Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για ηλεκτρική κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,ξέρω πως έχουν ανέβει πολλά θέματα με το ίδιο τίτλο αλλά εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι που σε κανένα άλλο θέμα δεν βρήκα!λοιπόν παίζω 4-5 χρόνια κιθάρα και είχα από την αρχή μια ibanez των 200 ευρώ!για καλή μου τύχη προχωράει το θέμα με την μουσική και πιστεύω πως είναι καιρός για καινούργια κιθάρα!αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι να μου πείτε γνώμες από κιθάρες που έχετε οι ίδιοι!πιο παλιά είχα αποφασίσει να πάρω μια esp-ltd 1000 όπου 1000 είναι και η τιμή της περίπου!τώρα καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο να τα μαζέψω αυτά τα χρήματα!σκέφτομαι να κοιτάξω κάτι πιο χαμηλά!μην μου πείτε πήγαινε σε μαγαζιά να δεις,θέλω να μου στείλετε κιθάρες(σε σχήμα les paul) οι οποίες ικανοποιούν εσάς και μετά θα πάω να κοιτάξω από κοντά!και τέλος θα ήθελα αυτή η κιθάρα που θα πάρω να μπορεί να μείνει και να με καλύπτει για χρόνια,όχι σε 3 χρόνια να θέλω καλύτερη!υπάρχει περίπτωση να βρω μια τέτοια κιθάρα με 500 ευρώ ή να περιμένω να πάρω μια όπως πχ την ltd 1000; ευχαριστώ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για μέταλ (γ***σταυρομέταλο :-X)....

http://www.thomann.de/gr/epiphone_prophecy_lp_custom_plus_ex_me.htm

για όλα τα υπόλοιπα (αλλά και μέταλ, πιο light)...

http://www.thomann.de/gr/vintage_icon_v100mrpgm.htm

Η πρώτη έχει (όπως και η esp-ltd 1000) active μαγνήτες(και 9v μπαταρία), η δεύτερη όχι, με ότι αυτό συνεπάγεται...

.

Και οι δυό κιθάρες, για τα λεφτά τους και όχι μόνο, είναι πολυ καλές και, μάλλον, δεν θα χρειαστείς-ζητήσεις κάτι άλλο μετά από χρόνια (εκτός του gus δηλ ::))

.

Πάντως μην ξεχνάς το θέμα ενισχυτής, δεν ανέφερες τίποτα γι αυτό και κακώς, γιατί ο ήχος σου θα είναι 80% απ'αυτόν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωππ τώρα που σε βρήκα δεν φεύγεις εύκολα!! :P λοιπόν δεν ανέφερα για ενισχυτές  γιατί παίζω μόνο σε στούντιο και ενισχυτής δεν μου χρειάζεται!! Έχω έναν fender mustang στο σπίτι για τις προσωπικές πρόβες μου!! Τώρα θες να μου εξηγήσεις λίγο ή να μου στείλεις ένα άλλο θέμα γιατί ακούω πολλά για active ή passive picks και δεν ξέρω τι ισχύει!! :/ θα μπορεί αυτή που μου έστειλες να κοντράρει μια των 1000 ευρώ;; Σε μεγάλη ένταση θα τα βγάλει πέρα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωππ τώρα που σε βρήκα δεν φεύγεις εύκολα!!

;D ;D ;D
λοιπόν δεν ανέφερα για ενισχυτές  γιατί παίζω μόνο σε στούντιο και ενισχυτής δεν μου χρειάζεται!! Έχω έναν fender mustang στο σπίτι για τις προσωπικές πρόβες μου!!

Με τον Fender για το σπίτι είσαι κομπλέ, δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο...(κι εγώ με αυτόν παίζω σπίτι.....)
Τώρα θες να μου εξηγήσεις λίγο ή να μου στείλεις ένα άλλο θέμα γιατί ακούω πολλά για active ή passive picks και δεν ξέρω τι ισχύει!! :/
Λοιπόν, οι active μαγνήτες είναι αθόρυβοι (τέλος το βζζζζ), έχουν μεγάλο output (βρωμίζουν εύκολα-γρήγορα, κατάλληλοι για μέταλ), στα καθαρά ακούγονται "αποστειρωμένοι" δεν έχουν δηλ την γλυκύτητα των low output passive. Διαλέγεις και παίρνεις ::) ;). Googlαρε "active vs passive guitar pickups" για περισσότερες λεπτομέρειες.....
θα μπορεί αυτή που μου έστειλες να κοντράρει μια των 1000 ευρώ;; Σε μεγάλη ένταση θα τα βγάλει πέρα;;
Κατηγορηματικά ναι..... Φαντάζομαι μιλάς για την Epiphone.... ;)  Η συγκεκριμένη έχει ξύλα, μαγνήτες, ηλεκτρικά, κλειδιά-γέφυρα που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από την ESP....Εφόσον είσαι μέταλλο (απ'ότι κατάλαβα... ::) ;D) go for it....Τώρα βέβαια θα σου έλεγα περίμενε και για άλλες απαντήσεις στο post σου κι από άλλα μέλη (μέταλλα κατά προτίμηση...), μπορεί να έχουν καλύτερες προτάσεις!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που θα σχολιάσω... κάνω τρελό like στην κιθάρα. Και οι Prophesy έχουν ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ σε αίσθηση satin finish μανίκι, που τις κάνει και πολύ... γρήγορες. Ό,τι πρέπει για metal, δηλαδή. Κιθάρα που αγοράζεις και δεν έχεις να πειράξεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά από θέμα βάρους η κιθάρα;; Ξέρω πως οι les Paul έχουν ένα παραπάνω βάρος αλλά έχω ακούσει πως οι epiphone είναι λίγο πιο βαριές από άλλες!! Ισχύει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά από θέμα βάρους η κιθάρα;; Ξέρω πως οι les Paul έχουν ένα παραπάνω βάρος αλλά έχω ακούσει πως οι epiphone είναι λίγο πιο βαριές από άλλες!! Ισχύει;;

Όχι δεν ισχύει, εκτός από τις "καινούριες" Gibson που είναι τρυπημένες, οπότε και πιο ελαφριές. Όσο για την Epiphone Prophecy LP Custom Plus, υπόψιν....... μαόνι σώμα (χωρίς τρύπες), μαόνι λαιμός, LP σχήμα (παχουλούτσικο δηλ) = Βάρος.....  Πάντως εδώ...http://www.epiphone.com/Products/Les-Paul/Prophecy-Les-Paul-Custom-Plus-EX.aspx γράφει ότι ζυγίζει 8.4 lbs δηλαδή 3,81 κιλά, δεν την λες και βαριά για Les paul.....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με βλέπω να την τσιμπάω κάτι τελευταίο!! Επειδή είπες metal κομμάτια!! Θα μπορώ να παίζω και Rock, funk, pop ;;

 

funk λίγο δύσκολα με active μαγνήτες (λόγω υψηλότερου output). Βέβαια, τίποτα δεν είναι απαγορευτικό.

 

Να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, λιγάκι, εδώ πέρα: αφού θέλεις κάτι πιο all around, γιατί δεν κοιτάς μια strat με διπλό στη γέφυρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου