Προς το περιεχόμενο

Προβλημα τριξίματος - Φταίει το action ή τα τάστα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Kαλησπέρα παιδιά. Πριν 1-2 βδομάδες πήγα να ρυθμίσω την κιθάρα μου (αμερικάνα strat). Ξεκίνησα βάζοντας λίγο μολυβακι στα αυλάκια του nut και στην συνέχεια ρύθμισα την βέργα σύμφωνα με τις προδιαγραφές που λέει το manual της κιθάρας.

 

  Από τότε έχω τρίξιμο σε όλες σχεδόν τις χορδές (εκτός από την ψιλή μι και σι). Προφανώς θα μου πείτε ότι λόγω της ρύθμισης του μπράτσου άλλαξε το action οπότε λογικό να υπάρχει τρίξιμο. Tο θεμα είναι ότι:

 

α) το action δεν μου φαίνεται και τόσο χαμηλό (απόσταση χορδών απότο 12ο τάστο περίπου 2mm ) για να δικαιολογεί τόσο τρίξιμο

 

β) το πιο ενοχλητικό είναι (παίζοντας ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ εννοειται) ένα είδος συντονισμού (όσο περίεργο και αν σας φαίνεται) που παρατηρώ όταν παίζω λα# σε οποιαδήποτε θέση (π.χ. 1ο  και 13ο τάστο στην λα χορδή, 15ο τάστο στην σολ , 20ο τάστο στη ρε κ.τ.λ.) : Ακόμα και να αφήσω την χορδή, συνεχίζει να άκουγεται (για πολύ λίγο) ένα βζζζζζ (αυτός ο θόρυβος μου φαίνεται σαν να ''βγαίνει'' από τη γέφυρα). Στις άλλες νότες τουλάχιστον απλά ταστάρει χωρίς αυτό το περίεργο φαινόμενο.

 

Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο? Πιστεύετε είναι απλά θέμα σετ-απ ή πρέπει να γίνει δουλειά στα τάστα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την βεργα γιατι την πειραξες, παρατηρησες τιποτα στο μπρατσο?

 

Έκανα την δοκιμή για τον αν χρειάζεται ρύθμιση η βέργα, και η χορδή εφαπτοταν στο τάστο επομένως χρειαζονταν λίγο relief στο μπράτσο.

 

 

edit:stathis169, ενδιαφέρον το βίντεο, δεν είχα ακουστά αυτή την ''πατέντα'' , κάνει δουλειά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα παιδιά. Πριν 1-2 βδομάδες πήγα να ρυθμίσω την κιθάρα μου (αμερικάνα strat).......... και στην συνέχεια ρύθμισα την βέργα σύμφωνα με τις προδιαγραφές που λέει το manual της κιθάρας.

 

Πριν τη "ρυθμισεις" (της βγαλεις τα ματια απ οτι συμπεραινω  ;D) τασταριζε η κιθαρα??

 

(απόσταση χορδών απότο 12ο τάστο περίπου 2mm )

 

Ειναι πολυ μεγαλη η αποσταση. Σε μια παλιοblade strato που εχω, εκει στο 12/ο ταστο βαζω μια πενα 1mm και βρισκει πανω στη χορδη, και παρ ολα αυτα το οργανο δεν τασταρει πουθενα.

Το πιθανοτερο για το τασταρισμα (αν δεν τασταριζε πριν) ειναι το πειραγμα που εκανες στη βεργα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Kαλησπέρα παιδιά. Πριν 1-2 βδομάδες πήγα να ρυθμίσω την κιθάρα μου (αμερικάνα strat). Ξεκίνησα βάζοντας λίγο μολυβακι στα αυλάκια του nut και στην συνέχεια ρύθμισα την βέργα σύμφωνα με τις προδιαγραφές που λέει το manual της κιθάρας.

 

  Από τότε έχω τρίξιμο σε όλες σχεδόν τις χορδές (εκτός από την ψιλή μι και σι). Προφανώς θα μου πείτε ότι λόγω της ρύθμισης του μπράτσου άλλαξε το action οπότε λογικό να υπάρχει τρίξιμο. Tο θεμα είναι ότι:

 

α) το action δεν μου φαίνεται και τόσο χαμηλό (απόσταση χορδών απότο 12ο τάστο περίπου 2mm ) για να δικαιολογεί τόσο τρίξιμο

 

β) το πιο ενοχλητικό είναι (παίζοντας ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ εννοειται) ένα είδος συντονισμού (όσο περίεργο και αν σας φαίνεται) που παρατηρώ όταν παίζω λα# σε οποιαδήποτε θέση (π.χ. 1ο  και 13ο τάστο στην λα χορδή, 15ο τάστο στην σολ , 20ο τάστο στη ρε κ.τ.λ.) : Ακόμα και να αφήσω την χορδή, συνεχίζει να άκουγεται (για πολύ λίγο) ένα βζζζζζ (αυτός ο θόρυβος μου φαίνεται σαν να ''βγαίνει'' από τη γέφυρα). Στις άλλες νότες τουλάχιστον απλά ταστάρει χωρίς αυτό το περίεργο φαινόμενο.

 

Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο? Πιστεύετε είναι απλά θέμα σετ-απ ή πρέπει να γίνει δουλειά στα τάστα?

 

 

ο συντονισμός είναι κάτι μεταλλικό που δονείται. Τσέκαρε κλειδιά, γέφυρα, κλπ.

Μήπως λάσκαρες τελείως το παξιμάδι της βέργας και κουνιέται;

 

Τώρα σχετικά με το τρίξιμο, δώσε μας λίγα στοιχεία ακόμα: τι χορδές έχεις; πόσο relief έδωσες;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου