Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Προγράμματα Ηχογράφησης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

LOL NEMO!

 

οσο να ναι τα νευρακια ειναι τσιτωμενα και η ζεστη δεν βοηθάει...

 

Πλακα πλάκα το παιδι δεν ξαναπαντησε.

 

Τι να λεει τωρα...

αν το παλικαρι δεν ξαναπαντησει σημενει οτι ζήταγε την ευκολη λύση που υποψιαζόμουν. Και θα καταλαβε οτι δεν υπάρχει. αν δεν ειναι ετσι, τοτε θα ξαναρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φυσικα και δεν υπαρχει μυστικη λέξη, αλλα από κάπου πρεπει ν αρχίσεις και να βοηθηθείς...

 

Και πιστεψέ με δεν θέλει και πολύ επιστήμη για να φτιάξεις Hip Ηοp. Με το hip hop ejay κάνεις ετοιματζήδικες δουλειές επαγγελματικού επιπέδου... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκουράσω λίγο τον boukaw7:

 

http://www.tweakheadz.com/

 

http://www.tweakheadz.com/guide.htm

 

Εκεί θα βρεις πολλά άρθρα.

Καλό διάβασμα. ;)

 

 

Πωπώ επιτέλους οι προσπάθειες τόοοοσων ετών δικαιώνονται!!! :lol: :lol: :lol:

Τες πα φίλε καταρχήν καλώς όρισες ρίξε μια ματιά στο ανωτέρω λινκ και για ότι άλλο θελήσεται θυμηθήτε! Manual is your friend! Α και εννοείτε ότι μπορείτε να ρωτήσετε κι εδώ

 

Πάντως για να συνδέσω το οφτοπικ με το αρχικό ερώτημα, ο ανουβις δίκιο είχε, αλλά το είπε λίγο απότομα! Διαβάστε (αν θέλετε και άλλα λίγο πιο προχωρημένα λινκς εδώ είμαστε), ρίξτε μια ματιά και στα άρθρα του νοιζ και φυσικά για σωστή δουλειά (με μικρόφωνα δεν ασχολήστε; ) πάρτε με τον καιρό κανά μηχάνημα. Με 200¤ στο περίπου παίρνετε καλή κάρτα (για αρχή) με δώρο και το προγραμματάκι! :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Anouvis θύμισε στον παραπλανημένο φίλο μας ότι οι απαντήσεις που ψάχνει δεν βρίσκονται στα προγράμματα' date=' αλλά στις γνώσεις και την εμπειρία - και πολύ σωστά έπραξε.[/quote']

 

Συμφωνώ 100% με τον eye και στην τελική με τον anouvis. Είναι τόσα πολλά τα πράγματα που παίζουν ρόλο για μια καλή παραγωγή (ενδεικτικά αναφέρω τυχαία: τα καλώδια, η μετατροπείς, το dithering, οι χροιές, η δυναμική περιοχή, στερεοφωνία, ένταση monitoring) και άλλα 2349652 περίπου πράγματα :lol: που συνοψίζονται στο "Γνώσεις και εμπειρία". Δεν πήρε κανέναν από τα μούτρα. Όταν ρωτάς "τι είναι το compression" σημαίνει ότι είσαι ΠΑΡΑ πολύ μακριά όχι μόνο από την καλή παραγωγή, αλλά από την παραγωγή γενικότερα. Και αυτό ΔΕΝ είναι κακό. Απλά δεν μπορείς να μπαίνεις σε ένα forum που σε άλλα topics λέει "η σειρά σε ένα τυπικό channel strip" και να ρωτάς "πως θα κάνω καλές παραγωγές". Έχει δρόμο ΠΟΛΥ. Και δεν σε σώζει το hip hop 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν μπορείς να μπαίνεις σε ένα forum που σε άλλα topics λέει "η σειρά σε ένα τυπικό channel strip" και να ρωτάς "πως θα κάνω καλές παραγωγές". Έχει δρόμο ΠΟΛΥ. Και δεν σε σώζει το hip hop 5.

 

Επέτρεψέ μου να ψιλοδιαφωνήσω ΜΟΝΟ σε αυτό. κατά τ' άλλα δεν διαφωνώ

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν μπορείς να μπαίνεις σε ένα forum που σε άλλα topics λέει "η σειρά σε ένα τυπικό channel strip" και να ρωτάς "πως θα κάνω καλές παραγωγές". Έχει δρόμο ΠΟΛΥ. Και δεν σε σώζει το hip hop 5.

 

Επέτρεψέ μου να ψιλοδιαφωνήσω ΜΟΝΟ σε αυτό. κατά τ' άλλα δεν διαφωνώ

 

ναι, οκ, μπορείς να μπαίνεις και να ρωτάς, αλλά δεν θα κερδίσεις τίποτα.

ελπίζω να μην διαφωνείς και στο οτι δεν σώζεσαι με το hip hop 5 και το κάθε sonar/cubase/whatever απο τη στιγμή που σου λείπει η εμπειρία και η γνώση. με presets τέτοια δεν γίνεται αυτή η δουλειά. εκεί θέλω να εστιάσω. υπάρχει βάθος τεράστιο στο αντικείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είπα ότι διαφωνώ μόνο στο ότι απλά ακούστηκε λες και είμαστε κανά φόρουμ εκλεκτών της μουσικής επιστήμης (γενικότερα).

 

Στα άλλα μαζί σου. Ακόμα και οι λούπες θέλουν την απαραίτητη γνώση και ψάξιμο για να κάνεις κάτι τόσο μουσικό, όσο και να ακούγεται σωστά κιόλας.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σας στο post μου λιγο πολυ βοηθηθικα απο ολους. Φυσικα τα ειδα τα post αλλα τι απαντηση θα μπορουσα να δωσω στον μικρο "τσακομο" σας? Μπορει φιλοι μου να μην κατεχω την τεχνη των προγραμματων και των ηχογραφησεων αλλα το ειδοσ τησ μουσικη που ακουω και φισικα θελω να ασχοληθω το γνωριζω. θελησα λοιπον να ασχοληθω με τα δικα μου κομματια για αυτο το λογω εκανα το post οχι για μασημενη τροφη απλα για να ακουσω την συμβουλη ενος πιο ψαγμενου απο το που να αρχισω. Λογικο ειναι καποιοι να ψωνιζονται με τις γνωσεις τους.Φυσικα η ερωτηση μου ηταν απλη πωσ μπορω να κανω την ηχογραφιση λιγο πιο καλη και οχι σαν mixtape. τελος παντων απο οσα προγραμματα ειδα μπορω να πω οτι οντωσ ειναι χαοτικα. Βεβαια αν κολισσω καπου φισικα και θα ξαναρωτησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σας στο post μου λιγο πολυ βοηθηθικα απο ολους. Φυσικα τα ειδα τα post αλλα τι απαντηση θα μπορουσα να δωσω στον μικρο "τσακομο" σας? Μπορει φιλοι μου να μην κατεχω την τεχνη των προγραμματων και των ηχογραφησεων αλλα το ειδοσ τησ μουσικη που ακουω και φισικα θελω να ασχοληθω το γνωριζω. θελησα λοιπον να ασχοληθω με τα δικα μου κομματια για αυτο το λογω εκανα το post οχι για μασημενη τροφη απλα για να ακουσω την συμβουλη ενος πιο ψαγμενου απο το που να αρχισω. Λογικο ειναι καποιοι να ψωνιζονται με τις γνωσεις τους.Φυσικα η ερωτηση μου ηταν απλη πωσ μπορω να κανω την ηχογραφιση λιγο πιο καλη και οχι σαν mixtape. τελος παντων απο οσα προγραμματα ειδα μπορω να πω οτι οντωσ ειναι χαοτικα. Βεβαια αν κολισσω καπου φισικα και θα ξαναρωτησω.

 

Απο αυτήν την απάντηση συμπεραίνω ότι θα τα πάς μια χαρά σε αυτο που θέλεις να κάνεις. Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια. Ο,τι χρειαστείς είμαστε εδω. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου