Προς το περιεχόμενο

Έπεσα θύμα απάτης στο ebay, πως πήρα τα χρήματα μου πίσω


fleamail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγοράζω και πουλάω στο ebay από το 1998, προ paypal εποχής όταν τίποτα σχεδόν δεν σου εξασφάλιζε τα χρήματα σου και όντας ανόητος πιτσιρικάς και αφελής πολλές φορές έστελνα συνάλλαγμα σε συστημένο φάκελο. Τόσα χρόνια ποτέ δεν είχα κάποιο σοβαρό πρόβλημα πλην ελαχίστων περιπτώσεων που αφορούσε κυρίως μεταφορικά και κακή συσκευασία. Ποτέ κάποιος δεν είχε προσπαθήσει να με κλέψει κυρίως γιατί πάντα ακολουθούσα τους κοινούς κανόνες της λογικής, μέχρι πρόσφατα! Σε αναζήτηση μου για ένα καινούργιο mac mini βρήκα ένα Αγγλικό ebay shop το οποίο πουλούσε το τελευταίο μοντέλο σε πολύ καλή τιμή και σαν πωλητής είχε υψηλό αριθμό θετικών feedback (5225) με τα περισσότερα από αγορές υπολογιστών και παρόμιων προιόντων! good to go!

 

Στις 25/07 κάνω την αγορά και πληρώνω μέσο paypal κλασσικά, δίνω και το κατι παραπάνω για express delivery σε 2-3 μέρες. O πωλητής έγραφε αποστολή σε μια εργάσιμη μετά την πληρωμή.

 

Περνάει ακριβώς μια εβδομάδα και ακόμα δεν έχω λάβει τίποτα, επικοινωνώ με τον πωλητή ζητώντας tracking number και μετά από μια μέρα και αφού δεν έλαβα καμία απάντηση ανοίγω item not received case στο ebay. Άλλωστε είχα πληρώσει και 45 ευρώ για express delivery.

Αμέσως αμεσως μου έρχεται απάντηση στο case από τον πωλητή με tracking number μέσο royal mail. Μπαίνω να κάνω trucking και βρίσκω ότι η αποστολή είχε γίνει την ίδια μέρα που μου έστειλε το trucking number! Δηλαδή 10 μέρες μετά αφού είχα πληρώσει το αντικείμενο!

Του ρίχνω κάτι μπινελίκια μέσω email και περιμένω!

 

Μετά από 5 μέρες γυρνάω σπίτι και βρίσκω ένα κίτρινο φάκελο μέγεθος Α4 με το shipping label να έχει το tracking number που μου είχε δώσει ο πωλητής πριν 5 μέρες στο ebay! Θόλωσα, φυσικά ο φάκελος ήταν άδειος! Ο @#$%^&%$ έστειλε άδειο φάκελο μόνο και μόνο για να εχει ένα tracking number να παρέχει στο ebay για το case που του άνοιξα!

Αμέσως αμέσως βιντεοσκοπώ τον εαυτό μου να ανοίγει τον φάκελο, δίχνω καθαρά τα στοιχεία μου και τα δικά του στο βίντεο και βγάζω και μερικές φωτογραφίες.

Μετά μπαίνω στο ebay, ακυρώνω το item not received case και ανοίγω ένα item not as described παρέχοντας όλα τα παραπάνω στοιχεία. Σε αυτή την περίπτωση το ebay σου δίνει 5 μέρες να τα βρεις με τον πωλητή και αν δεν υπάρξει θετική εξέλιξη δηλώνεις ότι δεν τα βρήκες και το θέμα πάει σε μια ειδική ομάδα του ebay για τις απάτες οπου και βάση των στοιχείων που παρέχονται από τις 2 πλευρές βγάζει το τελικό αποτέλεσμα!

 

Φυσικά δεν τα βρήκα με τον πωλητή, μου έλεγε κατι χαζομάρες του στυλ χάθηκε και θα κάνω insurance claim και τέτοια αλλά όταν τον ρωτούσα πως κατάφερε και χώρεσε ένα mac mini σε Α4 φάκελο και χάθηκε κι όλας δεν έπερνα λογική απάντηση. Μάλιστα μου ζήτησε να μη του μιλάω και άσχημα!  ;D

 

Οι 5 μέρες πέρασαν και προχώρισα το θέμα στο ebay όπου και μου υποσχέθηκαν απάντηση σε 48 ώρες. Σήμερα το πρωί λοιπόν πέρνω ένα email από έναν special μπλαμπλα τύπο στο ebay και μου δινει ένα link http://www.actionfraud.police.uk/report_fraud για να καταγγήλω το περιστατικό στην Αγγλική Αστυνομία και μόλις τελειώσει η καταγγελία να του στείλω το reference number της υπόθεσης. Στην αρχή σκέφτηκα πως την κάτσαμε θα μας φάει η γραφειοκρατία! Μπαίνω στο site συμπληρώνω μια σειρά από ερωτήσεις, δίνω τα πλήρη στοιχεία μου, ότι στοιχεία είχα για τον πωλητή και γράφω και ενα report για το τι ακριβώς έγινε. Τελειώνω με αυτό και στέλνω το reference number στον υπεύθυνο από το ebay. Σε περίπου 30 λεπτά με πέρνει μια πολύ ευγενική κυρία από κάποιο Αγγλικό Τμήμα της Αστυνομίας για να επιβεβαιώσει την καταγγελία μου. Μετά από περίπου 2 ώρες μου έρχεται email από το ebay ότι η υπόθεση έκλεισε υπερ μου και πως μου στέλνουν άμεσα refund με τα λεφτά που έδωσα μαζί με τα μεταφορικά! Το πολυδιαφημιζόμενο ebay buyer protection τελικά λειτουργεί μια χαρά!

 

Τέλος καλό όλα καλά!  :)

 

ΥΓ αυτό που δε κατάλαβα ποτέ είναι γιατί το έκανε όλο αυτό! Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι ίσως ήταν δουλειά κάποιου υπαλλήλου ή ότι επιλεκτικά προσπαθεί να το κάνει σε μερικούς εκτός Αγγλίας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά νέα. Αλλά δεν μας λες και τον πωλητή τώρα που δικαιώθηκες και έχουν λήξει όλα; Μην την πατήσει και κανας άλλος.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ αυτό που δε κατάλαβα ποτέ είναι γιατί το έκανε όλο αυτό! Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι ίσως ήταν δουλειά κάποιου υπαλλήλου ή ότι επιλεκτικά προσπαθεί να το κάνει σε μερικούς εκτός Αγγλίας.

 

 

 

Έχω ακούσει για κάποιον από Αγγλία που πούλαγε εικονικά  αντικείμενα στο eBay πολύ φτηνά και εισέπραττε τα μεταφορικά .

Τα αντικείμενα δεν έφταναν ποτέ στον προορισμό τους και ετσι ο τύπος κατάφερε μέσα σε ένα- δυο μήνες να βγάλει τρελά λεφτά μόνο από τα μεταφορικά.

Κάποιοι μιλάνε για 20 με 25 χιλιάδες λίρες.

Το θέμα είναι ότι έγινε μύνηση από το eBay  και τελικά ο τύπος είναι στην φυλακή. :P

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπου 30 λεπτά με πέρνει μια πολύ ευγενική κυρία από κάποιο Αγγλικό Τμήμα της Αστυνομίας για να επιβεβαιώσει την καταγγελία μου. Μετά από περίπου 2 ώρες μου έρχεται email από το ebay ότι η υπόθεση έκλεισε υπερ μου και πως μου στέλνουν άμεσα refund με τα λεφτά που έδωσα μαζί με τα μεταφορικά! Το πολυδιαφημιζόμενο ebay buyer protection τελικά λειτουργεί μια χαρά!

φαντασου να ηταν στην Ελλαδα. Ουτε σε 2 χρονια δεν θα ειχες βγαλει ακρη οχι 2 ωρες

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα ιστορία τρόμου .... Εκπλησσομαι που καταφερες και δικαωθηκες σχετικα εύκολα.

Καθώς είναι ο λογος σου απέναντι στο δικο του. Θα μπορούσες άνετα να εχεις λαβει το αντικείμενο και να λες οτι δεν το ελαβες..

 

Αρνητικές δεν είχε ο τύπος; πρωτη φορά το έκανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο ποστ! Πολύ ενδιαφέρον. Και εγώ σε ελάχιστες φορές που είχα πάρε-δώσε με την βρετανική αστυνομία μου είχε κάνει εντύπωση η ευγένειά τους, η ταχύτητα και συνέπεια ενεργειών τους ανεξαρτήτως σοβαρότητας της υπόθεσης, το πρωτόκολλο χειρισμού υποθέσεων και ενημέρωσης του καταγγέλοντα κλπ κλπ.

 

Πραγματικα ιστορία τρόμου .... Εκπλησσομαι που καταφερες και δικαωθηκες σχετικα εύκολα.

Καθώς είναι ο λογος σου απέναντι στο δικο του. Θα μπορούσες άνετα να εχεις λαβει το αντικείμενο και να λες οτι δεν το ελαβες..

 

Δε νομίζω γιατί το αντικείμενο κατά την αποστολή ζυγίζεται (με ελάχιστο βάρος από τη στιγμή που ήταν άδειος φάκελος), με αυτό το βάρος να καταγράφεται και να συνδιαμορφώνει το κόστος αποστολής. Επίσης, όταν στέλνεις αντικείμενα αξίας τα δηλώνεις επακριβώς, και παίρνεις με μικρό ποσό μια καλή χρηματική ασφάλιση έναντι απώλειας.

 

Δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να έχει 5200 θετικά feedback και μετά να συμβαίνει αυτό... Πώς έκανε κάτι τέτοιο, με κίνδυνο σχεδόν σίγουρα να του κλείσουν τον λογαριασμό και όλο το feedback ετών να πάει στα σκουπίδια?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να έχει 5200 θετικά feedback και μετά να συμβαίνει αυτό... Πώς έκανε κάτι τέτοιο, με κίνδυνο σχεδόν σίγουρα να του κλείσουν τον λογαριασμό και όλο το feedback ετών να πάει στα σκουπίδια?

 

Με αυτη τήν απορια θα μείνω κι εγω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω γιατί το αντικείμενο κατά την αποστολή ζυγίζεται (με ελάχιστο βάρος από τη στιγμή που ήταν άδειος φάκελος), με αυτό το βάρος να καταγράφεται και να συνδιαμορφώνει το κόστος αποστολής. Επίσης, όταν στέλνεις αντικείμενα αξίας τα δηλώνεις επακριβώς, και παίρνεις με μικρό ποσό μια καλή χρηματική ασφάλιση έναντι απώλειας.

 

Δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να έχει 5200 θετικά feedback και μετά να συμβαίνει αυτό... Πώς έκανε κάτι τέτοιο, με κίνδυνο σχεδόν σίγουρα να του κλείσουν τον λογαριασμό και όλο το feedback ετών να πάει στα σκουπίδια?

 

Αν ήταν λίγο έξυπνος θα μπορούσε να βάλει μέσα ένα κομμάτι σίδερο και να ζυγιστεί βαρύ το πακέτο..

Η υπόθεση είναι όντως πολύ περίεργη..Δεν αποκλείεται να ήταν κάποιος σοβαρός πωλητής κατάστημα που τελευταία έπεσε έξω και αποφάσισε να κάνει μια αρπαχτή πριν κλείσει.

Πάντως απο την πείρα μου με το ebay δε νομίζω να του κάνουνε τίποτα για μια απάτη.

Αν το κάνει 5-6 φορές μπορεί αλλά με μια δε θα τον πειράξουν.

 

Και ξαναρωτάω.Αρνητικές για παρόμοια θέματα δεν είχε;

 

EDIT: Με μια αναζήτηση στο αγγλικό ebay "mac mini" τον βρίσκεις με 5225 feedback.

 

Απ'οτι βλέπω μεταξύ των αρνητικών που έχει δεχτεί ,μια λέει για παρόμοια αποστολή άδειου φακέλου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελος καλο ολα καλα! Ευτυχως πετυχες σε οργανωμενο κρατος που τα mail τα εχουνε για να τα χρησιμοποιουνε και ολα γινονται απλα (και κυριως απαντανε ΑΜΕΣΩΣ στα email). Απο προσωπικη εμπειρια στην Αγγλια η λεξη γραφειοκρατια δεν υπαρχει και ολα λυνονται μεσω τηλ. και email. Παντως ειναι πολυ περιεργο πως ενας πωλητης με 5000+ positive feedback εκανε τετοια απατη. Αβυσσος η ψυχη του ebayer...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου