Προς το περιεχόμενο

Και τωρα πως προχωραω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασχολουμαι γυρω στον 1,5 χρονο με ηλεκτρικη. Νοτες καλα καλα δεν ξερω, αλλα και να ηξερα (ενταξει τις ξερω) δεν θα ηθελα να τις χρησιμοποιησω για να προχωρησω και να εξελιχθω. Ειμαι πρακτικος τυπος και δουλευω με το αυτι και το ματι. Αυτο που παιξω σε ενα σολο, θα το ακουσω στο μυαλο μου και λιγα δεκατα αργοτερα θα το κανω (αξιοπρεπως για το επιπεδο μου) πραξη.

 

Το προβλημα μου ειναι οτι ενω καθε μερα γινομαι καλυτερος σε ο,τι παιζω (ασχολουμαι καμποσες ωρες την ημερα με την κιθαρα. Και με φυσικο και distance τροπο...), αυτα που παιζω ειναι τα ιδια και τα ιδια. Ναι, βγαζουμε νεα κομματια συνεχως με το γκρουπακι, αλλα τα σολο και το στυλ μου παραμενουν τα ιδια στο υφος τους. Δεν εχω την ποικιλια που θα ηθελα στους ηχους οχι διοτι δεν μπορω να τα παιξω, απλα δεν μπορω να τα ακουσω στο μυαλο μου για να τα εφαρμοσω.

 

Μια λυση ειναι να μαθαινω σολο απο διαφορους κιθαριστες ωστε να μου μεινουν οι ηχοι και τα πατηματα. Μεχρι τωρα αυτο ψιλοεκανα. Βαριεμαι, πλεον, να βγαζω σολο αλλων. Παιζω μονο δικα μου σολο κομματια και καθε φορα ειναι και διαφορετικα. Απλα επιλεγω τραγουδια με βατη αρμονια.

 

Πως προχωραω?? Θελω πολυ να εμπλουτισω το μουσικο μου λεξιλογιο. Καποιο πρακτικο βιβλιο? Καποια tutorials στο youtube? Καποιος συγκεκριμενος τροπος να μελεταω?

 

Εκανα 1 χρονο ωδειο περυσι, αλλα δεν εμαθα τιποτα παραπανω απο καποια θεωρητικα πραγματα. Ολη η εξελιξη ηρθε απο καθημερινο παιξιμο. Παιζω με απλες κλιμακες μινορε και ματζορε, πεντατονες και μπλουζ κλιμακες. Τα ακουσματα μου ειναι απο μπλουζ μεχρι heavy metal, αλλα τα χερια μου για καποιο λογο παιζουν μονο bluesy πραγματα (ενω δεν ακουσα ποτε μπλουζ προ ηλεκτρικης κιθαρας).

 

Μενω νοτιο νομο Ηρακλειο, αρα δεν εχω προσβαση πχ σε ποικιλια δασκαλων κλπ.

Πως προχωρω? Φανταζονται οτι καποιοι εσας θα εχετε ερθει στη θεση μου στο παρελθον....

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτο που παιξω σε ενα σολο, θα το ακουσω στο μυαλο μου και λιγα δεκατα αργοτερα θα το κανω (αξιοπρεπως για το επιπεδο μου) πραξη.

 

Αυτό είναι ένα απ τα σημαντικότερα πράγματα

 

Πέραν αυτού, μόνο καλό θα κάνει να μάθεις κλίμακες και τα modes της major 

 

Δεύτερο σημαντικό κατά τον δάσκαλο Guthrie Govan ( δεν το κάνω ) να ακούς όσα περισσότερα είδη μουσικής γίνεται

 

Τεσπα, το δικό μου πρόβλημα είναι το αντίθετο με το δικό σου . Ενώ έχω ήχους στο κεφάλι μου δεν ξέρω να τους αποδώσω στο όργανο. Ουφ  ??? :-\ :'(

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοτες καλα καλα δεν ξερω, αλλα και να ηξερα (ενταξει τις ξερω) δεν θα ηθελα να τις χρησιμοποιησω για να προχωρησω και να εξελιχθω. Ειμαι πρακτικος τυπος και δουλευω με το αυτι και το ματι.

 

Έχω διάφορα θέματα με την παραπάνω φράση. Ιδού μερικά:

 

- Όλοι οι μουσικοί δουλεύουν κυρίως με "το αυτί και το μάτι" ανεξαρτήτως αν είναι σα χαρακτήρες περισσότερο θεωρητικοί ή πρακτικοί άνθρωποι.

 

- Τι εννοείς "δε θέλω να τις χρησιμοποιήσω για να προχωρήσω και να εξελιχθώ"; Μιλάς ειδικά για νότες ή για θεωρία της μουσικής γενικότερα; Επίσης αν ξέρεις ότι η γνώση θα σε κάνει να προχωρήσεις και να εξελιχθείς, γιατί δε θέλεις;

 

αυτα που παιζω ειναι τα ιδια και τα ιδια

 

αλλα τα χερια μου για καποιο λογο παιζουν μονο bluesy πραγματα

 

Γενικά το μπλοκάρισμα που περιγράφεις, το οποίο συμβαίνει πολύ συχνά σε αυτοδίδακτους μουσικούς μόλις φτάσουν σε ένα επίπεδο (και μετά ξανασυμβαίνει και ξανά και ξανά), ξεπερνιέται συχνά με μελέτη της θεωρίας. Για την ακρίβεια, ο βασικός στόχος της θεωρίας είναι η βελτίωση της κατανόησης του πώς λειτουργεί αυτό το πράγμα που λέμε μουσική. Μέσω της κατανόησης, ξεπερνάς εύκολα και τα διάφορα κολλήματα που μπορεί να παρουσιαστούν στο δρόμο αλλά και αποκτάς εξοικείωση με το όργανο σε πρακτικό επίπεδο μια και σου ανοίγονται νέοι ορίζοντες πάνω στην ταστιέρα σου. Σιγά σιγά αρχίζεις να "πηγαίνεις" εκεί που δεν "πάταγες". Τα παραπάνω δεν είναι πανάκεια ούτε λειτουργούν σε όλους τους νέους μουσικούς. Αν δεν το δοκιμάσεις πάντως, δεν μπορείς να ξέρεις. Πράγμα που με φέρνει στο επόμενο θέμα:

 

Δεν ξέρω σε τι ωδείο πήγες και πάνω σε ποιον τομέα της κιθάρας ήταν βασισμένη η διδασκαλία τους. Π.χ. αν η μέθοδός τους είναι βασισμένη στην κλασσική κιθάρα, είναι προφανές ότι δε θα σε ωφελήσει βραχυπρόθεσμα (παρόλα αυτά κάποια μελέτη κλασσικής από ένα επίπεδο και μετά μπορεί να αποβεί πολύτιμη και στον ηλεκτρικό κιθαρίστα). Προσωπικά θα σου πρότεινα να βρεις ένα δάσκαλο ηλεκτρικής ο οποίος να διδάσκει και κάποια θεωρία ώστε να βοηθηθείς στο άνοιγμα του μυαλού σου μουσικά. Μετά, είναι θέμα στόχων για το πώς θα προχωρήσεις. Αν θες να δηλαδή να παραμείνεις κιθαρίστας σε "παρεΐστικα" rock/blues/metal cover bands ή θες να το πας παραπέρα με κάποιον τρόπο. Είναι πολύ νωρίς ακόμα βέβαια για τέτοιες αποφάσεις.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ωδειο εκανα μαθημα, θεωρω ουσιαστικο, μουσικης. Δηλαδη ο δασκαλος (ειναι και μελος στο noiz) προσπαθησε απευθειας να με βαλει σε θεματα αρμονιας και arpeggios, ολα πρακτικα και αμεσα προς χρηση στην κιθαρα. Πολλα απο αυτα δυσκολα τα αντιλαμβανομουν. Η προσεγγιση του να κατσω να τα διαβαζω ολα αυτα που μου ελεγε δεν με εβρισκε συμφωνο, καθως ειχα σε συντομο χρονικο διαστημα ανοιξει πολλα θεωρητικα μετωπα, και ειχα χαθει. Τεχνικες κιθαρας εμαθα απο μονος καθως προτιμηθηκε τον λιγο χρονο που ειχαμε να ασχοληθουμε με ουσια μουσικης.

 

Με ολα αυτα, ηρθε το δευτερο παιδι στην οικογενεια και σταματησα τα μαθηματα. Χρονο μονο για προβες μονο φροντισα να εχω.

 

Θελω να αποκτησω θεωρητικο υποβαθρο. Κατανοω μια κλιμακα και την αρμονια της. Απλα θελω καποιον τροπο πρακτικο να το κανω from start. Με καποιο βοηθημα να εχω ως μπουσουλα σιγουρα.

 

Μπορω να μελετησω την απλη αρμονια σε ενα κομματι. Οταν το κομματι ειναι σε μια κλιμακα, ολα οκ. Οταν το κομματι ειναι πιο πολυπλοκο τοτε σηκωνω τα χερια ψηλα. Θελω να το κατανοησω, αλλα δεν εχω τη γνωση. Για παραδειγμα, shine on you crazy diamond. Σολ μινορε πενταντονικη στην αρχη. Με σολ μινορε ξεκινα το κουπλε, αλλα μετα (στο You were caught on the crossfire) αλλαζει η αρμονια.

 

Ψαχνω καποιον γρηγορο τροπο να κατανοησω καποια πραγματα. Παντα πιστευα οτι υπαρχει καποιο βιβλιο (ή σειρα βιβλιων) που μπορει βημα βημα να με παει εκει που θελω.

 

Στοχος μου ειναι να μπορω να υπηρετησω το rock/blues με τον καλυτερο τροπο. Θελω να μου αρεσει αυτο που ακουω. Ηδη καταφερα παρα πολλα μεσα σε 1,5 ετος. Αλλα ακομα ειμαι σε ωριμη junior φαση. Θελω να μπορω να χρησιμοποιησω περισσοτερα εργαλεια, τεχνικες και φρασεις στο παιξιμο μου.

 

P.s.1 Κλασικη κιθαρα εκανα στο δημοτικο καποια χρονια.

 

P.s.2 Ειμαι 37 και με την κιθαρα κανω λες και ειμαι 17. Με ονειρευομαι πανω σε μεγαλες σκηνες, να εχω διπλα μου τον Blackmore και να μου κανει πασα να παιξω το solo στο smoke on the water...

 

Μηπως ειμαι αρρωστος?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καταλαβαινω ακριβως.

 

Και εγω παιζω απο τα 10, ξεκινησα με καποια μαθηματα για 3-4 χρονια ιδιαιτερα με δασκαλα μουσικης Εθνικου Ωδειου, και στα 3-4 χρονια που μπορουσα να παιξω ο,τι επεφτε στο αυτι μου εμπειρικα, παρατησα τα μαθηματα.

 

Απο τοτε εχουν περασει 28 χρονια, ξεκινησα τοτε με κλασσικη, ασχοληθηκα με λαικα, κυριως ρυθμικη κιθαρα, metal φυσικα σε live κλτ covers, τωρα πια κυριως Blues/Rock, Hard Rock.

 

Τοσα χρονια, καθως ειχα φορτωσει τα σολα στον αδερφο μου οπου παιζαμε (λαικα; metal; ) το χερι μου εμεινε κολλημενο.

 

Ξερω οτι στα ρυθμικα μπορω να παιξω παρα πολυ καλα. (μην το παιρνετε εγωιστικα οτι το λεω, απλα ξερω πραγματικα μεχρι πού φτανω...)

 

 

Σολα κλτ, αρχισα τα τελευταια χρονια... :-\ και καταλληγω στα εξης:

 

 

1. Ενα απο τα μεγαλυτερα λαθη μου τοτε (και καθως δεν υπηρχε ιντερνετ κτλ) ηταν οτι σταματησα τα μαθηματα. Μουσικο αυτι εχω, αλλα αυτο μπορει να σε παει με την εμπειρια μεχρι ενα Α επιπεδο. Για να πας παρακατω σε πιο ψαγμενα μονοπατια, μονο με σοβαρο και επιμελες μαθημα (δεν εννοω σημερα πλεον τον δασκαλο απολυτα, αλλα και στο ιντερνετ υπαρχουν "διαδυκτιακοι δασκαλοι" με DVD, ytube, βιβλια, pdf, σελιδες νετ κτλ. Θα σου γραψω παρακατω μερικα που εχω βρει)

 

2. Πλεον, νομιζω οτι εχω χασει την υπομονη μου δυστυχως...Γιατι οταν βλεπεις γυρω σου συνεχια ποσο καλα μπορεις να παιξεις πχ βιντεο κτλ, με εχει πιασει μια μανια, να το καταφερω και εγω γρηγορα...ΛΑΘΟΣ μου. ΤΟ ξερω... Αλλα εχουν περασει αρκετα χρονια που παιζω κιθαρα, και νομιζω οτι ασυναισθητα με το τσακ! θα το καταφερω.

 

3. Συνειδητοποιησα οτι οπως λενε ολοι: "Δεν πρεπει να λεμε και να βαζουμε μεγαλους στοχους του στυλ- Θελω να παιζω σαν τον Petrucci- Γιατι πολυ απλα ειναι σαν να λες -Θελω να παω στο φεγγαρι αυριο--

Το πιο σωστο ειναι να βαζουμε μικρους στοχους. Πχ, ενα αποτα πιο βασικα που ειναι και η προπαιδεια, ειναι οι Κλίμακες!

Μικροι στοχοι; Μια κλιμακα καθε μηνα ή παραπανω. Οσο χρειαστει. Αυτος ειναι ενας μικρος πχ στοχος πιο χειροπιαστος. Μολις τον καταφερεις, πας στον αλλο, και αλλο και τελικα με τον καιρο μπορει να γινεις πχ Petrucci.

 

4.  Ακουσμα αρκετης μουσικης. Πολλη μουσικη. Διαφορα ηδη. Μετα transcribe κομματιων σε χαρτια πρατιτουρας/ ταμπλατουρας (το προτεινει ο  www.justinguitars.com  και  ειναι πολυ καλο). Τζαμαρισμα, αλλα ακομα καλυτερα (ΝΑΙ) με καλυτερους απο εσενα κιθαριστες. Μπορεις να παρεις αρκετα απο αυτους. Και κυριως, το trigger να παιξεις

 

 

Προτεινω ενδεικτικα:

 

https://www.amazon.com/Creative-Guitar-1-Cutting-Edge-Techniques/dp/1860744621

 

https://www.amazon.com/Creative-Guitar-2-Advanced-Techniques/dp/1860744672/ref=asap_bc?ie=UTF8

 

https://www.justinguitar.com (ολο το υλικο του υπαρχει δωρεαν στην σελιδα, σε αντιθεση με αλλους (αν θες αγοραζεις ή donate)

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις καλυτερες κουβεντες που μπορουν να σε ωθησουν να προχωρησεις, τις εχω βρει στα λεγομενα του Steve Vai.

 

Ενδεικτικα:

 

https://www.musicradar.com/news/guitars/steve-vais-11-tips-for-guitarists-623320

 

https://www.guitarworld.com/artists/steve-vai-frank-zappas-advice-saved-me-literally-millions-dollars

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου