Προς το περιεχόμενο

Ομαδική ικανοποίηση


gerasimos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, θα προτείνω την ιδέα (όχι και ιδιαίτερα πρωτότυπη) και αναλόγως πράττουμε:

 

Πιστεύω ότι όλοι μας νιώθουμε μία αυτο-ικανοποίηση (όχι μαλακία) με την όποια πτυχή της μουσικής ασχολούμαστε, άσχετα αν παίζουμε με διάφορες μπάντες. Προτείνω να βιώσουμε και μία ομαδική ικανοποίηση (όχι παρτούζα), εδώ στο noiz. Η ιδέα είναι να φτιάξουμε από κοινού ένα τραγούδι.

 

Τεχνικά αυτό θα γίνει ως εξής:

 

  • Καταρχήν, όσοι θέλουν να συμμετάσχουν, ας απαντάνε σε αυτό το μήνυμα με το τι θα ήθελαν να κάνουν. Καταληκτική ημερομηνία ας είναι η 16 Ιανουαρίου.

  • Το τραγούδι θα αποτελείται από tracks που θα γράψουμε εμείς: 1 κατά μέγιστο ο καθένας. Ένας θα γράψει drum section, ένας το μπάσσο, ένας καμμία κιθάρα, τρομπέτες, σύνθια, lead, εφφέ, πανικός κλπ. Ό,τι θέλει ο καθένας.

  • Ο κάθε συμμετέχοντας, όταν έρθει η σειρά του, θα προσθέσει ένα track (mono ή stereo) στην λίστα του τραγουδιού.

  • Για να έχουμε το αποτέλεσμα που φαντάζεται ο καθένας που γράφει ένα track, δεν στέλνουμε midi αλλά audio κατευθείαν. ¶ρα, αν κάποιος γράψει κάτι σε midi θα πρέπει να το κάνει bounce σε ένα audio track.

  • Όλα τα audio tracks θα είναι συγκεντρωμένα σε ένα χώρο (noiz.gr;) με κατά προτίμηση κωδικοποίηση: mp3@196kbps.

  • Όλα τα track θα αρχίζουν από τον χρόνο 0:00:00:00 για να είναι συγχρονισμένα.

  • Το πρώτο track που θα γραφτεί θα δίνει και την δομή του κομματιού: ένας μετρονόμος π.χ. στα 120bpm και μία περιγραφή (π.χ. 4 μέτρα μέρος Α, 4 μέτρα μέρος Β, 8 μέτρα μέρος Γ, 4 μέτρα μέρος Α ...κλπ)

  • Δεν μας ενδιαφέρει το στυλ, το είδος. Όποιος θέλει γράφει ό,τι θέλει και στο τέλος θα γελάσουμε.

  • Αν βρεθούνε υποψήφιοι τραγουδιστές, στιχουργοί, μπορούμε να βάλουμε και φωνητικά. Εναλλακτικά, ο στίχος μπορεί να γραφεί από όλους μαζί (βάζει ένα μία στροφή, συμπληρώνει ο άλλος άλλη κλπ).

  • Όποιος γράφει track, θα πρέπει να κατεβάζει όλα τα υπόλοιπα, να τα κάνει import στο πρόγραμμα του και να βάζει το δικό του. Αυτό όμως που τελικά θα προσφέρει θα είναι μόνο το δικό του track. Αυτό θα κάνει export από το πρόγραμμα του, θα το κωδικοποιεί όπως νομίζει ώστε να μην πάρει πολύ ώρα το upload/download και θα το εισάγει στην λίστα με τα tracks, στην τοποθεσία όπου αυτά θα κρατούνται συνολικά.

  • Πρωτού γράψει κάποιος, θα περιμένουμε να έχει τελειώσει ο αμέσος προηγούμενος ώστε να γίνεται και μία κουβέντα κλπ.

  • Αφού τελειώσουν οι συνεισφορές, θα αρχίσουν οι μίξεις. Όποιος θέλει μπορεί να κάνει το δικό του remix πάνω στην λίστα των tracks που θα έχουμε συγκεντρώσει.

 

Τα αποτελέσματα θα μπουν κάπου να τα καμαρώνουμε. Μπορεί να βγει και πατάτα αλλά μάλλον πλάκα θα έχει. Όποιος θέλει ας απαντήσει και ας ρίξει ιδέες.

 

Φιλικά,

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ ωραία ιδέα..... αν και λίγο δυσκολη στην υλοποίηση κατα τη γνωμη μου.

Πάντως όταν είδα τον τίτλο του τόπικ και εγώ για παρτούζα νόμιζα ότι έλεγες... :D :D :D

www.pramnos.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή ιδέα... πιστεύω πως θα μπορούσα να βάλω ένα από τα : "σύνθια, leads, effects, πανικός".... :) ...... (ελπίζω να έχω παραλάβει επιτέλους και το V-Synth να κάνω τη μόστρα μου.... :wink: )

 

Θα πρέπει να διαλέξω μία από αυτές τις κατηγορίες;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να διαλέξω μία από αυτές τις κατηγορίες;;;;;;;

 

Όχι, απλά όταν είναι να γράψεις θα δώσεις 1 track με ό,τι σου αρέσει.

 

Σχετικά με την υλοποίηση: είναι εφικτό απλά θέλει όρεξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Προτείνω το εξής:

 

  • Σε ένα μέρος των Downloads θα υπάρξει απο σήμερα μια τοποθεσία που θα λέγεται "Song No.1" όπου ο καθένας μπορεί να κάνει upload κάποιο μέρος της σύνθεσης.

 

  • Προτείνω επίσης να συμφωνηθεί η συνολική διάρκεια (4'), αλλά τα μέρη να είναι οποιασδήποτε διάρκειας πάνω στον τόνο που θα εξελιχθεί (ακόμα και loops) . Κάθε μέρος (σόλο, ακόρντα κλπ.) θα φέρει το όνομα του συνθέτη.

  • Ο καθένας μετά θα μπορεί να ενορχηστρώσει και να μοντάρει όπως θέλει τα μέρη και στο τέλος θα "ανεβούν" τα αποτελέσματα προς καλοπροαίρετη κριτική κλπ.

 

Το noiz θα απονείμει σχετικό δωράκι στην ενορχήστρωση που θα ψηφίσουμε! Τι λέτε; Πλάκα θα έχει! :)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης προτείνω να καθοριστεί η σειρα με την οποία θα γράφονται τα tracks... (και εννοώ τα μέλη του forum... π.χ. πρώτος ο γεράσιμος, δεύτερος ο cos_dr κτλ... επίσης για τους δύο πρώτους τουλάχιστον να οριστεί από πριν τι θα γράψουν.... αφού λογικό είναι τα δύο πρώτα να είναι drums και bass...) εγώ είμαι μέσα, αλλά όχι για οποιοδήποτε από τα δύο πρώτα tracks...

 

αναμένω τα αποτελέσματα.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, ευχαριστούμε τον yameth για την υποστήριξη του εγχειρήματος και χαίρομαι που υπάρχει κάποια ανταπόκριση.

 

Κατά δεύτερον, δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε και πολλά πράγματα σε ό,τι αφορά στα tracks: ο πρώτος θα βάλει έναν βασικό σκελετό-μετρονόμο (σύν ένα οφέλιμο track για να μην βαρεθεί :)) , ο δεύτερος ό,τι θέλει και σιγά-σιγά ο καθένας θα προσαρμόζεται στις εξελίξεις. Θα γίνει αυθόρμητα. Αν δούμε ότι κολλάμε, θα θέσουμε κανόνες. ¶ρα, η πρόταση είναι να αφήσουμε το κομμάτι να εξελιχθεί δυναμικά.

 

Φυσικά και το κάθε track θα φέρει την υπογραφή και τα σχόλια του καθενός που γράφει και θα είναι ωραίο να βάλει ο καθένας την άποψη του σε αυτό.

 

Μέχρι στιγμής είμαστε 4.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι,

 

Μπορώ και εγώ να συνησφέρω στο εγχείρημα.

Το κακό είναι οτι είμαι και εγώ πληκτρίστας σαν και τον skatempora ( ή σιτ-τραϊντερ ελληνιστή). Βέβαια μπορώ να γράψω ένα drum track ή κάποιο ηλεκτρονικό bass line. Ας συμφωνίσουμε το τί θα κάνουμε ο καθένας.

Βέβαια αυτό που λέμε είναι διαφορετικό απο αυτό που πρότεινε ο yameth το οποίο ήταν πολύ ενδιαφέρον. Τελικά τι θα γίνει;

 

Φιλικά

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου