Προς το περιεχόμενο

Mega συγκριτικό σε 11 Jazz Archtop Guitars


makam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από λίγο καιρό κι αφού τα video's περίμεναν στωικά στον σκληρό, έφτασε η ώρα να αναρτηθούν στο noiz για τους απανταχού φίλους των εκπληκτικών archtop κιθαρών, ή όπως συχνά αναφέρονται σαν Jazz κιθάρες. 

Η προσπάθεια καταγραφής έλαβε χώρα στο studio, με καθ'όλα ελεγχόμενες συνθήκες και το session ολοκληρώθηκε σ'ένα απόγευμα. 

Ολες οι κιθάρες φόραγαν 12άρες φλατ χορδές, χρησιμοποιήθηκε η ίδια πέννα και τα settings του ενισχυτή παρέμειναν τα ίδια.

Προσπάθησα επίσης να παίξω το ίδιο κομμάτι σε όλες τις κιθάρες, με περάσματα ακκόρντων αλλά και σόλο γραμμές σε μια σχετικά μεγάλη περιοχή της ταστιέρας. Κάποια περάσματα ίσως ν'ακούγονται κάπως βιαστικά, αλλά πίεζε ο χρόνος μιάς και είχα μπροστά μου όχι μία, όχι δύο, αλλά έντεκα διαφορετικές jazz κιθάρες και έπρεπε να προλάβω...

Αυτή τη φορά το αποτέλεσμα είναι οπτικοακουστικό αφού έχουμε και εικόνα, να επισημάνω όμως ότι ο ήχος δεν είναι αυτός της κάμερας, αλλά έχει περάσει από το μικρόφωνο στο Sonar, μέσω ενός προενισχυτή της Focusrite. Το δε σήμα δεν έχει υποστεί καμμία επεξεργασία και το λίγο reverb που ακούγεται προέρχεται από τον ενισχυτή.

Σε όλες τις κιθάρες 'οπως είναι φυσικό, ακούγεται ο neck μαγνήτης και τα ρυθμιστικά τους, volume και tone είναι full ανοικτά.

Το θέμα είναι ότι δυστυχώς οι περισσότερες κιθάρες του τεστ λόγω κόστους είναι απαγορευτικές για τους περισσότερους, κάτι που ενμέσω της κρίσης το κάνει ακόμα πιο δύσκολο, αλλά πιστεύω είναι μια μεγάλη ευκαιρία στους θιασώτες του jazz ήχου να έχουν μπροστά τους σε μια κοινή παρουσίαση 11 τέτοια εκπληκτικά όργανα. Ολες οι κιθάρες κοστίζουν πάνω από χίλια ευρώ και μάλιστα μερικές, ξεπερνούν το 5χίλιαρο.

Ισως στο μέλλον να καταφέρω να κάνω ένα παρόμοιο τεστ με jazz κιθάρες που η τιμή τους  να μην ξεπερνά τα 1000 ευρώ και υπάρχουν αρκετές και καλές από δαύτες...

 

Να ευχαριστήσω επίσης τους μαθητές μου Γιάννη και Λεωνίδα για την βοήθειά τους στην ολοκλήρωση του project.

 

Αυτά για την ώρα, περιμένω τα σχόλιά σας και τις προτιμήσεις σας...

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1.Heritage Super Eagle

 

2.Heritage Golden Eagle with floating pickup

 

3.Heritage Golden Eagle with built in humbucker

 

 

4.Heritage Sweet Sixteen with floating pickup 

 

 

5.Heritage H 550 

 

 

6.Eastman AR 910 CE

 

 

7.Eastman AR 805 CE 

 

 

8.D'Angelico EXL1-DP 

 

 

9.Hofner New President Vintage 

 

 

10.Gibson L4 CES 

 

 

11.Gibson L5 CES 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό από όλες τις απόψεις Μάκη, ευχαριστούμε πολύ (και για το ωτο-οφθαλμόλουτρο που προσφέρουν τα video).

 

Όλα αυτά τα σκάφη είναι δικά σου? :o :o

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν το tone της κιθάρας στο πρώτο video με την Heritage Super Eagle, είναι στο ίδιο level με τις άλλες κιθάρες (μου ακούγεται σαν να το έχεις λίγο κομμένο-rolled off).

 

Διαφορετικοί και φοβεροί όλοι οι ήχοι, καθένας σε πάει σε άλλο παίξιμο (για τα γούστα μου), και βέβαια φοβερό παίξιμο.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν το tone της κιθάρας στο πρώτο video με την Heritage Super Eagle, είναι στο ίδιο level με τις άλλες κιθάρες (μου ακούγεται σαν να το έχεις λίγο κομμένο-rolled off).

 

Ακριβώς το ίδιο μου φάνηκε κι εμένα!  ;) Είναι πάντως απο τους ήχους που μου άρεσαν περισσότερο, μαζί με τις Νταντζέλικο και τις Γκίμπσον....

Κατά τα λοιπά, θερμές ευχαριστίες για την καταπληκτική δουλειά -σε όλα τα επίπεδα- που μας προσέφερες, συγχαρητήρια.

  • Ευχαριστώ 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.

 

Ηλία απ'ότι καταλαβαίνω με αυτά που λές, και με εξαίρεση την D'Angelico, δείχνεις μια προτίμηση στους built in humbuckers ;)

Και φυσικά πρόκειται για δύο διαφορετικές σχολές με μεγάλη διαφορά στον ήχο...

Εκεί που φαίνεται πιό πολύ όμως, είναι ανάμεσα στις δύο Heritage Golden Eagle, που η μία είναι με floaters και η άλλη με built in humbucker :-\

Να υπενθυμίσω επίσης ότι όλες οι κιθάρες του τεστ είναι με solid woods, εκτός από την D'Angelico και την Heritage H550 που είναι laminated, όπου η δεύτερη 'πατάει' πάνω στην Gibson 350 και Tal Farlow.

 

Θα επανέλθω στην πορεία με τις δικές μου εντυπώσεις και διευκρινίσεις όσον αφορά την αίσθηση, το playability αλλά και τον ακουστικό ήχο της κάθε μίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

;D τωρα το ειδα το θεμα.... θα ακουσω εμπεριστατωμενα....  ;D πολυ σκαφος!!!! Εμενα παλι, λογω γουστου, οσο πιο ξυλινος ο ηχος τοσο καλυτερα  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά υλοποιημένη "κόντρα", με φοβερά "πειραματόζωα" και ήχο ποιότητας. Ευχαριστούμε πολύ.

Θα βάλουμε τα κλάματα όταν πάμε σπίτι.  ;D :D 8)

 

Δεν είχα προσέξει μέχρι σήμερα τους floating μαγνήτες. Λαχταριστή ανταπόκριση! Η Heritage Golden Eagle (#2) με αιφνιδίασε με την απόκριση και τη διαύγεια του ήχου της.

 

Αυτά όμως είναι δευτερεύονται, γιατί τώρα επιτέλους ένα απ' τα μεγαλύτερα posts που έχουμε διαβάσει εδώ είναι ξανά επίκαιρο και μπορώ να το ξεθάψω:

 

Γεια σου Μακη με τις κιθαρες σου πολυ καλη προσπαθεια.

Στο επομενο test που θα κανεις σου δανειζω τον Vox Ac-50 '65

να ακουσουμε και κατι καλο.

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

:'( :'( :'( :'( :'(

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

(έκλαιγα ανάμεσα στα χαχανητά  :D)

  • Ευχαριστώ 1

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

L5

Στα αυτιά μου ακούστηκε πιο «στρογγυλή» και ισορροπημένη από άποψη συχνοτήτων- ιδιαίτερα σε σχέση με τις Heritage (όχι της πρώτης) και των Eastman που μου φάνηκαν να γέρνουν προς τα πρίμα.

 

Μπράβο στον Makam για την εξαίρετη δουλειά και το superb παίξιμο. 

  • Ευχαριστώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Eυχαριστούμε για το απλόχερο μοίρασμα γνώσεων, εντυπώσεων και εξαιρετικού παιξίματος.

 

Το θέμα είναι ότι δυστυχώς οι περισσότερες κιθάρες του τεστ λόγω κόστους είναι απαγορευτικές για τους περισσότερους, κάτι που ενμέσω της κρίσης το κάνει ακόμα πιο δύσκολο, αλλά πιστεύω είναι μια μεγάλη ευκαιρία στους θιασώτες του jazz ήχου να έχουν μπροστά τους σε μια κοινή παρουσίαση 11 τέτοια εκπληκτικά όργανα. Ολες οι κιθάρες κοστίζουν πάνω από χίλια ευρώ και μάλιστα μερικές, ξεπερνούν το 5χίλιαρο.

 

Αυτό ακριβώς είναι που κάνει το συγκριτικό τεστ τόσο χρήσιμο. Δεν έχουμε όλοι την τύχη ή την ευχέρεια να παίξουμε με τέτοια όργανα συχνά, οπότε ένα τέτοιο οπτικοακουστικό review είναι άκρως ενδιαφέρον ως προς κάποιον ενδιαφερόμενο για αγορά τέτοιου οργάνου ή απλά για εγκυκλοπαιδικούς λόγους.

 

Δεν θα μπω στη λογική του ποιο μου άρεσε περισσότερο, όλα είναι εξαιρετικά, το καθένα για τους δικούς του λόγους. Γενικά, στα αυτιά μου, όσα όργανα έχουν floating pickup, μου ακούγονται πιο αέρινα, με ένα ελαφρώς "μικροφωνικό"/transparent χαρακτήρα, σαν να "διαβάζουν" περισσότερο τον ακουστικό χαρακτήρα του ήχου(μια ελαφριά προτίμηση στην Heritage Sweet 16). Αυτά που είχαν built-in μαγνήτες μου έδωσαν την εντύπωση πιο στρογγυλού ήχου,moody και ψιθυριστά, με πιο "νυχτερινό" χαρακτήρα.

 

Δυστυχώς, ενώ τα tailpieces φαίνονται, οι γέφυρες κρύβονται από το δεξί χέρι και νομίζω πως θα' ταν κι αυτό μια χρήσιμη προσθήκη στις διαφορές μεταξύ των οργάνων ( ebony vs tune-o-matic).

 

Kαι πάλι ευχαριστούμε για το εξαιρετικό review, εν αναμονή του επόμενου.

  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου