Προς το περιεχόμενο

hxos & poiotita . . H E L P !!! PLEASE.


spiros_z

Προτεινόμενες αναρτήσεις

geia xara se olous .

paizw kithara apo to 1982 kai peiramatizomai me ton hxo para poly!

exw dokimasei marshall brunneti laney crate kai twra exw ena peavey banditt 112.xerw pws allo lampa kai allo transistor.ta oikonomika moy omws ayth th stigmh moy epetrepan isa isa ayton ton enisxyth afoy exw poylisei mesa se kamposo xrono oloys toys proigoumenous.

h kithara poy exw einai mia amerikanikh strat plus me 3 lace sensor xrysous magnites.den mporw na pw oti eimai eyxaristimenos.para to oti h kithara exei perasei ena set-up kai to mpratso ths einai arfadi den exei to skasimo poy thelw.osoi paizoyn strat katalabainoyn apolyta to ti ennow.episis o peavey exei skliro hxo o opoios xyrizei kai akoma kai me to vg-88 tis roland me mpoliko chorus oxi yperboliko kai xamilo gain.

 

exw ftasei sto shmeio na exw apivdisei kai den exw orexh gia tipota.

TO MONO PRAGMA POY ZHTAW EINAI O APOLYTA KATHAROS HXOS GIA RYHTMIKO PAIXIMO KAI ENAS DROSEROS STRAT HXOS GIA ARPEZ SYNODEIES .H BRWMES ME ENDIAFEROYN ELAXISTA KATHOTI PAIZW SE MPOYZOYKIA DYSTIXWS LOGW ANAGKIS KAI STO PRWTO PROGRAMMA ANTE NA SOLARW SE 2 TRAGOYDIA TO POLY.....OUA......BOITHISTE ME ESTW ME MIA LEXH

 

 

EIMAI ARROSTOS........EYXARISTW :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Administrator

Τι να πεί κανείς...

Είσαι όντως άρρωστος!

Αφού έχεις ακούσει όλους τους ενισχυτές που λες και έχεις και μια κιθάρα που είναι σημείο αναφοράς... Εσυ έχεις το καρπούζι και εσυ και το μαχαίρι.

Μόνο εσυ ξέρεις τι ζητάς! Και σίγουρα αυτο το setup δεν σε φτιάχνει.

Προσωπικά νομίζω ότι σε "τρώει η τσέπη σου"...

Παρά το γεγονός ότι είσαι κοντά, (από Ζάκυνθο) ξεκίνα το ταξίδι για την Ιθάκη. Για άλλη μια φορά φαντάζομαι!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ

ΑΡΧΙΚΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΟΥ ΠΑΙΞΙΜΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Η ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ, ΗΑ ΓΙΑ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ. ΑΝ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΟΤΕ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΜΠΟ ΦΟΛΚ ΣΚΥΛΑΔΕΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΙΒΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟ ΘΕΜΑ ΗΧΟΥ.

 

ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΝΑ ΣΟΥ ΛΕΩ: ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΗΚΕΣ ΓΙΑΤΙ Η FENDER AΠΕΣΥΡΕ ΤΟΥΣ ΣΕΝΣΟΡΕΣ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΤΙΣΤ ΜΟΝΤΕΛΑ? (CLAPTON, BECK, B.GUY).

 

OI SENSORS ΑΠΟΚΛΕΙΟΥΝ ΤΟ ΑΚΟΥΣΜΑ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥ. ΑΚΟΥΣ ΜΑΓΝΗΤΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΑΓΝΗΤΗ. ΠΡΟΤΑΣΗ: Η ΣΤΡΑΤ ΕΙΝΑΙ ΟΚ. ΒΑΛΕ VINTAGE NOISELESS ΜΑΝΓΗΤΕΣ. ΘΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΕΙ Η ΚΙΘΑΡΑ. ΓΕΝΙΚΑ PASSIVE-ACTIVE ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ 1.

 

ΕΝΥΣΧΥΤΙΚΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΥΝ. ΑΝ ΘΕΣ ΑΤΑΚΑ, ΚΑΙ ΦΩΤΕΙΝΟ ΛΑΜΠΕΡΟ ΗΧΟ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ¨: ΜΟΝΟ ΛΑΜΠΑ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.

 

ΠΡΟΤΕΙΝΩ FENDER BLUES JUNIOR 600-700 EURO 15 W - 1 12API

MARSHALL AVT 20 H 50 (PREAMP TUBE)

H TECH 21 GT2/ CLASSIC/TRI-AC ΠΕΤΑΛΙΑ PREAMP ΑΛΛΑ ΚΑΙ DI KATEYΘΕΙΑΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΟ PA. ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΣΩΘΗΚΑΝ ΜΕ ΑΥΤΑ.

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ

 

ΠΑΥΛΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκες ότι ίσως να ήρθε ο καιρός να αλλάξεις κιθάρα; Η κιθάρα που έχεις είναι καταπληκτική αλλά φαίνεται ότι για τα γούστα σου έφτασε να είναι πληκτική. Συμβαίνει αυτό. Μία ιδέα είναι να κάνεις μία βόλτα στα μαγαζιά και να παίξεις με διάφορες κιθάρες, θα σου πρότεινα να αρχίσεις με μία Gibson SG (ταυράκι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαχνα να βρώ αυτόν τον σκαστό strat ήχο που είχα στο μυαλό μου σε marshal και άλλους ενισχυτές και νόμιζα οτι εφταιγε η κιθάρα, οι μαγνήτες, οι χορδές ... μέχρι που αγόρασα ενα Fender solid-state ενισχυτή και ξαφνικά !!! τον βρήκα.

 

Οσον αφορά το VG88 διάλεξε ενισχυτή twin με σχετικά χαμηλά το gain και το volume της κιθάρας χαμηλωμένο επίσης. Το patch με το όνομα Texs Strat ή κάπως ετσι είναι καλό παράδειγμα αν χαμηλώσεις λίγο το gain. Επίσης πολύ καλά καθαρά έχει ο "Vox Clean". Καλόν είναι το VG88 να είναι version 2, εχει μεγάλη διαφορά.

 

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις -με την δικιά σου κιθάρα- και solid-state Fender όπως είναι ο Princeton 65, πολύ καλός ενισχυτής για καθαρά και πολύ φτηνος. Η γνώμη μου είναι οτι ίσως στο εμπειρο αυτί να υπάρχει διαφορά μεταξύ λάμπας/solidstate αλλα στα live με τις εντάσεις που συνήθως παίζουν τα Ελληνικά group ... (συγχωρέστε με) ...

 

Μη βιαστείς να κατηγορήσεις την κιθάρα σου ούτε τους μαγνήτες. Επίσης οι Peavey νομίζω οτι έχουν πολλά πρίμα απο τη μάνα τους, ίσως είναι θέμα μεγαφώνων δεν είμαι και σίγουρος.

 

Αγγελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... ξέχασα να πω σχετικά με το θέμα active/passive μαγνήτες. Ολο άκουγα οτι οι active μαγνήτες δεν έχουν σκάσιμο, δεν ακους το ξύλο, είναι κομπρεσαρισμένοι κλπ κλπ μεχρι που πηγα και αγόρασα το σετ της EMG του David Gilmour για να έχω μονος μου μια αντικειμενική γνώμη. Ε λοιπόν, μπορείς να βγάλεις ότι ήχο θές απο αυτούς τους μαγνήτες αν αφιερώσεις χρόνο να τους μάθεις, δεν βγάζουν κιχ, είναι πεντακάθαροι αν θές και βγάζουν και κάτι βρώμικα πρωτο-πράμα.

 

Επίσης εμενα μου αρέσουν πολύ οι χορδές DR Tite-fits για καθαρό ήχο.

 

Οσο για SG κιθάρα σε σχεση με αυτά που ζητάς .... δεν θα το έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον να μαι παλι!!

 

SG : ναι αλλα χανεις ατακα και sustain λογω της μικροτερης σκαλας. Ηχος ναι σουπερ και ως κιθαρα ειναι ενα must στη συλλογη ενος σοβαρου κιθαριστα. Βεβαια η αφετηρια σου στο ηχο ξεκινα με fender και Gibson

 

fender solid state amp : ναι princeton 65 OK, deluxe 90 OK

 

tube: καλυτερα

 

και παλι sensors? OXI

Active ? OXI

H fender εκανε σχολη με passive μαγνητες.

 

και κατι αλλο: μεγαλα ταστα σημαινει λιγοτερη συμμετοχη της ταστιερας στον ηχο με αποτελεσμα να πριμαρει λιγο περισσοτορο. Λεπτα η vintage ταστα κανεουν τα δακτυλα να ακουμπουν περισσοτερο πανω στην ταστιερα κατι που δινει περισσοτερο ογκο στον ηχο.

 

συμπερασμα : ελεγξε το θεμα μαγνητες και ταστα. Η κιθαρα σου ειναι ΟΚ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Egw nomizw oti prwtarxiko sou melhma tha htan na allaxeis enisxuth kai an krinw apo tis anagkes sou mallon pros FENDER meria tha prepei na koitaxeis.Ws gnwston oi enisxutes paizoun exisou megalo an oxi megalutero rolo apo auton ths kitharas sth diamorfwsh tou hxou.An kai tote den eisai ikanopoihmenos arxise na psaxneis to thema magnhtes.H kithara sou einai kalh kai tha eprepe na bgazei ton hxo pou zhtas de nomizw na einai ekei to prob.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

καταρχην οι LACE SENSORS ΔΕΝ είναι active μαγνήτες αλλα PASIVE με διαφορετική κατασκευή (δεν έχουν πόλους).

πολλοί τους σνομπάρουν και σίγουρα δεν έχουν το σκάσιμο των πραγματικών μονοπήνιων αλλα ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ απο τους VINTAGE NOISELESS οι οποίοι είναι στην πραγματικότητα humbuckers που προσπαθούν να ακούγονται σαν μονοί.

Κατα τη γνώμη μου η κιθάρα σου είναι μια χαρα,αγόρασε έναν καλό ΛΑΜΠΑΤΟ μεταχειρισμένο ενισχυτή (FENDER HOT ROD,BLUES JR η PEAVEY CLASSIC 50 η 30) και θα βρείς την υγειά σου.

Η πεταλιέρα σου σίγουρα δεν βοηθάει στο να καθαρίσει ο ήχος σου,πάρε οπωσδήποτε εναν ΚΟΜΠΡΕΣΟΡΑ (Ο ΜARSHALL ED1 είναι καλός και φθηνός) κάνει ΘΑΥΜΑΤΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου