Προς το περιεχόμενο

Beginner guitar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hi guys, θα ήθελα μου προτείνετε ηλεκτρικές κιθάρες και πεταλάκια distortion ή multi-effect πεταλιέρες για κάποιον που ξεκινάει τώρα να μαθαίνει κιθάρα, οπότε μιλάμε για λογικά πλαίσια κόστους! Τι λένε οι Squier Affinity και Standard και οι φτηνές Epiphone και Ibanez; Επίσης, θέλω γνώμες για τα πεταλάκια Ibanez SM7 Smashbox και Boss MT2 Metal-Zone. Thanks! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τη συμβουλή αν και δεν έχω ακούσει ποτέ τόσο χάλια κατάσταση για τις Squier-Epiphone. Όσο για το πεταλάκι, σκέφτομαι ένα πετάλι distortion γιατι ο ενισχυτής μου έχει αίσχος παραμόρφωση και θέλω να έχω και γκάζι εκτός από καθαρά. Αυτό όμως θα το μόλις πάρω την κιθάρα. Και πάλι ευχαριστώ.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mhn ksodeveis ta lefta sou gia xazopetalakia nomizontas oti tha sou dosoun "kalitero" vromiko hxo. kalitera mazepse lefta na pareis enan kalitero enisxith kapia mera. oso gia tis squier kalitera mine makria apo aftes. oi epiphone einai sxetika kaliteres. h agora sthn athina exei polles beginners kithares. kalitera pigene mia volta bes se oso pio polla magazia boreis kai dokimase oso pio polles kithares ginete. se genikes grammes ama einai h 1h sou kithara ksodepse oso ligotera ginete - den aksizei na doseis polla giati 1) borei na anakalipseis oti den sou poliaresei to "athlima" kai 2) ama sou aresei, arga h grhora tha thes na pareis kati kalitero; outos h allos den iparxei kai kamia diafora metaksi kitharas ton 300 kai ton 400 euro ante kana tremolo ths plakas sthn pio akrivh

 

 

an parola afta thes petali, dokimase kai to Boss SD-1 (super overdrive) kai mono to oti to xrhshmopeiei o zakk wylde einai arketo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, σώστα και ευπρόσδεκτα όσα ειπώθηκαν και thanks για τις συμβουλές. Επειδή όμως έχει επέλθει ψιλομπέρδεμα, μήπως γίνεται να παιχτούν προτάσεις για συγκεκριμένες κιθάρες (μάρκα, μοντέλο) και τιμές στο περίπου σε κάποια καταστήματα; (ή και από εξωτερικό, αρκεί να συμφέρει!) Υπόψην ότι μιλάμε για τιμές μέχρι 250 ευρώπουλα το πάρα πολύ! Thanks a lot!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε καλημερα

 

λοιπον squier ναι affinity οχι.

 

Γενικα εαν εχεις οικονομικη ανεση να παρεις ακομα και μια les paul gibson η μια usa strat απο τωρα σου λεω ΝΑΙ!! γιατι τα καλ οργανα σε βοηθουν να παιξεις καλα απο την αρχη ειτε εισαι αρχαριος ειτε επαγγελματιας. Ασε δε που σου φτιαχνουν καλο αυτι!!

 

αλλα επειδη δεν εχουμε ολοι μας το πολυ χρημα σου προτεινω ανεπιφυλακτα κιθαρα μεσης κατηγοριας που δε θα τη πουλησεις ποτε!!

 

1. les paul standard της Εpiphone

2. strat Fender οτι απο Μεξικο (δοκιμασε τες)

3. squire tele 2 humbuckers, set neck, split διακοπτης που τους διπλους τους κανει μονους, μεγαλα ταστα για γρηγορ και ευκολο παιξιμο, σωμα μπρατσο απο μαονι δηλδη ειναι σα να εχεις μια κλασσικη telecaster και μια les paul σε μια κιθαρα. πολυ ελαφρια. Γνωριζω επαγγελματιες που τη χρησιμοποιουν πολυ σε live.

 

ειναι κορεατικη αλλα πολυ καλης κατασκευης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Παιδιά γεια χαρά!

 

Το "πρόβλημα" μου εντάσσεται στα του παρόντος θέματος γιατί είμαι ένας "κλασσικός" που θέλει να αγοράσει ηλεκτρική αλλά δεν ξέρει από που ν'αρχίσει.Ένα καλό σημείο για να αρχίσω τις ερωτήσεις μου ίσως είναι το τι θέλω να παίξω.Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι από alternative και κλασσικό rock μέχρι και metal (όχι ακραίο βλ. death,black αλλά κάνα slayer ή megadeth θα περιέγραφε τον "όγκο" που θα ήθελα να πετύχω).Έτσι θα ήθελα να ρωτήσω σε τι μάρκα να στραφώ.Έχω ακούσει για Jackson,έχω ακούσει για Ibanez,έχω ακούσει για Fender...Φυσικά υπάρχουν και πολλές άλλες κι εκεί είναι το κύριο πρόβλημά μου.Το κριτήριο επιλογής.Γιατί αυτή κι όχι την άλλη;

 

Και όσον αφορά τους μαγνήτες (δεν ξέρω πολλά,σχεδόν τίποτα αλλά έχω προσέξει τη διαφορά στους μαγνήτες).Σκεφτόμουνα για 2 διπλούς και ένα μονό.Δεκτά οποιαδήποτε σχόλια και γι'αυτό το θέμα.

 

Μία καλή παρατήρηση είναι ότι είναι πρώτη κιθάρα και παίζουν οι 2 παράγοντες που ανέφερε ο g.strat αλλά ο "αντίλογος" του [email protected] με βρίσκει περισσότερο σύμφωνο.Κοινώς θέλω-έχω-μπορώ να διαθέσω γύρω στα 500-600 euro για ηλεκτρική αλλά το θέμα είναι ποια (μάρκα) ηλεκτρική;

 

Ακόμη,επειδή έχω κάνει βόλτες σε μαγαζιά στην Αθήνα αλλά κοιτάζοντας με το μάτι του "μη υποψήφιου αγοραστή" μέχρι στιγμής,θα ήθελα αν γίνεται να μου προτείνετε και κάποια μαγαζιά εκ πείρας.Και για να αποφευχθούν παρεξηγήσεις που έχουν να κάνουν με το θέμα "διαφήμιση" του ενός μαγαζιού ή του άλλου,μπορεί κάποιος να μου στείλει e-mail αν θέλει απαντώντας μου στη συγκεκριμένη ερώτηση.Οποιεσδήποτε παρατηρήσεις-συμβουλές είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου