Προς το περιεχόμενο

Κομμώσεις Χάριν Ευφωνίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Πω πω ρε φίλε δεν άντεξα.

Παρακολουθώντας την εκπομπή Χάριν Ευφωνίας του συμπαθέστατου Χρήστου Παπαδόπουλου στο κανάλι της Βουλής, που είναι μια εξαίρετη αναφορά σε μουσικούς... για μουσικούς, δύο πράγματα με στεναχώρησαν.

 

Και τα δύο αισθητικά.

 

Το πρώτο είναι οι κομμώσεις όσων εμφανίζονται στην εκπομπή.

Και είναι αλήθεια πως δεν φταίει η εκπομπή για αυτό αλλά έλα όμως που είναι όλοι μουσικοί...

Ρε φίλε, αν δεις το γκρο πλαν, όλοι έχουν "μακρύ" μαλλί.

Άλλος ίσιο, άλλος κατσαρό, άλλος βαμμένο, άλλος καραφλομαλλιάς, άλλος με κοτσιδάκια... αλλά όλοι έχουν ένα θέμα με το μαλί.

Είναι σαν σφραγίδα πως ο μουσικός πρέπει κάτι να κάνει ξεχωριστό με το μαλλί του.

Τι ζημιά κι αυτή! Λες κι αν δεν έχουν θα τους πούνε λογιστές και δεν κάνει.

 

Κι εγω με κάποιες εξαιρέσεις, μια ζωή μαλλιάς ήμουνα απο τα 70'ς αλλά κάπου εκεί στα 50 μου, αφου τα είδα να ασπρίζουνε κι έκανα και το κομμάτι μου σαν "σοβαρός" χίπις (που να ξέρετε εσεις απ' αυτά) έτυχε να δω την καράφλα στην κορφή του κεφαλιού μου, κάνοντας πλάκα με την φωτογραφική μηχανή κάποια μέρα. Τρόμος!

Μια στρογγυλή καράφλα πανω -πάνω και μακριές τρίχες γύρω - γύρω.

Στο επόμενο ημίωρο καθόμουνα στην καρέκλα του πρώτου μπαρμπέρη που βρήκα στη γειτονιά.

"Πάρτα όλα" του είπα! Κι αυτό γιατί να... η αλήθεια είναι πως δεν το πρόσεχα το μαλλί. Ενα λούσιμο του έκανα τακτικά και δεν ξανακοιτούσα. Απλά υπήρχε.

Οταν όμως παριστάνεις πως υπάρχει ντε και καλά για να υπονοήσεις κάτι... ε, αυτό δεν το συμμερίζομαι για πάρτη μου. People change. Μέσα κι έξω. Κι εγω θέλω να είμαι πιστος στις αξίες μου και να εξελίσσομαι αφού μαθαίνω περισσότερα και δεν θέλω να είμαι στάσιμος σε όσα ήξερα στην εφηβεία μου. Τότε που τα 'ξερα όλα.

Τέλος πάντων, όμορφοι είμαστε σε κάθε φάση της ηλικίας που διανύουμε και πρέπει να προσαρμοζόμαστε ανάλογα αφού το σώμα αλλάζει αναπόφευκτα.

Θέλει λίγη προσπάθεια αλλά το κομοδινί ή το χρώμα που βάφει η γυναίκα μας τα μαλλιά της δεν νομίζω να είναι αναβάθμιση. Και τέλος πάντων το μαλλί δεν είναι σήμα κατατεθέν του καλού μουσικού. Ξεχωρείστε λιγάκι.

 

Το δεύτερο φάουλ της εκπομπής είναι η μπλε κουρτίνα / σκηνικό (καταλαβαίνω τα του χαμηλού μπάτζετ) που όμως μπροστά στο πρώτο είναι πταίσμα. Γιατί αυτό δεν είναι μόνιμο, ούτε χαρακτηρίζει κάτι μεγαλύτερο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πω-πω...γέρο τι έπαθες? Τι ξέσπασμα είναι αυτό....έχεις κάνει τα τσεκ απ σου τελευταία? :P :)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόλλημα με το μαλλί είναι σαν τις ελληναράδικες σκυλοενορχηστρώσεις,  ;D ;D ;D ακριβώς το ίδιο πράγμα  ;D αν δεν έχεις μαλλί δεν είσαι μουσικός, και αν δε βάλεις στο κομμάτι δίκασσα, εξάχορδα μπάσα, distorted κιθάρες, τέσσερα μπουζούκια, δεκαεφτά κρουστούς, σαρανταπέντε πληκτράδες, δυο πλήρεις φιλαρμονικές του Ναυτικού, την Άρτα, τα Γιάννενα, τον νομό Ηλείας και τη λίμνη Σουπέριορ δεν έχεις κάνει καλή ενορχήστρωση.  ;D

 

Αυτό το φαινόμενο άκυρου μιμητισμού πρέπει να είναι ενδημικό και ειδικά σε κλειστές κοινωνίες, κολλάει ο ένας τον άλλο και στο τέλος καταλήγουν με κρίκους στο λαιμό να τον ψηλώνουν 40 εκατοστά, ή να ψηφίζουν όλοι αριστερούς κλπ κλπ  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε 2018

 

ΜΙΑ είναι η λύση (στην χαμηλότερη σκάλα)

 

https://www.skroutz.gr/s/4765934/Philips-HC3420-15.html

 

Άνδρας γενικά με μαλι παραπάνω από έναν πόντο είναι ΔΡΑΜΑ  in my book :),άνδρας άνω των 40 με μαλι άνω του ενός πόντου είναι αυτοκινηστικο δυστύχημα :):)

 

Καλά για τα ΜΟΥΣ(Ι)Α δεν μιλάμε... :)

 

Δεν γνωρίζω ούτε ΕΝΑΝ άνδρα που όταν ξύρισε (η τριμαρε) το κεφάλι του και τα , είπαμε τραγικά,μούσια του δεν ήταν τουλάχιστον 299% καλύτερος εμφανισιακά :)

 

Για αυτό γρήγορα ΟΛΟΙ στον ΜΠΑΡΜΠΕΡΗ...παλιογερες ,ε παλιογερες :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νήμα αυτό μυρίζει καράφλα. Φεύγω γρήγορα μήπως αρχίσουν και μου πέφτουν.

 

Παίδες (τρόπος του λέγειν) μία είναι η λύση:

 

https://market-time.gr/capilarine

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νήμα αυτό μυρίζει καράφλα. Φεύγω γρήγορα μήπως αρχίσουν και μου πέφτουν.

 

Παίδες (τρόπος του λέγειν) μία είναι η λύση:

 

https://market-time.gr/capilarine

 

Να δανείσω καναμέτρο μαλλί  ;

 

 

O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα της τέχνης δεν βάζω πρέπει και γιατί.

όσοι ορίζουν την τέχνη προσπαθούν να προωθούν στερεότυπα, αρχέτυπα μεν αλλά το τι πρέπει είναι σχετικό.

 

Στα της καθημερινότητας και της ζωής που αναμφίβολα όμως ορίζουν και την τέχνη συμφωνώ στο ότι κάθε ηλικία έχει τις προκλήσεις της και τη γοητεία της και ότι πιο κουρεμένο και λεπτό και προσεγμένο προάγει την αισθητική και ανταγωνίζεται τη φθορά ιδιαίτερα μετά τα 40.

 

Που τα πέρασα και εγώ και πάω 43 και αρχίζει και μου φαίνεται. Είχα τα πρώτα σημάδια την τελευταία 5ετία. Λιγότερη αντοχή με την ίδια μεθοδολογία προσπάθειας μιας και πάντα ημουν αθληταράς, ευκολότερη εν γένει κόπωση, πόνοι, φθορές εσωτερικές και εσωτερικές και προχωράει το θέμα.

 

Παρότι δεν με φόβιζε τιποτα και ήμουν πανίσχυρος σε όλα τα επίπεδα, αυτό στην αρχή άρχισε και να με ανησυχεί και να με φοβίζει. Οι πρώτες ασπρες τρίχες ιδιως απο προπερσυ που πολλαπλασιάζονται, η καράφλα που δημιουργήθηκε στο πάνω μέρος της κεφαλής, η πρεσβυωπία κλπ. άρχισαν να μου σπάνε το ηθικό. Αρχισα να σκέφτομαι διάφορες λυσεις της αγοράς αν και επειδή τυγχάνω γνώστης των θεμάτων υγείας ξερω να ξεχωρίζω τι ισχύει και τι όχι και φυσικά συνεχίζω το στρατηγικό μου πλάνο για ότι μπορώ να κάνω πέραν του γονιδιακού προφίλ και μπορεί να βοηθήσει ή να βελτιώσει τα πράγματα μιαχαχαχαχαχαχα ;D ;D ;D ;D

 

Πέραν από την αποδοχή λοιπόν, το πνεύμα και το ηθικό πρέπει να παραμείνει υψηλό.

 

Αναγνωρίζοντας τη γοητεία των γηρατειών θα προσπαθήσω να το  will it not to happen και με προσπάθεια και με ανωριμότητες και με θετική σκέψη, αγαπώντας αυτό που είμαι προσαρμοζόμενος σε αυτό που γίνομαι με τον βέλτιστο τρόπο.

 

Στα 43 του ο cos_dr παραμένει μάχιμος και την καλύτερη μουσική του δεν την έχει δώσει ακόμα και θα τη δώσει. ΘΑ ΤΗ ΔΩΣΕΙ.

 

ΔΕΙΤΕ ΤΟΝ!

ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΣ ΑΚΟΜΑ παρόλη την καράφλα του.

μιαχαχαχαχαχαχαχαχα

cos_dr_43.thumb.jpg.7d40ac428f66b16cf4dbdd0a8957f313.jpg

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΙΤΕ ΤΟΝ!

ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΣ ΑΚΟΜΑ παρόλη την καράφλα του.

μιαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

Συνάδερφε καράφλα ΜΗΝ ΠΤΟΕΙΣΑΙ! Χαχα

 

επίσης: μπορείς και πιο κοντά, με την ψιλή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδερφε καράφλα ΜΗΝ ΠΤΟΕΙΣΑΙ! Χαχα

 

επίσης: μπορείς και πιο κοντά, με την ψιλή

 

Πιο κοντά τα έχω συνήθως, με την 3.

Περιμένω να γυρίσει ο κουρέας μου από τις διακοπές.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο κοντά τα έχω συνήθως, με την 3.

Περιμένω να γυρίσει ο κουρέας μου από τις διακοπές.

 

Με την 3 είσαι χιπυς :)

 

2 και πολύ είναι :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου