Προς το περιεχόμενο

Ιδού το ερώτημα : DL-4 ή Flashback X4 ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το forum!

Το τελευταίο διάστημα αναζητώ ένα delay/looper πολυμηχάνημα..Έχω καταλήξει σε αυτά τα δύο βάσει μπατζετ και απ οτι έχω δει/ακουσει στο γιουτουμπε.

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι απο την μια το dl4 είναι ένα πετάλι που βγήκε στην αγορά το 2000 άλλα έχει καθιερωθεί και βαστάει ακόμη και σήμερα και απο την άλλη το flashback πιο συγχρονο (midi, usb, toneprint,iphone κτλ καλούδια) θεωρείται και αυτό στα κορυφαία πλέον.

Δυσκολεύομαι να πάρω πάρω απόφαση.

Για το dl4 έχω διαβάσει οτι σπάνε τα footswitch, έχει καλύτερο λούπερ αλλά μικρη λούπινγκ διάρκεια και ότι βολεύει αν σε ενδιαφέρουν οι "on the fly" πειραματισμοι των delays.

Για το flashback, έχει στιβαρή κατασκευή, λούπερ δύσκολο αλλά έχεις toneprints τα οποία "πειράζεις\φτιάχνεις\κατεβάζεις" στο pc (δεν με τρελαίνει σαν ιδέα).

Για τα delays σαν ήχος, πανω κατώ τα ίδια διαβασα...

Αυτά είναι τα πρώτα που μου ήρθαν στο μυαλό καθως έγραφα.

Είμαι περισσότερο προς το dl4.

Τι γνώμη έχετε εσείς?

Ευχαριστώ για όποιες απαντήσεις!!!(ας μείνει η κουβέντα σε αυτά τα δύο πετάλια)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με την προιστορία του φόρουμ σε ανάλογα θρεντ, οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, θα σου πουν να πας για το Flashback (και δικαίως ίσως). Κάποιοι άλλοι θα προτείνουν τα δικά τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια και εγώ προς φλας-μπακ ήμουν, μέχρι που διάβασα σε κάποιο φορουμ ότι το φλασ μπακ δεν κάνει αυτα που μπορείς να κάνεις με τα κνομπς "TWEAK & TWEEZ" του DL4, πραγμα που με ενδιαφέρει παρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε βαση τις επιλογες που αναφερεις φαινεται οτι ψαχνεις κατι παραπανω απο ενα απλο πεταλακι delay.

 

Προσωπικα, το πλεον απαραιτητο χαρακτηριστικο σε ενα delay,  ειναι να εχει ενδειξη msec/bpm και να εχει ποιοτικους αλγοριθμους για ολα τα ειδη delay (analog, digital, tap, ducked κλπ.) Χωρις την ενδιεξη του χρονου για εμενα ειναι ενα delay στο οποιο αναγκαζομαι να κανω συμβιβασμο.

 

Με βαση αυτο οι καλυτερες επιλογες ειναι τα timeline (strymon), timefactor (eventide) , το καινουργιο boss dd500, τα οποια εχουν ολα φοβερους αλγοριθμους φοεβερες επιλογες, ειναι ποιοτικοτατα ειναι ακριβα, αλλα θα ληξουν μια για παντα την αναζητηση σου στο θεμα delay αλλα και το εξαιρετικο και φθηνοτερο nova delay tc (electronics).

 

Νομιζω αξιζει να κανεις λιγη υπομονη και λιγο stretch to budget σου και να πας σε αυτα (η στο nova χωρις οικονομικη επιβαρυνση αυτο και δεν ξερω τι κανει ο looper του τον οποιο αναφερεις οτι χρειαζεσαι)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολύ θέλω κάτι για πειραματισμούς και "περίεργους" ήχους.

Μου φαίνεται πως το DL4 το έχει πιο εύκολα απο flashback. ???

Έχω την εντύπωση απο αυτα που είδα στο γιουτουμπε, οτι όλοι χρησιμοποιούν το dl4 για self oscillating και περίεργα πραγματα ενώ απο την άλλη το flashback έχει τα delay του και τέλος.

 

Χμμ, να πάω σε strymon και eventide το θεωρώ απίθανο, κυρίως γιατι παίζω για το κέφι μου με φίλους στο σπίτι και τα συγκεκριμένα ξεφεύγουν εντελώς από αυτη την λογική.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο πετάλια που σε ενδιαφέρουν έχουν ως βασικό χαρακτηριστικό τους τα presets. Αρχικά νομίζω πρέπει να αποφασίσεις αν σε ενδιαφέρει το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό.

Αν ας πούμε παίζεις σε μπάντα και σε κάθε τραγούδι χρησιμοποιείς και διαφορετικό είδος delay ή διαφορετικές αξίες, εύκολα και γρήγορα, τότε νομίζω τα χρειάζεσαι.

Αν όμως δεν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο παρά μόνο το self-oscilating και οι "περίεργοι" ήχοι, όπως αναφέρεις, τότε κι ένα σχετικά απλό πετάλι με expression pedal θα σου κάνει την δουλειά, απλά δεν θα έχεις την ποσότητα των διαφορετικών τύπων delay που σου παρέχουν αυτά που αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολύ θέλω κάτι για πειραματισμούς και "περίεργους" ήχους.

 

 

Χμμ, να πάω σε strymon και eventide το θεωρώ απίθανο, κυρίως γιατι παίζω για το κέφι μου με φίλους στο σπίτι και τα συγκεκριμένα ξεφεύγουν εντελώς από αυτη την λογική.

 

Oντως, για τετοια χρηση, δεν ειναι απαραιτητα τα οσα σου προτεινα. Μπορεις να αρκεστεις και εσκεμμενα να χρησιμοποιησεις κατι πιο lo-fi

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολύ θέλω κάτι για πειραματισμούς και "περίεργους" ήχους.

 

Και δεν παιρνεις το καλυτερο delay που υπάρχει (για τα λεφτα του) ?

 

Ειναι αναλογικο,εχει tap tempo ,modulation,1 sec delay  & απο περιεργους ηχους να φανε και οι κοτες....το self oscillation του ειναι απαιχτο.

 

 

Υπαρχει βεβαια και αυτο

 

 

 

επισης αναλογικο και κορυφαιο και με ακομα πιο πολλα functions.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!

Νομίζω όμως ότι έδωσα λάθος εντύπωση για τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν και επιμένω στα δυο πετάλια του αρχικού μου post.

Ίσως θα ήθελα την γνώμη αυτών που έχουν χρησιμοποιήσει τα συγκεκριμένα πετάλια.

Λοιπόν, ανακεφαλαίωση :

1) Θέλω την ποικιλία απο delay που έχουν και το dl4 και το tc X4

2) Θέλω τα presets που έχουν και τα δύο

3) Έχω διαβάσει οτι το looper του dl4 είναι καλό και χρήσιμο ενώ του tc μάλλον το έβαλαν για να υπάρχει      (δεν ξέρω γιατι αλλά το έχω διαβάσει από πολλούς).

4) Το tc Χ4 μου δίνει την εντύπωση ότι θέλει πολύ παιχνίδι στο pc-tablet για παραμετροποίηση των delay (πράγμα που σου δίνει δυνατότητες αλλά προσωπικά το βαριέμαι).

5) Το dl4 έχει τα κνομπσ που έχει και με αυτά παίζεις.

 

Κυρίως θα ήθελα μια γνώμη για τα 4) & 5). Αν ισχύουν δηλαδη.

 

ΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ!!!! ;D ;D ;D

 

προς SF : το ιβανεζ πραγματικά τα σπάει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ας μείνει η κουβέντα σε αυτά τα δύο πετάλια)

 

Κάποιοι άλλοι θα προτείνουν τα δικά τους

 

Μάγος είμαι?  O0

 

Επειδή βλέπω ότι έχεις αποφασίσει ήδη να πάρεις το line6 και απλά ψάχνεις κάποιους για να σε επιβεβαιώσουν, πάρτο και αν δεν σου κάνει πούλα το.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου