Προς το περιεχόμενο

Soundcloud copyright claim


gmoukou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την κοινότητα και μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.

 

Πριν λίγες μέρες τελείωσα την σύνθεση ενός μουσικού έργου ηλεκτρονικού χαρακτήρα.

Συγκεκριμένα το έργο αποτελείται απο 2-3 προηχογραφημένους καθημερινούς ήχους (πχ καφετιέρα) οι οποίοι κατα την εξέλιξη του έργου τροποποιούνται με διάφορα ψηφιακά μέσα (delay, LFO oscillators, distortion κλπ) με στόχο ένα συγκεκριμένο αισθητικό αποτέλεσμα.

 

Το αποτέλεσμα με ικανοποίησε και στην προσπάθεια μου να κάνω ένα upload στο Soundcloud, λίγο μετά την ολοκλήρωση του upload, μια ειδοποίηση ήρθε στο προφίλ του Soundcloud αλλά και σε email η οποία έγραφε τα εξής:

 

Hi,

 

Our automatic content protection system has detected that one of your tracks might contain copyrighted content.

 

As a result, your track has been removed from your profile for the time being. Please have a look at the details below and get in touch with us if you believe there’s been a mistake.

 

Here's what our system has found:

 

It looks like your track

"Aural anatasis"

 

might contain or be a copy of

"Noch. Koster." by Zvuki prirody, which is owned by Webmusic Publishing in certain territories.

 

Wait, I think I have the rights! What can I do?

 

Here are some possible reasons you received this notice nevertheless:

 

We've wrongly identified the track. If this is the case, please file a copyright claim and we'll look into it.

 

You have the rights to post this to SoundCloud—for example, because you are the copyright owner, or have permission from the copyright owner(s). If this is the case, please file a copyright claim and we’ll look into it.

 

Your label or distributor owns the master recording rights to this track and has already delivered it to SoundCloud. Please try getting in touch with your contacts there to resolve the situation.

 

Thank you,

The SoundCloud Copyright team

 

Το θέμα τώρα πάει ως εξής:

Εγώ μέσα στο έργο έχω χρησιμοποιήσει και έναν ήχο φωτιάς απο τα γνωστά "The Premiere Edition Sound Effect Libraries" τα οποία είναι μια σειρά απο cd's με foley sounds.

Ο κύριος, απο τον οποίο βρήκε το automatic content protection system οτι χρησιμοποιώ τμήμα απο track του, έχει βγάλει cd (ή cd's, δε ξέρω λεπτομέριες) με ambience ήχους απο τη φύση, πουλάκια κλπ ανάμεσά τους και φωτιές. Σε καμία περίπτωση όμως δεν έχει σχέση με τα Premiere Edition.

 

Στο διαταύτα, το σύστημα του Soundcloud μπορεί να βρήκε ίδιους τους ήχους της φωτιάς μεταξύ τους αλλά η φωτιά είναι φωτιά και έχει μια συγκεκριμένη γκάμα ήχων που μπορεί να παράξει και κατ επέκταση κάποιοι να μοιάζουν μεταξύ τους.

 

Θα μπορούσα να μπώ στη διαδικασία "disputing the copyright claim" αλλά απ'τη στιγμή που όλα γίνονται επώνυμα και δε ξέρω τι τροπή μπορεί να πάρει η διαδικασία δε σας κρύβω οτι φοβάμαι να το τολμήσω.

 

Οποιαδήποτε συμβουλή πάνω στο θέμα ευπρόσδεκτη.

 

ΥΓ: Δε θα χάσω τίποτα με το να μην ανεβάσω το έργο στο Soundcloud, υπάρχουν και άλλες πλατφόρμες. Αλλά απ'την άλλη γιατί όχι αν μπορώ;

 

 

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαίνω τον φόβο σε πρώτη φάση....

 

ανέβασες ένα κομμάτι ΟΚ

σου λενε υπάρχουν αλλουνού rights ΟΚ

το ψάχνεις και θεωρείς ότι δεν έχουν δίκιο ΟΚ?

τους το λες, ότι δηλ θεωρείς για τον α και β  λόγο ότι έχεις δίκιο και ίσως έγινε παρεξήγηση είτε από την πλευρά τους οπότε δικαιώνεσαι ή ίσως έγινε παρεξήγηση από σένα, οπότε στο ξαναεξηγούν και λες "σορρυ έκανα λάθος"

 

από την άλλη έχεις τσεκάρει τα ψιλά γράμματα των βιβλιοθηκών που χρησιμοποίησες?

ξεκαθάρισες στην άλλη πλευρά ότι χρησιμοποίησες μια shareware ή Public domain βιβλιοθήκη και αν όντως το πρόβλημα είναι εκεί?

βλέπω πολύ "ακαθόριστη" την απαίτησή τους.

 

δεν ξέρω, αλλά εγώ θα το έψαχνα....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την άλλη έχεις τσεκάρει τα ψιλά γράμματα των βιβλιοθηκών που χρησιμοποίησες?

ξεκαθάρισες στην άλλη πλευρά ότι χρησιμοποίησες μια shareware ή Public domain βιβλιοθήκη και αν όντως το πρόβλημα είναι εκεί?

 

Η αλήθεια είναι πώς δε το σκέφτηκα αυτό και σ'ευχαριστώ.

Θα γίνει άμεσα ώστε να ξέρω τα δικαιώματά μου σ'αυτό το θέμα  :angel:

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου