Προς το περιεχόμενο

Πνευματικα Δικαιώματα


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι γινεται με τα πνευματικα δικαιωματα? Πως μπορει καποιος να κατοχυρωσει πνευματικα ενα μουσικο κομματι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 χρόνια αργότερα...

Τα παρακάτω είναι παράνομα;

 

1. Να ανεβάσω στίχους από γνωστά κομμάτια με ακκόρντα από πάνω (πχ kithara.vu)

2. Να ανεβάσω στο Youtube καραοκε από γνωστά κομμάτια, τη μουσική των οποίων την έχω δημιουργήσει εγώ πχ με το αρμόνιό μου, καθώς και το ίδιο το καραοκε το εχω φτιαξει εγω

3. Να ανεβασω στο Youtube video με τον εαυτό μου να παίζει στο αρμόνιο γνωστα κομματια.

 

Όλα τα παραπάνω είναι συνηθισμένα βεβαια, απλά ρωτάω κατα ποσο ειναι νομιμα.

 

Σε περίπτωση που και τα 3 παραπάνω είναι παράνομα, υπάρχει κάποιο ΝΟΜΙΜΟ site που να μπορώ να τα ανεβάσω επώνυμα και να είμαι καλυμμένος και νομικά όσων αφορά τα πνευματικά δικαιώματα;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παρακάτω είναι παράνομα;

 

1. Να ανεβάσω στίχους από γνωστά κομμάτια με ακκόρντα από πάνω (πχ kithara.vu)

2. Να ανεβάσω στο Youtube καραοκε από γνωστά κομμάτια, τη μουσική των οποίων την έχω δημιουργήσει εγώ πχ με το αρμόνιό μου, καθώς και το ίδιο το καραοκε το εχω φτιαξει εγω

3. Να ανεβασω στο Youtube video με τον εαυτό μου να παίζει στο αρμόνιο γνωστα κομματια.

 

Όλα τα παραπάνω είναι συνηθισμένα βεβαια, απλά ρωτάω κατα ποσο ειναι νομιμα.

 

Σε περίπτωση που και τα 3 παραπάνω είναι παράνομα, υπάρχει κάποιο ΝΟΜΙΜΟ site που να μπορώ να τα ανεβάσω επώνυμα και να είμαι καλυμμένος και νομικά όσων αφορά τα πνευματικά δικαιώματα;

 

Ευχαριστώ

Όλα νόμιμα είναι, απλά σε κάποιες περιπτώσεις δε θα παίρνεις τα εκατομμύρια ευρώ από τις διαφημίσεις στο youtube γιατί θα πηγαίνουν στους κατόχους των πνευματικών δικαιωμάτων. Σε κάποιες λίγες περιπτώσεις υπάρχει η περίπτωση να αφαιρεθεί ο ήχος αν ακούγεται ορίτζιναλ κομμάτι από πίσω. Ανέβασε άφοβα και αβάδιστα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την απάντηση.

Εντάξει όσον αφορά το Youtube ίσως να είναι όπως τα λες...

Τι γίνεται όμως με τη δημοσίευση παρτιτούρων, όχι απαραίτητα πεντάγραμμων, αλλά στη μορφή στιχοι/ακκορντα πχ όπως στο γνωστό σε όλους Kithara.vu

Είναι νομιμο; Νομίζω οτι η συγκεκριμένη σελίδα δεν είναι (γιαυτό και αλλάζει συχνά ονομασία από kithara.to έγινει Kithara.vu για κάποιο διαστημα παλιά ήταν κλειστό...) Κάτι πρέπει να παίζει....

(Να τονίσω ότι θέλω να δημοσιεύσω παρτιτούρες, καροκε και video χωρίς εμπορικό σκοπό, χωρίς δηλαδη να θέλω να βγαλω χρήματα, αλλά εντελεως δωρεαν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Όλα νόμιμα είναι, απλά σε κάποιες περιπτώσεις δε θα παίρνεις τα εκατομμύρια ευρώ από τις διαφημίσεις στο youtube γιατί θα πηγαίνουν στους κατόχους των πνευματικών δικαιωμάτων. Σε κάποιες λίγες περιπτώσεις υπάρχει η περίπτωση να αφαιρεθεί ο ήχος αν ακούγεται ορίτζιναλ κομμάτι από πίσω. Ανέβασε άφοβα και αβάδιστα

Φυσικά και δεν είναι νόμιμα. Απλά οι σελίδες στις οποίες ανεβαίνουν, έχουν τον τρόπο τους να τα αντιμετωπίζουν. Κάποιοι με γενικές συμφωνίες με τα συνδικάτα όπως το Youtube και κάποιοι χρησιμοποιόντας url "ευκαιρίας".

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Μια απορια:

Παρατηρεί κανείς στα επίσημα καναλια στο YouTube καλλιτεχνών και δισκογραφικων εταιριών αναρτημένα τα τραγούδια αυτών.

Άρα, θα αναρωτηθεί κάποιος, γιατί να αγοράσω το CD όταν το βρίσκω τσάμπα και μάλιστα από το επίσημο site του καλλιτέχνη ή της δισκογραφικής.

Πρόσφατα πχ ήθελα να αγοράσω τη νέα κυκλοφορία του Στεφανου Κορκολή στη μελοποίηση Καβάφη. Πωλείται 20€. Μπαίνω στο κανάλι της Panic Records και να σου τα ΟΛΑ τα κομμάτια! Με ένα converter τα πήρα σε mp3 και έκαψα ένα CD.

Το ίδιο και με άλλους καλλιτέχνες. Σου λένε πλήρωσε στο iTunes και από την άλλη υπάρχει στο επίσημο κανάλι τους στο YouTube.

 

Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω σε όλη την ιστορία?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορια:

Παρατηρεί κανείς στα επίσημα καναλια στο YouTube καλλιτεχνών και δισκογραφικων εταιριών αναρτημένα τα τραγούδια αυτών.

Άρα, θα αναρωτηθεί κάποιος, γιατί να αγοράσω το CD όταν το βρίσκω τσάμπα και μάλιστα από το επίσημο site του καλλιτέχνη ή της δισκογραφικής.

Πρόσφατα πχ ήθελα να αγοράσω τη νέα κυκλοφορία του Στεφανου Κορκολή στη μελοποίηση Καβάφη. Πωλείται 20€. Μπαίνω στο κανάλι της Panic Records και να σου τα ΟΛΑ τα κομμάτια! Με ένα converter τα πήρα σε mp3 και έκαψα ένα CD.

Το ίδιο και με άλλους καλλιτέχνες. Σου λένε πλήρωσε στο iTunes και από την άλλη υπάρχει στο επίσημο κανάλι τους στο YouTube.

 

Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω σε όλη την ιστορία?

 

1) Με τα 20Euros αγοράζεις τη μουσική σε ποιότητα CD και όχι τη συμπίεση της συμπίεσης.

2) Στα 20Euros παίρνεις και το artwork.

3) Το ότι έχεις τεχνολογικά τη δυνατότητα να κάνεις (εύκολα και γρήγορα) αυτό που έκανες, δε σημαίνει ότι είναι και νόμιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Με τα 20Euros αγοράζεις τη μουσική σε ποιότητα CD και όχι τη συμπίεση της συμπίεσης.

2) Στα 20Euros παίρνεις και το artwork.

3) Το ότι έχεις τεχνολογικά τη δυνατότητα να κάνεις (εύκολα και γρήγορα) αυτό που έκανες, δε σημαίνει ότι είναι και νόμιμο.

 

1) Λεπτομέρειες. Το ανθρώπινο αυτί δεν διακρίνει τις διαφορες

2) Εντάξει, και πιστεύεις ότι στην εποχή της κρίσης θα δώσει κάποιος 20€ για να έχει απλά και το εξώφυλλο?

3) Και ποιος με ελεγχει τι ακούω στο mp3 player στην παραλία και που το βρήκα;

Η ίδια η εταιρία ή ο καλλιτέχνης ΕΠΙΣΗΜΑ μου το βάζει στο κανάλι του και μου λέει ουσιαστικά "παρτο. όποτε θες να το ακούσεις είναι εδώ". Γιατί να δώσω 20€?

 

Τόσο χαζοί είναι? Δεν ξέρουν ότι με το να βάζουν τα κομμάτια τους στο ιντερνετ επισημα, θα χάσουν έσοδα? Δεν καταλαβαίνουν ότι προσφέρουν στο πιάτο έτοιμα τα τραγουδια? Δηλαδή οι εταιρίες πιστεύουν ότι κάποιος θα πει, "εντάξει τα βρίσκω και εδώ τσάμπα, αλλά καλύτερα να πάω να δώσω 20€ για να έχω και το εξώφυλλο και εντάξει μωρέ δεν είναι νόμιμο να τα κάνω mp3" . Δεν νομίζω κανείς να σκέφτεται έτσι.

Στην τελική, για να είμαι και νομιμος, όποτε θέλω να ακούσω μουσική συνδέομαι στο Youtube στο κανάλι του καλλιτέχνη από το laptop ή το κινητό και το ακούω νόμιμα. Τόσο απλά. Πάλι η εταιρία δεν χάνει έσοδα ?

 

Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω το σκεπτικό των εταιριών και των καλλιτεχνών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο χαζοί είναι? Δεν ξέρουν ότι με το να βάζουν τα κομμάτια τους στο ιντερνετ επισημα, θα χάσουν έσοδα?

 

Δεν είναι καθόλου χαζοί. Δεδομένου ότι η αγορά μουσικής έχει καταρρεύσει εδώ και αρκετά χρόνια (και ακόμα περισσότερο σε μια μικρή χώρα που ούτως ή άλλως είχε πολύ περιορισμένη μουσική βιομηχανία), καμία εταιρία ή καλλιτέχνης δεν περιμένει να έχει έσοδα από πώληση cd/mp3 κλπ. Κανένας δε βγάζει λεφτά πια από εκεί. Τα όποια χρήματα βγαίνουν από τα ζωντανά. τις παραστάσεις, εμφανίσεις κλπ. Δεδομένου αυτού, τα κομμάτια των νέων άλμπουμ που ανεβαίνουν στο youtube, λειτουργούν ως διαφήμιση του καλλιτέχνη που θα προσελκύσουν το κοινό να πάει να τον δει live ή θα παρακολουθήσει το κανάλι που τον έχει καλεσμένο ξέρω γω.

 

Με λίγα λόγια συμφέρει πια τον καλλιτέχνη να ανεβαίνουν τα κομμάτια του στο youtube.

 

Τα άλλα περί νομιμότητας και παρανομίας δεν τα σχολιάζω, τα έχουμε πει εδώ πέρα άπειρες φορές.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου