Προς το περιεχόμενο

ρυθμιση action σε κιθαρα με floyd rose


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα

 

Μιας και το φερε η κουβεντα σε αλλο thread,θελω να ρωτησω πως μπορω μονος μου(αν μπορω) να ρυθμισω το action σε κιθαρα με floyd rose?  Εχω την Ibanez 370DX

Την κιθαρα την ειχα παει για setup σε μαστορα αλλα καποια στιγμη αλλαξα μονος μου χορδες και εχει ψιλοχαλασει το action

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Oi κιθαρες με floyd rose (αν μιλαμε για το original design και οχι τα locking tremolo οπως lo pro της ibanez κ.λ.π) οπως λεγαμε και σε αλλο thread δεν εχουν individual saddle adjustment (δηλαδη δεν εχει ξεχωριστη ρυθμιση υψους για καθε σελακι του τρεμολο). Κατα συνεπεια  το action σου μπορεις να το ρυθμισεις ειτε ανεβαζοντας η κατεβαζονταν τα δυο posts του floyd rose ειτε με ρυθμισεις του truss rod (βεργας) του λαιμου.

 

Οπως παντα και λιγο ψαξιμο στο google δεν κανει κακο..

 

http://www.glowingtubes.com/p/FloydTuning.htm

 

http://www.vintagekramer.com/parts6.htm

 

http://www.athensmusician.net/archive/2001-05-01_geneimbody1.shtml

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου

 

Θα σε ρωτησω και κατι ακομα

Κατεβαζοντας τα posts του floyd rose,υπαρχει περιπτωση να χαλασω αλλα πραγματα? Πχ το intonation?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κάθε φορά που αλλάζει το action πρέπει να ελέγχεται/ρυθμίζεται το intonation.

Αν άλλαξες νούμερο χορδές/κούρδισμα το πιθανότερο είναι να χρειάζεται ρύθμιση μόνο από τα ελατήρια της πίσω πλευράς.

Για ένα νούμερο διαφορά, συνήθως δεν χρειαζεται ρύθμiση το trussrod. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

αλλαξα και εγω παχος χορδων ..την πηγα για σετ απ  και παρατηρησα οτι τριζει λιγο στις μπασες χορδες οταν χτυπας με δυναμη .. μπορω να σηκωσω λιγο το τρεμολο και να βελτιωθει? εχω μια στρατ .

 

το τρεμολο σηκωνεται απο δυο βιδες που εχει πανω και κατω βλεποντας το οπως παιζουμε θα εχει καποια επιπτωση αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi κιθαρες με floyd rose (αν μιλαμε για το original design και οχι τα locking tremolo οπως lo pro της ibanez κ.λ.π) οπως λεγαμε και σε αλλο thread δεν εχουν individual saddle adjustment (δηλαδη δεν εχει ξεχωριστη ρυθμιση υψους για καθε σελακι του τρεμολο). Κατα συνεπεια  το action σου μπορεις να το ρυθμισεις ειτε ανεβαζοντας η κατεβαζονταν τα δυο posts του floyd rose ειτε με ρυθμισεις του truss rod (βεργας) του λαιμου.

 

Για να είμαστε απόλυτα ακριβείς, το original Floyd μπορεί να έχει ρύθμιση για το action κάθε χορδής, μόνο που αυτή γίνεται με shims που μπαίνουν κάτω από τα σελάκια (ώστε να προσαρμόζεται το ύψος κάθε χορδής στο radius της ταστιέρας, μέχρι κάποιο βαθμό βέβαια).

 

Φυσικά αν αυτά δεν έχουν πειραχτεί, δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθεί κάποιος.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τοπικ ειναι αρκετα παλιο  και ισως δεν βολευει και πολυ η απαντηση σου!!

απλα ποσταρα εδω για να μην ανοιγω θεμα χωρις λογο..

 

αν εχεις καποια εμπειρια σε τρεμολο τυπου stratocaster  θα βοηθουσε

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xαλανδρι μενω,ψηλα προς Πεντελη,οποιος θελει τσιμπαει την κιθαρα του κ ερχεται να του δειξω πως και τι.

Κερναω κ καφε.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ευγενικο εκ μερους σου αλλα ο χρονος μου ειναι πολυ περιορισμενος..!

 

το ερωτημα μου ειναι το εξης.. αν σηκωσω το τρεμολο σε στρατ κιθαρα ελαχιστα απο τις δυο βιδες που εχει  οστε να μην τριζουν οι χορδες θα υπαρχει καποιο αλλο προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εμπειρία μου με edge της ibanez, μικρομετατοπίσεις δε πρόκειται να σου δημιουργήσουν σοβαρά προβλήματα. Εγώ τουλάχιστον δεν ακούω διαφορά ή φαλτσαρίσματα, αλλά βέβαια αυτό δεν αποκλείει κάποιος άλλος με περισσότερο ευαίσθητα αυτιά να ακούει και μάλιστα να ενοχλείται κιόλας...Άρα δοκίμασέ το και αν όλα σου ακούγονται σωστά, no prob. Από κει και πέρα τίθεται το ζητούμενο: πόσο θα πρέπει να σηκώσεις το τιμημένο για να σταματήσει το buzz. Και (ότ)αν θα σταματήσει, θα έχεις ένα action που να σε βολεύει στο παίξιμο; Αυτό είναι κάτι που μόνο εσύ θα το δεις και θα το κρίνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου