Προς το περιεχόμενο

Eρωτηση σχετικα με πεταλακια!!


W.A.R

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρα!!Εχω μια ερωτηση και θα ηθελα τη βοηθεια σας.Εδω και καιρο παιζω με πεταλιερα (εχω στην κατοχη μου μια korg ax3000g).Εχω δοκιμασει και επαιζα ενα διστημα και με την GT-8  ενος φιλου και με μια BOSS ME 50.Αποφασησα λοιπον να αλλαξω ηχο και να παιξω με πεταλακια.Ετσι για αλλαγη βρε αδερφε!!Εχω καποια πεταλακια στην κατοχη μου και σκεφτομαι να παρω και καποια ακομα.Η ερωτηση μου λοιπον επιδη δεν γνωριζω ειναι η εξης:αν σε ενα live καποια στιγμη θελω να βαλω 5 εφε ταυτοχρονα πχ.απο καθαρο τελειως ηχο να βαλω distortion,boost,delay,phaser και reverb, υπαρχει τροπος η καποιο controller που να ενεργοποιει ολα τα εφε ταυτοχρονα??Σορυ αν η ερωτηση μου ειναι ακυρη και σας κουρασα αλλα δεν εχω πειραματιστει με πεταλακια!!Ευχαριστω προκαταβολικα οποιον μπει στο κοπο να ασχοληθει και να βοηθησει !!!!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει, αλλα είναι ακριβούτσικα....

 

αφού θες να ανοιγοκλείνεις τόσα πολλά ταυτόχρονα, γιατί να μη μείνεις στην πεταλιέρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και χαρα!!Εχω μια ερωτηση και θα ηθελα τη βοηθεια σας.Εδω και καιρο παιζω με πεταλιερα (εχω στην κατοχη μου μια korg ax3000g).Εχω δοκιμασει και επαιζα ενα διστημα και με την GT-8  ενος φιλου και με μια BOSS ME 50.Αποφασησα λοιπον να αλλαξω ηχο και να παιξω με πεταλακια.Ετσι για αλλαγη βρε αδερφε!!Εχω καποια πεταλακια στην κατοχη μου και σκεφτομαι να παρω και καποια ακομα.Η ερωτηση μου λοιπον επιδη δεν γνωριζω ειναι η εξης:αν σε ενα live καποια στιγμη θελω να βαλω 5 εφε ταυτοχρονα πχ.απο καθαρο τελειως ηχο να βαλω distortion,boost,delay,phaser και reverb, υπαρχει τροπος η καποιο controller που να ενεργοποιει ολα τα εφε ταυτοχρονα??Σορυ αν η ερωτηση μου ειναι ακυρη και σας κουρασα αλλα δεν εχω πειραματιστει με πεταλακια!!Ευχαριστω προκαταβολικα οποιον μπει στο κοπο να ασχοληθει και να βοηθησει !!!!!! ;)

 

Ριξε μια ματιά εδω: http://www.noiz.gr/index.php?topic=164882.0

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ....λοιπόν:

 

1) Παιρνεις switcher σε rack και τοποθετεις τα πεταλακια στο rack και τα ελενχεις ολα με ενα midi footswitch

 

2) Παιρνεις switcher με λουπες που μπαινει στην πεταλιερα

 

γενικα κοιτα και το θεμα του φιλου που ποσταρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και χαρα!!Εχω μια ερωτηση και θα ηθελα τη βοηθεια σας.Εδω και καιρο παιζω με πεταλιερα (εχω στην κατοχη μου μια korg ax3000g).Εχω δοκιμασει και επαιζα ενα διστημα και με την GT-8  ενος φιλου και με μια BOSS ME 50.Αποφασησα λοιπον να αλλαξω ηχο και να παιξω με πεταλακια.Ετσι για αλλαγη βρε αδερφε!!Εχω καποια πεταλακια στην κατοχη μου και σκεφτομαι να παρω και καποια ακομα.Η ερωτηση μου λοιπον επιδη δεν γνωριζω ειναι η εξης:αν σε ενα live καποια στιγμη θελω να βαλω 5 εφε ταυτοχρονα πχ.απο καθαρο τελειως ηχο να βαλω distortion,boost,delay,phaser και reverb, υπαρχει τροπος η καποιο controller που να ενεργοποιει ολα τα εφε ταυτοχρονα??Σορυ αν η ερωτηση μου ειναι ακυρη και σας κουρασα αλλα δεν εχω πειραματιστει με πεταλακια!!Ευχαριστω προκαταβολικα οποιον μπει στο κοπο να ασχοληθει και να βοηθησει !!!!!! ;)

 

Μιας και εγώ ξεκίνησα το topic που linkάρισε ο φίλος Freedom παραπάνω, η γνώμη μου είναι η εξής:

 

Αποφάσισε πρώτα αν ο πειραματισμός με πεταλάκια είναι ο δρόμος που θέλεις να ακολουθήσεις. Αν τελικά καταλήξεις να έχεις 8-10 πετάλια τα οποία χρησιμοποιείς σε διάφορους συνδιασμούς (και όχι 2-3 κυρίως και τα υπόλοιπα στη χάση και στη φέξη), τότε αξίζει να επενδύσεις σε ένα switcher.

 

Υπολόγισε επίσης ότι το κόστος, πέρα από τον controller, θα περιλαμβάνει και αρκετά patch καλώδια αλλά και το real estate σε μια μάλλον μεγαλούτσικη πεταλιέρα (εννοώ τη βάση που θα έχεις τα πετάλια σου). Επίσης σκέψου και το κόστος της τροφοδοσίας, ειδικά αν δεν είναι όλα 9V.

 

Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω, πιστεύω όμως ότι τέτοιες λύσεις που περιγράφονται στο thread, είναι για κάποιον που "δεν μπορεί να ζήσει" χωρίς τα πετάλια του και τα χρησιμοποιεί σε διάφορους συνδιασμούς με σημαντική συχνότητα. Αν τώρα αρχίζεις να πειραματίζεσαι, δεν θα σε ωφελήσει ιδιαίτερα η επένδυση.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου