Προς το περιεχόμενο

fender custom 54' η custom fat 50's???


wacko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηρθε η ωρα να αντικαταστησω τους στοκ μαγνητες της μεξικανας στατοκαστερ μου με κατι καλυτερο και υστερα απο αρκετη ακροαση και ψαξιμο κατελειξα σε αυτα τα 2 σετ κυριως,τα οποια μπορω να τα βρω σε χαμηλες τιμες κατευθειαν απο αμερικη.Απο τη μια μου αρεσει ο πριμαριστος και αερατος ηχος των 54' αλλα απο την αλλη γουσταρω και τον πιο γκαζατο ηχο των fat 50's.Παιζω κυριως blues rock hardrock εως και πιο progressive καταστασεις.H stratocaster παιζει με εναν tech 21 trademark 30.Η οποιαδηποτε γνωμη για αυτα τα 2 σετ(κυριως για φατ 50's γιατι για τους 54 εχω διαβασει εκτεταμενα ποστ)θα με βοηθουσε ιδιατερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ήχο των 54 μπορείς να τον πετύχεις κατεβάζοντας τους 50 (όχι ακριβώς το ηχόχρωμα βέβαια) λίγο πιο κάτω. Όχι όμως το αντίθετο. Οι 50 έχουν στα δικιά μου αυτιά πιο round - γλυκό ήχο από τους 54 παρόλο που είναι πιο hot. Εγώ θα έπαιρνα τους fat50s. Δες επίσης και από lindy fralin μεριά.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδες για τισ απαντησεις σας.Απο αυτο το σαιτ http://www.acmeguitarworks.com/Strat_Pickup_Sound_Clips_W1.cfm#using ξεκινησε το <<φλερτ>> με τα 2 σετακια αυτα οσο για φραλιν κοστιζουν ακριβοτερα και τα συγκεκριμενα σετ θα μου κοστισουν γυρω στα 100Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι '54 είναι εξαιρετικοί μαγνήτες (τους έχω  ;D ) αλλά δεν νομίζω να σε καλύψουν σε αυτό που θέλεις (prog etc.) γιατι είναι εντελώς low output. Εντάξει, όχι ότι δεν μπορείς να παίξεις βρώμες (ανάλογα και με τον υπόλοιπο εξοπλισμό που έχεις), αλλά όσο να 'ναι δεν είναι και το καλύτερό τους..  ::) Εκεί βέβαια που είναι ρέστα είναι σε φανκίλες, bluesιές, 70's ροκακια και τέτοια, εκεί σε αφήνουν με ένα χαμόγελο ως τα αυτιά  ;D ;D

Τους άλλους δεν τους ξέρω, ελπίζω να βοήθησα δινοντάς σου μια εικόνα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω αλλη μια ερωτηση μηπως καποιος μπορει να με βοηθησει τα ηλεκτρικα της μεξικανας μου την παλευουν η πρεπει να τα αλλαξω και αυτα μιας και αλλαζω μαγνητες?(ειχα διαβασει σε καποιο σαιτ οτι φοραει τα ιδια με τις αμερκανες standard)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω αλλη μια ερωτηση μηπως καποιος μπορει να με βοηθησει τα ηλεκτρικα της μεξικανας μου την παλευουν η πρεπει να τα αλλαξω και αυτα μιας και αλλαζω μαγνητες?(ειχα διαβασει σε καποιο σαιτ οτι φοραει τα ιδια με τις αμερκανες standard)

 

 

Όντως τα ίδια ηλεκτρικά είναι.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου