Προς το περιεχόμενο

PRS SE Custom 24


Stylianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο θεμα μεταπωλητικης αξιας βρηκα gibson sg  στις αγγελλιες του φορουμ απο 450-550E και μια PRS SE Custom 24 30th anniversary στα 600Ε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστώ για τις γνώμες σας παιδιά, δυστυχώς είμαι στην Κρήτη και δυνατότητα να δοκιμάσω την εν λόγω κιθάρα δεν έχω. Ως προς το θέμα αγοράς βέβαια, απλώς ψάχνομαι.

 

Πέρα από αυτήν, είμαι μεταξύ μίας Fender Deluxe '72 (με τους Wide Range μαγνήτες δλδ) κ' ενός μοντέλου μίας εταιρείας σχετικά καινούργιας στο χώρο, τις Chapman κιθάρες, που τις παρακολουθώ από την έναρξή τους, και θα βγάλουν ένα signature μοντέλο ενός κιθαρίστα, του Rabea Massaad, ο οποίος βέβαια δεν είναι γνωστός περαιτέρω, αλλά ο ήχος που βγάζει το prototype του μοντέλου που θα βγάλει, είναι, αν όχι ο καλύτερος, σίγουρα από τους καλύτερους ήχους που έχω ακούσει. Βέβαια είναι πάνω σε Victory Amps και με strymon πεταλάκια.

 

Ένιγουεης, οφ τόπικ.... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις Chapman κιθάρες, που τις παρακολουθώ από την έναρξή τους, και θα βγάλουν ένα signature μοντέλο ενός κιθαρίστα, του Rabea Massaad, ο οποίος βέβαια δεν είναι γνωστός περαιτέρω, αλλά ο ήχος που βγάζει το prototype του μοντέλου που θα βγάλει, είναι, αν όχι ο καλύτερος, σίγουρα από τους καλύτερους ήχους που έχω ακούσει. Βέβαια είναι πάνω σε Victory Amps και με strymon πεταλάκια.

 

Για τις συγκεκριμένες κιθάρες έχω διαβάσει / ακούσει (youtube) τα καλύτερα. Ο δε Rabea είναι παικταράς ασχέτως αν δεν είναι του γούστου μου. Από εκεί και πέρα όμως, ο ήχος που ακούς - όπως πολύ σωστά αναφέρεις - δεν έχει σχέση με τις συγκεκριμένες κιθάρες. Για την ακρίβεια, δεν ακούς τον ήχο της κιθάρας αλλά τον ήχο που βγάζει ο παίκτης Rabea και τα δάκτυλά του, σε συνδυασμό με τον ενισχυτή και τα πετάλια. Συνεπώς, δεν μπορείς να κρίνεις έτσι αν μία κιθάρα είναι καλή ή όχι.

 

Από εκεί κ πέρα, να προσθέσω στην συζήτηση πως όποια και να πάρεις (είτε prs είτε gibson faded usa) θα χρειαστεί αλλαγές - λογικά - σε ηλεκτρικά και μαγνήτες. Μπορεί κι όχι. Η δικιά μου πάντως η gibson faded χρειαζόταν αλλαγή σε ηλεκτρικά, fret levelling, ενώ άλλαξε κι ο bridge μαγνήτης γιατί ο burstbucker δεν ήταν κι ό,τι καλύτερο.

 

Μιας κι αναφέρεις όμως τις chapman, όντως γράφεται πως είναι value for money κι εργοστασιακά έρχονται σε άψογη κατάσταση. Προσωπικά με χαλάει λίγο έως πολύ η εμφάνισή τους, αλλά γούστα είναι αυτά  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις συγκεκριμένες κιθάρες έχω διαβάσει / ακούσει (youtube) τα καλύτερα. Ο δε Rabea είναι παικταράς ασχέτως αν δεν είναι του γούστου μου. Από εκεί και πέρα όμως, ο ήχος που ακούς - όπως πολύ σωστά αναφέρεις - δεν έχει σχέση με τις συγκεκριμένες κιθάρες. Για την ακρίβεια, δεν ακούς τον ήχο της κιθάρας αλλά τον ήχο που βγάζει ο παίκτης Rabea και τα δάκτυλά του, σε συνδυασμό με τον ενισχυτή και τα πετάλια. Συνεπώς, δεν μπορείς να κρίνεις έτσι αν μία κιθάρα είναι καλή ή όχι.

 

Από εκεί κ πέρα, να προσθέσω στην συζήτηση πως όποια και να πάρεις (είτε prs είτε gibson faded usa) θα χρειαστεί αλλαγές - λογικά - σε ηλεκτρικά και μαγνήτες. Μπορεί κι όχι. Η δικιά μου πάντως η gibson faded χρειαζόταν αλλαγή σε ηλεκτρικά, fret levelling, ενώ άλλαξε κι ο bridge μαγνήτης γιατί ο burstbucker δεν ήταν κι ό,τι καλύτερο.

 

Μιας κι αναφέρεις όμως τις chapman, όντως γράφεται πως είναι value for money κι εργοστασιακά έρχονται σε άψογη κατάσταση. Προσωπικά με χαλάει λίγο έως πολύ η εμφάνισή τους, αλλά γούστα είναι αυτά  ;D

 

Δηλαδή εσύ προσωπικά από την εμπειρία  σου με prs se, gibson studio και chapman θεωρείς τα εξής:

 

1. prs και gibson λογικά θα χρειάζονται αλλάγές στα ηλεκτρικά

2. η gibson πιθανόν να χρειάζεται και fret levelling εκτός από αλλαγή στα ηλεκτρικά

3. Ο bridge μαγνήτης της gibson δεν ήταν και ό,τι καλύτερο

4. έχεις ακούσει για τη chapman ότι έρχεται σε άψογη κατάσταση

 

Κάνω κάτι λάθος στην περίληψή μου;

 

 

 

Και ρωτώ εγώ:

 

1. Με πόσες prs και gibson έπαιξες και διαπίστωσες το πρόβλημα στα ηλεκτρικά oπότε λογικό επακόλουθο είναι η αλλαγή;

2. Γιατί αγόρασες μια κιθάρα που ήθελε fret treatment και είχε προβληματικά ηλεκτρικά; Δε τη δοκίμασες; Πιστεύεις ότι όλες οι gibson της σειράς αυτής ή το μοντέλο αυτό γενικώς χρειάζονται αυτές τις αλλαγές;

3. Υπάρχει στα αλήθεια καλός και κακός μαγνήτης; Υπό την έννοια ότι άμα διαβάσεις τα ξένα φόρα θα διαπιστώσεις ότι π.χ 1.000.000 κιθαρίστες προτείνουν τον seymour duncan A (βάλε όποιο μοντέλο θέλεις εδώ) και άλλο 1.000.000 βρίσκει τον SD A απαράδεκτο. Και να προσθέσω εδώ πως ούτε εμένα μου αρέσει o burstbucker.

4. Πόσους γνωστούς έχεις που αγόρασαν chapman (εγώ προσωπικά κανένα) και από αυτούς πόσοι θεωρείς ότι έχουν την ικανότητα να ξεπεράσουν το σύνδρομο "Η Χ (βάλε όποια μάρκα-μοντέλο θέλεις) κιθάρα που πήρα σπέρνει"; Πιστεύεις στα αλήθεια ότι ειναι vfm;

5. Θεωρείς ότι π.χ ο burstbucker δεν ήταν καλός αλλά ο κινέζικος μαγνήτης και ηλεκτρικά της chapman θα είναι λύρα 100 και δε θα θέλουν αλλαγή;

 

 

Δεν έχω σκοπό να σε πικάρω. Το αντίθετο μάλιστα, διαβάζω με προσοχή όσα γράφεις/ονται και απλά προσπαθώ να καταλάβω τη λογική πίσω από αυτά και να δω σε τι βαθμό τελικά αυτές οι απόψεις που διατυπώνεις/νουμε βοηθούν ουσιαστικά τη συζήτηση.

 

Πολύ σωστά λες πάντως ότι δε μπορείς να κρίνεις από τα βίντεο αν όντως οι κιθάρες είναι καλές και συμφωνώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να προσθέσω εδώ πως ούτε εμένα μου αρέσει o burstbucker.

Θα ήθελα να μου πεις γιατί δεν σου αρέσει.

Για ποιόν burstbucker μιλάς (τον 1,2,3, ή τον pro)?

Ρωτάω γιατί έχω άλλη άποψη και θα ήθελα πολύ να μάθω γιατί σου άφησε εσένα "κακές εντυπώσεις".

:)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να μου πεις γιατί δεν σου αρέσει.

Για ποιόν burstbucker μιλάς (τον 1,2,3, ή τον pro)?

Ρωτάω γιατί έχω άλλη άποψη και θα ήθελα πολύ να μάθω γιατί σου άφησε εσένα "κακές εντυπώσεις".

:)

 

Μιλάω για τον burstbucker 2. Δε μου άρεσε καθόλου, γιατί νομίζω ότι τσιρίζει και λασπώνει. Τον αντικατέστησα με έναν duncan 59 που δε μου άρεσε επίσης γιατί νομίζω ότι τονίζει τα μεσαία.  Βλέπεις πόσο δίκιο έχω με τον καλό/κακό μαγνήτη?

 

PS ο παλιός μου ββ2 δώθηκε σε φίλο που τον έβαλε σε......fender και είναι πολύ χαρούμενος (πιθανότατα γιατί του τον χάρισα  ;D ;D ;D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για τον burstbucker 2. Δε μου άρεσε καθόλου, γιατί νομίζω ότι τσιρίζει και λασπώνει. Τον αντικατέστησα με έναν duncan 59 που δε μου άρεσε επίσης γιατί νομίζω ότι τονίζει τα μεσαία.  Βλέπεις πόσο δίκιο έχω με τον καλό/κακό μαγνήτη?

Μα δεν διαφωνώ.

Εγώ αναφερόμουν στον pro (όχι ότι έχει σημασία).

Είχα κάποτε μια Standard  2005 με burstbuckers pro και σκότωνε κυριολεκτικά, για τα γούστα μου πάντα.

Ακριβώς γι' αυτό ρώτησα.

Έχω ακούσει πολλά αρνητικά για τους μαγνήτες αυτούς, αλλά ποτέ δεν τα κατάλαβα.

Εμένα μου φαίνονται πολύ καλύτεροι από τους 57 (που κι αυτούς τους είχα κάποτε σε μια es135, αλλά δεν τρελλάθηκα κιόλας), με λίγο πιο τσιμπημένο output, και πολύ πιο ισορροπημένοι συχνοτικά.

 

Αλλά εμένα μου αρέσουν και οι 490, που δεν αρέσουν σε κανέναν. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν διαφωνώ.

Εγώ αναφερόμουν στον pro (όχι ότι έχει σημασία).

Είχα κάποτε μια Standard  2005 με burstbuckers pro και σκότωνε κυριολεκτικά, για τα γούστα μου πάντα.

Ακριβώς γι' αυτό ρώτησα.

Έχω ακούσει πολλά αρνητικά για τους μαγνήτες αυτούς, αλλά ποτέ δεν τα κατάλαβα.

Εμένα μου φαίνονται πολύ καλύτεροι από τους 57 (που κι αυτούς τους είχα κάποτε σε μια es135, αλλά δεν τρελλάθηκα κιόλας), με λίγο πιο τσιμπημένο output, και πολύ πιο ισορροπημένοι συχνοτικά.

 

Αλλά εμένα μου αρέσουν και οι 490, που δεν αρέσουν σε κανέναν. :)

 

Να σου πω τι σκεφτόμουν χτες. Αυτή η γκίμπσον που έχω μου φαίνεται ότι ό,τι μαγνήτη και να βάλω πάντα ακούγεται ίδια. Δε ξέρω γιατί. Να φανταστείς έφτασα σε σημείο να μπω στον πειρασμό να πιστέψω ότι φταίνε τα ΚΣύλα. Μόνο για μερικά δευτερόλεπτα όμως και με δυο χαστούκια, ένα ντεπόν και 2 βίντεο Scott Grove ξαναήρθα στα σιγκαλά μου  ;D.

 

 

 

Αλλά εμένα μου αρέσουν και οι 490, που δεν αρέσουν σε κανέναν. :)

 

Κι εμένα μου αρέσουν. Θεωρώ ότι είναι οι καλύτεροι μαγνήτες που έβγαλε η γκίμπσον και έτυχε να ακούσω ;D. Δηλαδή θεωρώ ότι είναι οι καλύτεροι απο τους 3 gibson μαγνήτες που έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω τι σκεφτόμουν χτες. Αυτή η γκίμπσον που έχω μου φαίνεται ότι ό,τι μαγνήτη και να βάλω πάντα ακούγεται ίδια. Δε ξέρω γιατί. Να φανταστείς έφτασα σε σημείο να μπω στον πειρασμό να πιστέψω ότι φταίνε τα ΚΣύλα.

Συμβουλή.

Βρες κάποιον άλλο να δοκιμάζει την κιθάρα με διαφορετικούς μαγνήτες, αλλά τον ίδιο πάντα.

Εσύ μόνο άκου τον.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσύ προσωπικά από την εμπειρία  σου με prs se, gibson studio και chapman θεωρείς τα εξής:

 

1. prs και gibson λογικά θα χρειάζονται αλλάγές στα ηλεκτρικά

2. η gibson πιθανόν να χρειάζεται και fret levelling εκτός από αλλαγή στα ηλεκτρικά

3. Ο bridge μαγνήτης της gibson δεν ήταν και ό,τι καλύτερο

4. έχεις ακούσει για τη chapman ότι έρχεται σε άψογη κατάσταση

 

Κάνω κάτι λάθος στην περίληψή μου;

 

 

 

Και ρωτώ εγώ:

 

1. Με πόσες prs και gibson έπαιξες και διαπίστωσες το πρόβλημα στα ηλεκτρικά oπότε λογικό επακόλουθο είναι η αλλαγή;

2. Γιατί αγόρασες μια κιθάρα που ήθελε fret treatment και είχε προβληματικά ηλεκτρικά; Δε τη δοκίμασες; Πιστεύεις ότι όλες οι gibson της σειράς αυτής ή το μοντέλο αυτό γενικώς χρειάζονται αυτές τις αλλαγές;

3. Υπάρχει στα αλήθεια καλός και κακός μαγνήτης; Υπό την έννοια ότι άμα διαβάσεις τα ξένα φόρα θα διαπιστώσεις ότι π.χ 1.000.000 κιθαρίστες προτείνουν τον seymour duncan A (βάλε όποιο μοντέλο θέλεις εδώ) και άλλο 1.000.000 βρίσκει τον SD A απαράδεκτο. Και να προσθέσω εδώ πως ούτε εμένα μου αρέσει o burstbucker.

4. Πόσους γνωστούς έχεις που αγόρασαν chapman (εγώ προσωπικά κανένα) και από αυτούς πόσοι θεωρείς ότι έχουν την ικανότητα να ξεπεράσουν το σύνδρομο "Η Χ (βάλε όποια μάρκα-μοντέλο θέλεις) κιθάρα που πήρα σπέρνει"; Πιστεύεις στα αλήθεια ότι ειναι vfm;

5. Θεωρείς ότι π.χ ο burstbucker δεν ήταν καλός αλλά ο κινέζικος μαγνήτης και ηλεκτρικά της chapman θα είναι λύρα 100 και δε θα θέλουν αλλαγή;

 

 

Δεν έχω σκοπό να σε πικάρω. Το αντίθετο μάλιστα, διαβάζω με προσοχή όσα γράφεις/ονται και απλά προσπαθώ να καταλάβω τη λογική πίσω από αυτά και να δω σε τι βαθμό τελικά αυτές οι απόψεις που διατυπώνεις/νουμε βοηθούν ουσιαστικά τη συζήτηση.

 

Πολύ σωστά λες πάντως ότι δε μπορείς να κρίνεις από τα βίντεο αν όντως οι κιθάρες είναι καλές και συμφωνώ.

 

Αγαπητέ μου φίλε otto##,

 

Κάνεις κάποιες γενικεύσεις, οι οποίες είναι λανθασμένες. Έγραψα κάτι, αλλά εσύ τα πήρες και τα πήγες σε άλλο επίπεδο. Καταλαβαίνω πως δεν έχεις σκοπό να με πικάρεις, αλλά γενικεύεις κάποια πράγματα σύμφωνα με την κρίση σου, τα οποία μάλιστα δεν έχω γράψει όπως τουλάχιστον τ'αντιλαμβάνεσαι. Τα βάζεις σ'ένα τσουβάλι όλα με άλλα λόγια. Να σου απαντήσω πιο αναλυτικά όμως.

 

1. Όχι με πολλές. Με όσες studio όμως και ειδικά 'φθηνές' usa έχω παίξει (τύπου faded), ακουγόντουσαν πολλά βουιτά, θέματα γείωσης κλπ. Επίσης αναφέρω πως θα χρειαστείς 'λογικά' αλλαγή στα ηλεκτρικά, μπορεί και όχι. Συνεπώς, δεν είμαι απόλυτος.

2. Την αγόρασα από κολλητό. Είχα παίξει όταν την είχε πάρει και είχαμε καταλήξει στις αλλαγές. Μάλιστα, το nut ήταν άθλιο και ήθελε να το αλλάξει. Τελικά άλλαξε bridge μαγννήτη, nut, ηλεκτρικά, ενώ χρειάστηκε και fret levelling. Όταν ήθελε να την 'διώξει' γιατί δεν έπαιζε μαζί της, την πήρα εγώ γιατί δεν ήθελα να πέσει σε ξένα χέρια μιας και είχε γίνει καλή δουλειά και η κιθάρα 'τα σπάει'.

3. Προσωπικά, δεν θεωρώ πως υπάρχει κακός μαγνήτης. Θεωρώ πως ο παίκτης τον φέρνει εκεί που θέλει. Ο συγκεκριμένος όμως, όσες φορές είχα παίξει, δεν μου 'κόλλαγε' να στο πω έτσι με τον neck. Δεν υπήρχε ισορροπία. Όσες φορές είχα παίξει μαζί της, αυτό είχα καταλάβει. Αυτός που έχει τώρα πάνω δεν με τρελαίνει γιατί είναι γκαζιάρικος, αλλά είναι καλύτερος από τον προηγούμενο και ταιριάζει καλύτερα με τον neck (seymour duncan custom custom ο bridge). Ακόμα και τώρα πάντως, σκέφτομαι ν' αλλάξω και τους δύο πάλι για κάτι πιο vintage. Δεν το έχω κάνει γιατί κολλάω σε αυτό που ανέφερα πριν. Δεν μου φταίνει οι μαγνήτες αν δεν μπορώ να βγάλω ήχο εγώ, λόγω αταλαντοσύνης  ;D

4. Δεν έχω παίξει και κανείς γνωστός μου δεν έχει αγοράσει chapman. Αναφέρω μάλιστα, 'γράφεται' πως είναι value for money κι εργοστασιακά έρχονται σε άψογη κατάσταση. Αν με ρωτάς προσωπικά, δεν θ' αγόραζα μία γιατί απλά δεν μου κάνει, ούτε και θέλω να βλέπω το όνομα του chapman. Προτιμώ να γράφει gibson  ;D

5. Βλέπε απάντηση στο 4.

 

Η λογική μου πίσω από αυτά που γράφω

Προσωπική μου άποψη από την μέχρι τώρα εμπειρία μου (όχι μόνο σε κιθάρες αλλά γενικότερα), όταν μία εταιρεία θέλει να κυκλοφορήσει ένα προϊόν το οποίο φέρει την φίρμα της εταιρείας (στην περίπτωσή μας gibson) στο 1/5 της κανονικής τιμής, από κάπου 'κόβει'. Η προσωπική μου εμπειρία είναι πως κόβει από κατώτερης ποιότητας ηλεκτρικά, μαγνήτες (το συζητάμε), fret levelling, 'κακό' nut κι άλλα παρόμοια ποιοτικά κριτήρια. Σε τί ποσοστό συμβαίνει αυτό κι αν είναι γενικό το φαινόμενο, δεν μπορώ να το γνωρίζω. Τα λαμβάνω όμως υπ'όψιν μου και τα θεωρώ και λογικά. Αλοίμονο αν μία studio faded παίζει από το εργοστάσιο όπως μία custom shop. Τέλος, δεν πιστεύω πως υπάρχει άνθρωπος - κιθαρίστας, που έχει αγοράσει φθηνό όργανο και δεν έχει επέμβει με μετατροπές, αργά ή γρήγορα.

 

Πιο συγκεκριμένα με τις chapman, επειδή ακριβώς δεν πουλάνε όνομα, 'ενδεχομένως' να προσέχουν λίιιιιγο περισσότερο στο quality control από μία gibson faded. Αν κάνω λάθος, συμπαθάτε με.

 

Αυτά.

 

Φιλικά,

 

Σημείωση: Τα παραπάνω αφορούν προσωπικές μου και μόνο απόψεις. Αν κάποιος δεν συμφωνεί, no need to argue :) Forum είναι, απόψεις ανταλλάσουμε  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου