Προς το περιεχόμενο

Eρωτηση για μαγνητες και restoration


munchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σε ολους τους κιθαριστες και οχι μονο του forum . Ειναι το πρωτο post που κανω και θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε καποια θεματα .. Καταρχην να δηλωσω πως ενω η κιθαρα ηταν η πρωτη μου μεγαλη αγαπη τωρα παιζω σαξοφωνο .

Εχω μια yamaha rgx παρατημενη και τα χριστουγεννα πηρα την αποφαση να αγορασω μια blues - jazz κιθαρουλα σε σχετικα καλη τιμη . Αφου ακουσα και δοκιμασα καμποσες κατελήξα σε μια washburn semi hollow body hb-30 .

Η κιθαρα μου αρεσει πολλυ και ιδιαιτερο η αισθηση της ταστιερας . θα ηθελα να ρωτησω του ποιο εμπειρους  απο εμενα (συγχωρεστεμε αν ρωταω βλακειες ....) 1) Αξιζει να της αλαξω μαγνητες ?? γιατι ειναι μια ιδιαιτερα καλοφτιαγμενη κιθαρα . θα ελεγα κατι σε Alinco η duncan  (για ΕΜG δεν το συζηταμε ειπαμε ακου Jazz - blues .) θα ηθελα την γνωμη σας και εκτος της αγορας και ποιου μαγνητη και ποιος θα μου τους τοποθετησει - ρυθμησει ... \

2) αξιζει να κανω ενα restoration + μαγνητες στην yamaha >???  την εχω λυσει . αν οχι θα την ξαναδεσω και θα την κρατησω ετσι ...

 

Ευχαριστω θερμα εκ των προτερων ...

music is the answer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει τους washburn μαγνητες τότε να τους αλλάξεις οπωσδήποτε, οι seymour που λες είναι οτι πρέπει για hollow body.

Η yamaha  ποια rgx είναι? Είχε ένας φίλος την rgx60 (αν θυμάμαι καλά) και ήταν πολύ καλή κιθάρα ακόμη και χωρίς μαγνήτες της προκοπής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Welcome!

 

Η κιθάρες που έχεις αυτή τη στιγμή είναι αξιοπρεπείς απ ότι γνωρίζω κι αν σε βολέυουν όπως ανέφερες η αναβάθμισή τους θα ήταν πολύ καλή λύση. Οι μαγνήτες που μπορείς να βρεις στην αγορά είναι πολλοί και μια καλή λύση είναι ο Seymour Duncan Jeff Beck:

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sshjb_jazz_rodded_humbucker.htm

Θα σε καλύψει από clean έως high-gain καταστάσεις. Για USA μαγνήτες είναι σε καλή τιμή αλλά μπορείς να βρεις και αρκετά καλούς μαγνήτες κατασκευής Ασίας στα παρακάτω καταστήματα:

 

http://store.guitarfetish.com/humbuckers.html (αγορά από Αμερική)

 

http://www.banzaieffects.com/Guitar-Pickups-c-1035.html (αγορά από Γερμανία-έχω συνεργαστεί μαζί τους άψογα)

 

Για να τοποθετήσεις τους μαγνήτες στην κιθάρα μπορείς να πας στο "μάστορα" κάποιου καταστήματος/σερβις μουσικών οργάνων ή να το προσπαθήσεις μόνος σου με ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ (αρχικά στην λιγότερο σημαντική κιθάρα). Έτσι δε θα χρειαζεσαι μάστορες στο εξής.

 

 

Οδηγίες για αν τοποθετήσεις μαγνήτες:

http://www.seymourduncan.com/support/choosing-installing/installing-pick/

 

Αν χρειάζεται και setup ή αλλαγή στα ρυθμιστικά η κιθάρα, θα ήταν απαραίτητο να το¨ψάξεις¨περισσότερο πριν προχωρήσεις μόνος. Διαφορετικά, καλό Σέρβις έχει ο Καγμάκης: http://www.kagmakis.com/ (βάζει τους μαγνήτες μια χαρά)

και το απένατι μαγαζί: ο Δ.Δήμου (εμένα μου "ανέστησε" ένα μπάσσο ο τύπος)

 

Ελπίζω να βοηθησα λίγο.

Να 'σαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι δεν θα σου πρότεινα τους Alinco γιατί έχουν πολύ σκληρό και ακατέργαστο ήχο κατά τα γούστα μου. Οi duncan έχουν πιο στρωτό και γλυκό ήχο. Βέβαια έχει σημασία και το σύστημα που χρησιμοποιείς. Εγώ τους έχω φορέσει σε μια din και σε συνδιασμό με το rectifier βγάζουν τρελή ζεστασιά. Στον eagle διαφέρει λίγο το ύφος. Ακούγεται πιο ξερό αλλά πιο power. Ειδικά όταν παίζω malmsteen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αλλαξεις μαγνητες, θα ειναι κριμα να αφησεις τα ηλεκτρικα (ποτενσιομετρα, πυκνωτες, διακοπτη, βυσμα) γιατι αν ειναι χαμηλης ποιοτητας δεν θα παρεις το καλυτερο απο τους μαγνητες σου.

 

Ειναι και καλη ευκαιρια μια και θα ασχοληθει καποιος να λυσει τον γριφο της αλλαγης μαγνητων/ηλεκτρικων σε semi-hollow κιθαρα...  ;)

 

Upgrade kits εχουν πολλοι, οπως οι RS guitarworks, acme, specialty guitars

 

Μπορεις βεβαια να βρεις και πιο "Boutique" μαγνητες οπως Bare Knuckle, WCR, Fralin, Haussel κλπ...

 

Και κανα κοκκαλινο Nut να βαλεις και θα εισαι βασιλιας.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικα κομματια .... αλλα ποιος θα τα τοποθετησει - αντικαταστησει στην κιθαρα ????

 

δηλ αντε και τα παραγγελνω . Αντε και ερχονται ....  μετα ????

 

εγω δεν εχω κανει ηλεκτρονικος ακομα ...

ασε που εχω δει τοσα πολλα πραγματα που εχω μπερδευτει .... 

να βαλω ...  α) seymour duncan ?  b) allinco humbackers gold ? c) bare knuckle pickups (φοβεροι & τρομεροι & ακριβοι)

d) guibson ?

 

και για τα ηλεκτρικα parts της κιθαρας (πικνωτες , καλωδια , switchers κτλ.κτλ. )  ????

 

εχω βρει τρομερα πραγματα στο Internet ... αλλα δεν εχω ιδεα τι να παραγγηλω στο τελος/ να δοκιμασω στην τυχη ???

music is the answer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Φιλαράκι δεν θα σου πρότεινα τους Alinco γιατί έχουν πολύ σκληρό και ακατέργαστο ήχο κατά τα γούστα μου. Οi duncan έχουν πιο στρωτό και γλυκό ήχο. Βέβαια έχει σημασία και το σύστημα που χρησιμοποιείς. Εγώ τους έχω φορέσει σε μια din και σε συνδιασμό με το rectifier βγάζουν τρελή ζεστασιά. Στον eagle διαφέρει λίγο το ύφος. Ακούγεται πιο ξερό αλλά πιο power. Ειδικά όταν παίζω malmsteen.

 

Kάποιες διευκρινίσεις να ζητήσω...

 

Ποιοι είναι οι Alinco; Αν εννοείς Alnico είναι μαγνητικό κράμα (αλουμίνιο-νικέλιο-κοβάλτιο) και όχι μάρκα. Σαν ήχο έχουν στην συντριπτική τους πλειοψηφία πολύ πιο ήπιο και γλυκό από τους κεραμικούς. Η S. Duncan, όπως και όλες σχεδόν οι εταιρίες, βγαζει και alnico (όλους τους βαθμούς εκτός από IV, νομίζω) και κεραμικούς.

 

H Din τι κιθάρα είναι; Eννοείς Dean; Και τι μοντέλο των Duncan;

 

Τι εννοείς ακριβώς με το "rectifier" και το "eagle";

 

Μunchkin ας τα πάρουμε ένα - ένα. Κατ'αρχήν η τοποθέτηση μαγνητών είναι πολύ εύκολη υπόθεση κι αν ψάξεις λίγο στο φόρουμ, θα βρεις αρκετές οδηγίες. Κοίτα ας πούμε τον ίδιο τον μπαρμπαΜπεν... εεεεε... Σέιμουρ πώς τους τοποθετεί:

 

http://www.youtube.com/watch?v=TAXEcFqehw0

 

Σε semi-hollow είναι αρκετά πιο δύσκολο και καλύτερα να αφήσεις την (σπαστική) εργασία σε έναν μάστορα. Στο κέντρο υπάρχουν πολλά κιθαρομάγαζα και όλοι αναλαμβάνουν τέτοιες δουλειές. Τώρα αν μετά την αλλαγή των μαγνητών συνειδητοποιείς ότι χρειάζεσαι καλύτερη απόκριση στο volume και στο tone, αλλάζεις και τα ηλεκτρικά της πηγαίνοντας στον ίδιο μάστορα.

 

Από προτάσεις για μαγνήτες άπειρες... πες μας λίγο ποιο ήχο ακριβώς έχεις στο μυαλό σου και θα βοηθηθείς!  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν μετά την αλλαγή των μαγνητών συνειδητοποιείς ότι χρειάζεσαι καλύτερη απόκριση στο volume και στο tone, αλλάζεις και τα ηλεκτρικά της πηγαίνοντας στον ίδιο μάστορα.

 

Δεν εχεις αδικο, αλλα ...μπορει και να εχεις! ;D  ...και εξηγουμαι.

 

Ο λογος που πολλες φορες ειναι καλο να αλλαζουμε τα ποτενσιομετρα δεν ειναι μονο για το αν τα χρησιμοποιουμε και μας βολευει ενα καλο taper.

Δεδομενου οτι ενα "καλο" σετ CTS κλπ θα ειναι πιο κοντα σε πραγματικες τιμες απ'οτι ενα σετ κινεζικα της πλακας, και δεδομενου οτι τα ποτενσιομετρα/πυκνωτες παιζουν ρολο στον ηχο ακομα και στο "10", ειναι πολυ πιθανο με το μαπα σετ να χαντακωνεται ο ηχος ενος καλου μαγνητη γιατι (σε περιπτωση humbucker) οι τιμες ειναι στα 400Κ και "μπουκωνει", ή στα 600Κ και "ξυριζει"...

 

Δηλαδη, ενα καλο σετ ηλεκτρικων ειναι σαν μια "πλατφορμα" πανω στην οποια οι μανητες δεν παιζουν απλα, αλλα αποδιδουν κιολας...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό αυτό! Νόμιζα ότι για να μπουκώσει ένας χαμβάκερος πρέπει να πέσουμε στα 250κ... οπότε μάλλον είναι παρήγορο και για αυτούς που δίνουν λεφτά για πλήρη αλλαγή ηλεκτρικών αλλά παίζουν με το vol και το tone συνεχώς κολλημένα στο 10, και αναρωτιούνται αν άξιζε τα λεφτά του το upgrade...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου