Προς το περιεχόμενο

Vintage modified vs classic vibe (jazz bass)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα σας φιλτατοι. Μετα την αγορα και τριτης κιθαρας σκοπευω να πουλησω την μια, για να ισορροπησω λοιπον λιγο τα πραγματα λεω να παρω ενα δευτερο μπασακι. Το budget κυμαινεται γυρω στα 300 ευρω οπως συμπεραινετε και απο τον τιτλο του θεματος. Ειχα δοκιμασει το vintage modified σε καταστημα πριν αρκετο καιρο αλλα οι συνθηκες δεν ηταν και οι ευνοϊκοτερες, ασεταριστο, σαπιο ενισχυτακι κλπ. Μπορω να πω οτι μου αρεσε αρκετα σαν κατασκευη (λιγο βαρυ βεβαια) και ειναι και κουκλι το ατιμο. Το θεμα ειναι οτι ακουγονται πολυ καλα λογια για την σειρα classic vibe της οποιας το jazz bass κοστιζει κατι παραπανω, αλλα εχει rosewood  :-\. Μεθαυριο κατεβαινω στην πρωτευουσα, ευκαιρια λοιπον να ψαξω να τα δοκιμασω μπας και βγαλω κανενα συμπερασμα. Θα ηθελα ομως να ακουσω και μερικες γνωμες πριν βγω στους δρομους. Εχει παιξει κανεις και με τα 2, τι ηχητικες και κατασκευαστικες διαφορες παρατηρησατε? Βαρος? Τα εχει παρει πουθενα το ματι σας? Για παλιοροκιες τι θα προτεινατε? Κλινω πιο πολυ προς το vintage αλλα αν το classic εχει πραγματικα κατι παραπανω, ισως κανω την καρδια μου πετρα και βαλω ακομα μια rosewood ταστιερα μες στο σπιτι μου...

Ευχαριστω για την υπομονη σας  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Κατά γενική ομολογία τα Classic Vibe είναι από άλλο ανέκδοτο, για πολλούς αντίστοιχης ποιότητας με τα παλιά (και καλά) γιαπωνέζικα μοντέλα της Fender.

 

Για παλιοροκιές: Precision.  ;D ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σειρες Vintage Modified και Classic Vibe ειναι τα  καλυτερα μπασα που βγαζει η Squier, κατα τη γνωμη μου κλασεις ανωτερα απο οτιδηποτε βγαινει αυτη τη στιγμη απο το Μεξικο. Οντας λιγο ακριβοτερα, τα Classic Vibe ειναι ενα κλικ πιο πανω σε ποιοτητα, αλλα και τα VM ειναι οργανα που θα σου μεινουν για πολυ καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τύπος τα λέει όλα...

To εχω δει, ακουγεται πολυ καλο αλλα δεν βρηκα αντιστοιχο review για το vintage.

Κατά γενική ομολογία τα Classic Vibe είναι από άλλο ανέκδοτο, για πολλούς αντίστοιχης ποιότητας με τα παλιά (και καλά) γιαπωνέζικα μοντέλα της Fender.

 

Για παλιοροκιές: Precision.  ;D ;)

Το θεμα ειναι αν θα δω εγω αυτο το κατι παραπανω, η κλιση μου προς το vintage μπορει να με εμποδισει. Ασε που με το gloss μπρατσο του classic η αλλαγη του decal

θα ειναι δυσκολη υποθεση :-X. Precision εχω ;)(affinity με duncan μαγνητη)

Οι σειρες Vintage Modified και Classic Vibe ειναι τα  καλυτερα μπασα που βγαζει η Squier, κατα τη γνωμη μου κλασεις ανωτερα απο οτιδηποτε βγαινει αυτη τη στιγμη απο το Μεξικο. Οντας λιγο ακριβοτερα, τα Classic Vibe ειναι ενα κλικ πιο πανω σε ποιοτητα, αλλα και τα VM ειναι οργανα που θα σου μεινουν για πολυ καιρο.

Αν ειναι μονο ενα κλικ μαλλον θα το προσπερασω.

Μπίχλα, πως και δεν ψήνεσαι για δροσερή τσέχικη συντροφιά;

Το σκεφτηκα, τα fenderοειδη τους ομως δεν εχουν skunk stripe, δεν ειδα χρωμα που να μου κανει κλικ και λυπαμαι το 45ρι για τα εξοδα. Αυτα τα μοντερνοricky σαν να λενε

http://www.bachmusik.com/en/p101036/rbb-2-trd/ αλλα κοκκινο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγώ σχετικά πρόσφατα το γυρισα απο κιθαριστας σε μπασίστας και δεν έχω και πολύ εμπειρία απο χρήση ή δοκιμές σε πολλά μπασσάκια αλλα είχα ένα Squier Affinity jazz Bass και το πούλησα και πείρα το Vintage Modified Jazz οπού είναι και το βασικό μου μπάσσο. Καμία σχέση με το Affinity.Πολή καλή ποιότητα και πολύ καλός ήχος και ηλεκτρικά ούτε βούισμα ούτε φύσιμα τπτ. Είναι ευκολόπεχτο.Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την επιλογή μού γιατί αυτο το μπάσσο θα το έχω για πολύ πολύ καιρό το βασικό μου μέχρι να πάω σε κατι ακριβότερο.

αυτα ....ένα απλο review απο έναν newbie στο bass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου μπιχλα  εχεις ηδη ψηθει για vint.mod τι το ψαχνεις? ;D ;D ;D ;D

Εχω παιξει κ τα δυο jazz που λες καλα ηταν.

το classic vibe εχει vintage frets μην το ξεχνας αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου μπιχλα  εχεις ηδη ψηθει για vint.mod τι το ψαχνεις? ;D ;D ;D ;D

Eλα ντε...  :)

το classic vibe εχει vintage frets μην το ξεχνας αυτο

Ειπα να μην κολλησω στα specs και αυτο πραγματικα μου διεφυγε :-X

Με βλεπω για vintage λοιπον :D

 

Αθηνα ξερετε που θα βρω αρκετα squier να τα δω και απο κοντα? Μην μεινω με την περιεργεια  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου