Προς το περιεχόμενο

midi σε ηλεκτρική κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum.

 

Είμαι καινούργιος στο χώρο και κάποιους τεχνικούς όρους δεν τους ξέρω, οπότε θα με συγχωρέσετε.

 

Θα ήθελα να μάθω πώς κι αν γίνεται το εξής:

Θέλω να προσαρμόσω στην κιθάρα ένα midi αισθητήρα χωρίς να είναι απαραίτητο να αγοράσω και το αντίστοιχο interface της. Με αυτό τον τρόπο βέβαια θα μπορώ να εκμεταλευτώ μόνο τους τους ήχους του software (qubase) αλλά δε χρειάζομαι και τίποτα παραπάνω, προς το παρόν.

 

Το πρόβλημα εντοπίζεται περισσότερο στο ότι η έξοδος του midi αισθητήρα (πχ Ronald) είναι 13πινη ενώ η είσοδος του midi interface της κάρτας (EMU 1820) είναι 5πινη.

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε καλώς ήρθες.

Δεν ξέρω για τις υπόλοιπες εταιρίες αλλά αν χρησιμοποιήσεις τον midi μαγνήτη της roland θα πρέπει να αγοράσεις και το GI 20 (interface) της ίδιας.

endrix was a tweaker...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δε χρησιμοποιώ κάποιο midi μαγνήτη. Το ερώτημα προέκυψε από έρευνα αγοράς που έκανα και το "πρόβλημα" (ακριβό για ερασιτεχνική δουλειά) το διαπίστωσα στα ronald και yamaha. Αν υπάρχει κάποιος midi μαγνήτης 5πινος κάποιας άλλης εταιρείας και το γνωρίζετε θα με ενδιέφερε.

Αν παρόλα αυτά δε μπορέσω να αποφύγω τις ακριβές λύσεις ποιας εταρείας και μοντέλο midi προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κατ' αρχάς δεν υπάρχει αυτό που ονομάζεις midi μαγνήτης.

Αξιόπιστη λύση είναι αυτή που σου είπε ο Dexter.

Το Roland GI 20 interface αποτελείται από ένα μαγνήτη (GK-3) και ένα μετατροπέα (GI-20) σε ξεχωριστό κουτί. Ο μαγνήτης αυτός αγοράζεται και χωριστά αλλά πάλι θα θες μετατροπέα. Πολλές εταιρίες χρησιμοποιούν τους μαγνήτες της Roland για τους δικούς τους μετατροπείς.
Επειδή ταλαιπωρούμαι από το '84 με το θέμα και έχω καταλήξει στο GI-10 (το προηγούμενο μοντέλο) θα σού' λεγα να κοιτάξεις και το αντίστοιχο πακέτο guitar synth GR-20GK που πολύ πιθανόν να έχει μικρή διαφορά τιμής και περιλαμβάνει και το συνθεσάιζερ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Dexter και yameth. Μάλλον με γλιτώσατε από την ταλαιπωρία του ψαξίματος, αν και ήμουν έτοιμος να πειραματιστώ με τα καλώδια. Βασικά το καλώδιο τη γλίτωσε! Πϊστευα ότι το σήμα που φεύγει από το μαγνήτη είναι midi και ότι δε χρειάζεται κάποια μετατροπή ή ότι τη μεταροπή μπορεί να την κάνει και η κάρτα ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Κατ' αρχάς δεν υπάρχει αυτό που ονομάζεις midi μαγνήτης.

Αξιόπιστη λύση είναι αυτή που σου είπε ο Dexter.

Το Roland GI 20 interface αποτελείται από ένα μαγνήτη (GK-3) και ένα μετατροπέα (GI-20) σε ξεχωριστό κουτί. Ο μαγνήτης αυτός αγοράζεται και χωριστά αλλά πάλι θα θες μετατροπέα. Πολλές εταιρίες χρησιμοποιούν τους μαγνήτες της Roland για τους δικούς τους μετατροπείς.
Επειδή ταλαιπωρούμαι από το '84 με το θέμα και έχω καταλήξει στο GI-10 (το προηγούμενο μοντέλο) θα σού' λεγα να κοιτάξεις και το αντίστοιχο πακέτο guitar synth GR-20GK που πολύ πιθανόν να έχει μικρή διαφορά τιμής και περιλαμβάνει και το συνθεσάιζερ.

 

Καλησπέρα σε όλους.

Ξεθάβω το θέμα γιατι μόλις απόκτησα το Roland GI-20 GK midi interface με τον "μαγνήτη" GK3.

 

Το σκεπτικό μου για την κίνηση αυτή ήταν ότι είμαι περισσότερο κιθαρίστας από ότι πιανίστας και θα μπορώ να γράφω μέσω midi πιό γρήγορα και πιό εύκολα. Αφού ξεσκόνισα το manual και έβαλα τον μαγνήτη στην κιθάρα,(προτίμησα την Fender 70,s Stratocaster και όχι την Les Paull custom γιατί στην Les Paull έπρεπε να βγεί η γέφυρα για να μπεί ο μαγνήτης πράγμα που απέριψα μια και η κιθάρα είναι σεταρισμένη άψογα και δεν είχα καμία όρεξη να βγάλω χορδές και να ξεβιδώνω).

Όλα έγιναν με προσεκτικά βήματα όσον αφορά την απόσταση του μαγνήτη από τις χορδές κλπ και αφού ρύθμισα και το midi interface μπορώ να πώ ότι "δεν τρελλάθηκα".

Ναί μεν μπορώ να παίζω "πιάνο" από την κιθάρα με το Roland JV-1080 και βιολιά από το Halion με όποια samples έχω αλλά μόνο όταν παίζω αργά αρπίσματα κλπ.Στα ακκόρντα το πράγμα χαλάει. Όταν παίζω ρυθμικά αφήνει νότες που δεν τις γράφει και στην αναπαραγωγή ακούγεται άλλο πράγμα απο αυτό που έπαιξα.

Δοκίμασα να γράψω και στην μισή ταχύτητα και μετά να επαναφέρω το τέμπο στο σωστό αλλά πάλι τα ίδια.

 

Το GI-20 είναι συνδεμένο midi στον υπολογιστη με το Midex-8 της Steinberg το οποίο δουλεύει κανονικότατα και δεν έχω προβλήματα midi καθυστέρησης κλπ.

 

Κάθε βοήθεια και συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ το GR-20 και μπορώ να σας πώ ότι σίγουρα όλοι οι ήχοι του δεν κάνουν για live (Μερικά όπως π.χ φλαουτα και πολλά synts είναι real time). Κάποια άλλα είναι πιό αργά αλλά όχι απαγορευτικά. Όμως με λίγη δουλειά δεν σε απογοητεύει. γενικά δεν αντιμετωπίζω έντονο πρόβλημα latency λόγω Mac ίσως. Σας ανεβάζω ένα δείγμα (συγνώμη για τα 6 λεπτά αλλά εκφράζομαι με μεγάλα κομμάτια!!!) όπου το 90% των ήχων είναι GR20. Έχει λίγο atmosphere για φωνές και μία Wav λούπα για drums και τις καμπάνες παιγμένα με το keyboard. Όλο το υπόλοιπο είναι από την κιθάρα. Πείτε μου την γνώμη σας εάν αξίζει λοιπόν η αγορά των 550 ευρώ ή όχι

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/marathon/GR_1%201.mp3

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ το GR-20 και μπορώ να σας πώ ότι σίγουρα όλοι οι ήχοι του δεν κάνουν για live

 

Δεν μιλάω για το GR-20 αλλά για το GI-20 το οποίο δεν είναι module δεν έχει καθόλου ήχους αλλά είναι Guitar to midi interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου