Προς το περιεχόμενο

Cubase από Stereo σε Mono


john

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν ως καινούργιος στην ηχογράφηση με το cubase τα έκανα θάλασσα, ξεκίνησα και έγραφα τα όργανα ανοίγωντας στέρεο audio track με αποτέλεσμα το σήμα εφόσον μονοφωνικό να μου παίζεται στο ένα ηχείο, πάνω στον ενθουσιασμό μου και αφού το guitar rig μου το έκανε να παίζει κι απ τα δύο ηχεία δεν έδωσα σημασία μέχρι που το κατάλαβα όταν πήγα να γράψω φωνή και να διορθώσω το μπάσο. Αφου έφτιαξα ένα νέο project και τα έκανα όλα τα κανάλια mono έγραψα ότι άλλο όργανο-φωνή μου είχε απομείνει και ότι είχα απλά τα έκανα copy-paste. Πως μπορώ όμως τώρα αυτά που είχα σε στέρεο και η κυματομορφή είναι στο left να τα κάνω mono; To "pan" είναι στο κέντρο και δεν αλλάζει κάτι όταν το πειράζω. Βοήθεια δε θέλω να τα ξαναγράψωωω :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάντα export ένα-ένα σαν mono και μάρκαρε στο export την επιλογή import to pool/project για να στα κάνει μόνο του import και να μην χρειάζεται να τα ψάχνεις.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάντα export ένα-ένα σαν mono και μάρκαρε στο export την επιλογή import to pool/project για να στα κάνει μόνο του import και να μην χρειάζεται να τα ψάχνεις.

 

Κάνω export audio mixdown αλλά μου κάνει όλο το κομμάτι όχι μόνο το κανάλι του μπάσου για παράδειγμα

 

Σού είναι εύκολο να με καθοδηγήσεις; :oops:

 

Υ.Γ.: Cubase SX3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βήμα-βήμα τι κάνω...

 

1. επιλέγω το audio track και το κάνω solo

2. File/Export/Audio Mixdown

3. File Type: wav, channels: mono, resolution: 16bit, sample rate: 44100, Import to: Pool + Audio Track

4. Μήνυμα: The 2 output channels will be mixed down to a mono channel

 

Τα παραπάνω δε μου κάνουν export το συγκεκριμένο track se mono wav

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να κάνεις real time export (υπάρχει σαν επιλογή στο παράθυρο export) και δές αν παίζει μόνο το κανάλι που έχεις κάνει solo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να κάνεις real time export (υπάρχει σαν επιλογή στο παράθυρο export) και δές αν παίζει μόνο το κανάλι που έχεις κάνει solo...

 

Ναι παίζει το κανάλι που έχω κάνει σόλο αλλά το export συνεχίζει να κάνει και το υπόλοιπο κομμάτι χωρίς βέβαια να ακούγεται κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E βάλε και τα markings στα σημεία που είναι το κανάλι γραμένο για να σου κάνει μόνο εκεί export...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E βάλε και τα markings στα σημεία που είναι το κανάλι γραμένο για να σου κάνει μόνο εκεί export...

 

Έτοιμος, εσένα σου χρωστάω πολλές μπύρες :lol:

 

Να ρωτήσω και μια μπούρδα τώρα...

 

Κάνοντας export κάτι δε χάνεται η ποιότητα (ας το πούμε έτσι) της εγγραφής εε;;; :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου