδη της μουσικής που προτείνεις Λαμπίρη να μην συμπεριλαμβάνεις και τα μπουζούκια μέσα...εγώ προτείνω να βγάλουμε ένα κομμάτι ..που μπορούμε να jam-άρουμε ο καθένας με τον τρόπο και το όργανο του στο συγκεκριμένο μέτρο που επιθυμεί "Βλέπε G3 live - Rocking in the free world , Stars - Hear n' aid ..κτλ".

Πιστεύω οτι θα βγάλουμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα έτσι.

Αυτοί που ασχολούνται με τα drums μπορούν να κάνουν μια sequence με loop drums ή εναλλαγές, μετά στην μελωδία βάζει ο καθένας το κομμάτι του.

Δεν θα μου κάνει εντύπωση οτί εφόσον ασχοληθούμε σοβαρά με την ανάπτυξη κομματιού, να βγεί κάπου στο 10λεπτο το τραγούδι!

Επίσης μπορούμε να κάνουμε και διασκευές τραγουδιών ;)

Αυτάααααα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi διασκευές στα up load αν θυμάμαι καλά απογορεύονται.

 

Είχα μία ορχηστρική διασκευή που θα ήθελα να την βάλω (το χειροκρότημα) αλλα δυστυχώς απαγορεύεται. Πνευματικά δικαιώματα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε διασκευές,γιατί πραγματικά χρειάζεται η άδεια του δημιουργού του κομματιού και δεν χρειάζεται να μπλέξουμε με τέτοια θέματα.Εγώ προσωπικά σέβομαι τον κάθε δημιουργό φαντάζομαι και εσείς.

¶λλωστε οι δικογραφικές μας έχουν χορτάσει απο τραγούδια διασκευές που τις ξανασερβίρουν στους πιο νέους που δεν τα έχουν ακούσει στην original version για καινούργια. ¶σε τις εισαγωγές των κομματιών που έχουν κατακλέψει τον κόσμο και δεν θυμούνται απο που τις παίρνουν και τις βάζουν στα κομμάτια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου