Προς το περιεχόμενο

T-Racks 5 - Δοκιμάζοντας το Master Match Module


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας αγαπημένοι μου φίλοι και φίλες,

Όλα όσα θέλω να γράψω περιέχονται στο παρακάτω βίντεο μου.

 

 

Όμως θα γράψω και δυο λόγια.

 

Προ καιρού έπεσε στην αντίληψή μου ένα βιντεάκι που παρουσιάζε ένα module που περιέχεται στο γνωστό mastering suite Τ-Racks 5 της IK Multimedia.

 

Ως κάτοχος και χρήστης πολυ παλαιότερης έκδοσης που με συντροφεύει πολλά χρόνια και χρησιμοποιώ τα εργαλεία της (όσο μπορώ γιατί δεν είμαι ειδικός, αρκετά όμως επιτυχημένα μερικές φορές)  στις σπιτικές μου παραγωγές, μου κέντρισε το ενδιαφέρον ένα νεο virtual module που περιέχει. Το Master Match module.

 

Το τι κάνει το δείχνει το βίντεο που έφτιαξα. Δηλαδή με λίγα λόγια προσθέτεις track που σου αρέσουν π.χ. παραγωγικά και τα χρησιμοποιεί ως reference για να βελτιώσει τη δική σου μίξη και να την φέρει συχνοτικά και σε ενταση κοντά σε αυτά και το κάνει αυτόματα. Φυσικά μπορείς να παρέμβεις κι άλλο στο αποτέλεσμα ελεύθερα.

 

έτσι λοιπόν επειδής περιλαμβάνεται στην απλή εκδοση του 5 σε καλή τιμή και περιέχει και άλλα νέα καλούδια το πήρα για να παίξω μαζι του, ιδίως με το θέμα του master match.

 

Παίζω λιγες μέρες μαζί του. Εντάξει.

 

Μάλιστα σήμερα έτυχε να μιλάω με τον εκλεκτό συμφορουμίτη Superfunk και του ζήτησα να μου προτείνει ένα track ΔΙΚΟ του που the man himself θεωρεί καλό παραγωγικά για να τα χρησιμοποιήσω ως reference σε ενα δικό μου και να παίξω. Βέβαια μου είπε, αυτά που θες να κάνεις δεν γίνονται λογω ανομοιογένειας και άλλων παραγόντων αλλά του είπα, ελα μωρε, για το χαβαλέ, να δουμε τι θα κάνει χαχαχαχχαχα ;D ;D ;D

 

Έκανα αυτό το βιντεο σημερα λοιπόν που δείχνει το αποτέλεσμα.

Χρησιμοποιώ το πραγματικο  εξαιρετικό "Sunday Morning" του SF ως reference και τα κάνει όλα μονο του το module πάνω στη δική μου αρχική μιξη.

 

Κάνω on/off, συγκριση αποτελεσμάτων κλπ.

 

Μια σκέψη έχω για το  σημείο σύκρισης του δικου μου παλίου  track που έφτιαξα το καλοκαίρι του 2014 και το ψευδομάστερινγκ του μου είχε φαει πολυ χρόνο σε διαφορετικές μέρες με πειραματισμούς, πάρα πολύ μέχρι να αποφασίσω (καθότι και ολίγον άσχετος με το θέμα), με το auto mastered track με reference τον SF, που έγινε σε λιγα λεπτά .

 

Δεν ξέρω ποια τελικώς είναι η γνώμη σας.

Για τα δικά μου δεδομένα πάντα, είναι καλύτερο το καινούργιο.

 

Τουλάχιστο σε θεμα loudness το προγραμμα βρίσκω πως κάνει καταπληκτική δουλεια στον αυτόματο πιλότο.

 

Και το έχω δοκιμάσει με πολλά μου tracks μεχρι στιγμής.

Παραθέτω αυτά τα αποτελέσματα στο βιντεο.

 

Αυτά είχα να πω προς το παρόν.

 

Θα χαρώ να ακούσω σκέψεις σας πανω στο θέμα.

Δεν είμαι φυσικά σημείο αναφοράς για τέτοια θέματα αλλά είπα να

μοιραστώ την εμπειρια μαζί σας.

 

Φόρουμ μουσικής τεχνολογίας είναι εδω, ε? Καλά είμαι?

χαχαχαχαχχαχαχαχχαχχχα

Καληνύχτα!!!!!!

 

Ευχαριστώ τον καλό συμφορουμίτη μας, τον SUPERFUNK που μου έδωσε την άδεια να χρησιμοποιήσω το  θεϊκό παραγωγικά κομμάτι του για τα πειράματά μου, Ενας εξαιρετικός μουσικός παραγωγός αναφοράς.............. για πάρτη μου yeah  ;D ;D ;D ;D ;D

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγώ θα πω τα εξής, μια και είμαι σχετικά νέος στο θέμα mastering, και μέχρι τώρα τα περισσότερα raw mixes μου παραμένουν σχεδόν εκεί.

 

παρατηρήσεις:

1. το κομμάτι του superfunk έχει εντελώς άλλη ατμόσφαιρα. Γενικά είναι άλλο genre. Συνεπώς ίσως δεν είναι καλύτερο ως δείγμα για τη δουλειά που θέλεις.

2. Το κομμάτι του sf όπως και όλα τα κομμάτια του έχουν δείγμα γραφής. Γενικά δεν ξέρω πως γίνονται, όμως σαφώς έχουν επεξεργασία που στα φέρνει "στη μούρη". Αυτό συνήθως σήμερα είναι ποθητό από πολλούς, αν και σίγουρα απο κάποιους όχι. Προσωπικά είμαι υπέρ μιας ενδιάμεσης λύσης.

3. Είναι γεγονός ότι το πρόγραμμα φέρνει συχνοτικά και εντασιακά περίπου στα ίδια τα δυό κομμάτια.

4. Επειδή το κάνει αυτό εύκολα (φαντάζομαι) σίγουρα είναι ελκυστικό για όσους δεν έχουν πολλές εμπειρίες στις λεπτομέρειες του mastering.

5. αυτά που έχω λίγο δοκιμάσει εγώ, compressions, maximizer, multiband eq κλπ, με αρκετό παίδεμα μπορούν να φτάσουν εκεί που θέλει κανείς, αν και σίγουρα με πιό πολύ παίδεμα από το ΙΚ.

 

 

το συμπέρασμα.

όπως και στα δικά μου κομμάτια που προσπαθώ να τα κάνω more lively, more punchy, more loud και πιό κοντά στα "σύγχρονα" πρότυπα το αποτέλεσμα με κουράζει. Ετσι αφού το έχω κάνει μετά αρχίζει το ψαλίδισμα των επεμβάσεων.

Φυσικά δηλώνω ευθαρσώς ότι είμαι νιούμπης μην πω εντελώς άσχετος.

 

Από τα mix που παρουσιάζεις πριν και μετά, με το χέρι στην καρδιά διαλέγω το raw mix και χωρίς να έχω ακούσει και τα δυό το αυτόματο remaster. Αν υπήρχε δυνατότητα για το ενδιάμεσο ίσως να ήθελα εκείνο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια μου είπε, αυτά που θες να κάνεις δεν γίνονται λογω ανομοιογένειας και άλλων παραγόντων αλλά του είπα, ελα μωρε, για το χαβαλέ, να δουμε τι θα κάνει χαχαχαχχαχα

 

Και εξακολουθω να το λεω... ;D

 

Γενικά δεν ξέρω πως γίνονται, όμως σαφώς έχουν επεξεργασία που στα φέρνει "στη μούρη".

 

ευκολακι

 

του αλλαζω τον αδοξαστο στο compression... ;D

 

scroll down

 

https://www.soundonsound.com/techniques/secrets-mix-engineers-michael-brauer

 

ΠΕΡΙΠΟΥ κατι τετοιο κανω (με καποια δικα μου tweeks και φυσικα ΙΝ ΤΗΕ ΒΟΧ με plug ins)

 

Γενικα για εμενα αυτος ο τυπος ειναι το ΑΠΟΛΥΤΟ οσον αφορα το mixing (οτι εχει μιξαρει ειναι ακριβως οπως το θελω δηλ. ΠΟΛΥ δυνατο,ΠΟΛΥ καθαρο και ΠΟΛΥ in your face  ;D) και ειναι εξαιρετικα ευγενικος και γαλαντομος στο να μοιραζετε αυτα που κανει οποτε.....εκλεψα στην ψυχρα  ;D

 

Ενας εξαιρετικός μουσικός παραγωγός ανασυμφοράς...

 

;D ;D ;D

 

Αν ηταν ετσι οι παραγωγες αναφορας θα το ειχε κλεισει το μαγαζι ο Michael Brauer    ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφερον ολο αυτο.Υπαρχει τροπος να κανεις level match την αρχικη σου μιξη με την mastered version στο ιδιο το προγραμμα?Γιατι το δυνατο ξεγελαει και γενικα παντα μοιαζει καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα επιμείνω οτι ειναι ΛΑΘΟΣ αυτη η προσεγγιση.

 

Και ειναι λαθος γιατι προσπαθει να "διορθωσει" λαθη ΜΙΞΗΣ στο MASTERING.

 

Αφιερωστε περισσοτερο χρονο στα MIXING skills σας και θα δειτε οτι σιγα σιγα το Mastering θα ειναι απλα το ΚΕΡΑΣΑΚΙ στην τουρτα και οχι....Η τουρτα  ;) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειδα καλα εχει ποσοστο στο ποσο θα διορθωσει τη δικη σου μιξη και θα την φερει πιο κοντα στο reference track? Με τη δικη σου λογικη αν βαλεις 2 καλες και εμπορικες μιξεις του ιδιου κιολας ειδους οι διαφορες που θα βρει το προγραμμα δεν πρεπει να ειναι τοσο μεγαλες οσο στο παραδειγμα εδω. Σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα επιμείνω οτι ειναι ΛΑΘΟΣ αυτη η προσεγγιση.

 

Και ειναι λαθος γιατι προσπαθει να "διορθωσει" λαθη ΜΙΞΗΣ στο MASTERING.

 

Αφιερωστε περισσοτερο χρονο στα MIXING skills σας και θα δειτε οτι σιγα σιγα το Mastering θα ειναι απλα το ΚΕΡΑΣΑΚΙ στην τουρτα και οχι....Η τουρτα  ;)

 

συμφωνούμε πολύ θα έλεγα.

Με σπιτική εμπειρία γύρω στα 10 χρόνια από τα οποία 4-5 με daw και όντας άσχετος με mastering προσπαθώ να φτιάξω το mix  μου, και ό θεός βοηθός για παρακάτω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

scroll down

 

https://www.soundonsound.com/techniques/secrets-mix-engineers-michael-brauer

 

ΠΕΡΙΠΟΥ κατι τετοιο κανω (με καποια δικα μου tweeks και φυσικα ΙΝ ΤΗΕ ΒΟΧ με plug ins)

 

προσπάθησα να διαβάσω λίγο στο γκρι κουτί και ζαλίστηκα.

Θα μείνω στο rough mix...  ::)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω σε αυτά που γράψατε και δεν διαφωνώ φυσικά, έχω να πω τα εξής.

 

 

 

1. το κομμάτι του superfunk έχει εντελώς άλλη ατμόσφαιρα. Γενικά είναι άλλο genre. Συνεπώς ίσως δεν είναι καλύτερο ως δείγμα για τη δουλειά που θέλεις.

2. Το κομμάτι του sf όπως και όλα τα κομμάτια του έχουν δείγμα γραφής. Γενικά δεν ξέρω πως γίνονται, όμως σαφώς έχουν επεξεργασία που στα φέρνει "στη μούρη". Αυτό συνήθως σήμερα είναι ποθητό από πολλούς, αν και σίγουρα απο κάποιους όχι. Προσωπικά είμαι υπέρ μιας ενδιάμεσης λύσης.

3. Είναι γεγονός ότι το πρόγραμμα φέρνει συχνοτικά και εντασιακά περίπου στα ίδια τα δυό κομμάτια.

4. Επειδή το κάνει αυτό εύκολα (φαντάζομαι) σίγουρα είναι ελκυστικό για όσους δεν έχουν πολλές εμπειρίες στις λεπτομέρειες του mastering.

5. αυτά που έχω λίγο δοκιμάσει εγώ, compressions, maximizer, multiband eq κλπ, με αρκετό παίδεμα μπορούν να φτάσουν εκεί που θέλει κανείς, αν και σίγουρα με πιό πολύ παίδεμα από το ΙΚ.

 

 

1. To καταλαβαίνω, το είπε και ο ίδιος και το έκανα όπως είπα για να δω τι θα γίνει. Πάντως διαφορετικά κομμάτια βγάζουν διαφορετικά αποτελέσματα που τα βρίσκω ενδιαφέροντα. Μπορούμε να τα δούμε και ως suggestions και να δουλέψουμε πάνω σε αυτά περαιτέρω.

2. Εμένα οι παραγωγές του SF μου αρέσουν γιατί διατηρούν μια δυναμική καλύτερη από άλλα εμπορικά. Παρατήρησα επίσης πως στο γραφικό συχνοτικό φάσμα τους σε σύγκριση με άλλες εμπορικές παραγωγές έχουν τονισμένα τα ψηλά τόσο ώστε να δίνεται μια αίσθηση ζωντάνιας και έχει γίνει και καλή δουλειά προφανώς στην αρχική μίξη. Αυτό ακούγεται κιόλας και εμένα μου αρέσει.

3. Το κάνει αυτό γιατί το ίδιο γίνεται με όποιο κομμάτι και να του βάλεις, το προσαρμόζει αντίστοιχα.

4.Το ίδιο πιστεύω κι εγώ.

5. Πέραν απο το αυτόματο, γενικά επειδή το έχω δουλέψει στην παλιότερη έκδοση, έχει πάρα πολλά presets με συνδυασμούς eq, compressors, limiters (το ιδιο και στην καινούρια) που η γνώμη μου είναι πως δινουν πολύ καλές βάσεις. Πολλές φορές, αν η μιξη επίσης είναι καλή σε επίπεδο εντάσεων, ενορχήστρωσης κλπ. το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό στα αντίστοιχα preset του.

 

 

Από τα mix που παρουσιάζεις πριν και μετά, με το χέρι στην καρδιά διαλέγω το raw mix και χωρίς να έχω ακούσει και τα δυό το αυτόματο remaster. Αν υπήρχε δυνατότητα για το ενδιάμεσο ίσως να ήθελα εκείνο.

 

Αυτό με μπέρδεψε λίγο.

Εννοείς στο πρώτο μερος, που ανοιγω και κλείνω το module

Ή μετά που έχω βάλει το δικό μου κομμάτι δεξιά και αριστερά?

Στη δεύτερη περίπτωση συγκρίνω το δικό μου ψευδομάστερινκ το παλιό με αυτό που έβγαλε το συστημα σύμφωνα με το reference του SF.

Εγώ βρίσκω το δεξιό (δηλαδη αυτό που έβγαλε το σύστημα λιγό καλύτερο συχνοτικά)

 

Υπαρχει τροπος να κανεις level match την αρχικη σου μιξη με την mastered version στο ιδιο το προγραμμα?Γιατι το δυνατο ξεγελαει και γενικα παντα μοιαζει καλυτερο.

 

Ναι, υπάρχει.

 

Αν ειδα καλα εχει ποσοστο στο ποσο θα διορθωσει τη δικη σου μιξη και θα την φερει πιο κοντα στο reference track? Με τη δικη σου λογικη αν βαλεις 2 καλες και εμπορικες μιξεις του ιδιου κιολας ειδους οι διαφορες που θα βρει το προγραμμα δεν πρεπει να ειναι τοσο μεγαλες οσο στο παραδειγμα εδω. Σωστα?

 

Αυτό δεν το κατάλαβα που λες για να σου απαντήσω.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου