Προς το περιεχόμενο

Current production 12AX7 test


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και μία βδομάδα έκανα με ένα φίλο μου ένα ηχητικό τεστ με ότι μάρκα 12ΑΧ7 υπήρχε στα χέρια μας (current production όχι NOS)

Πριν παραθέσω τα αποτελέσματα θα ήθελα να μου πείτε εσείς τι μάρκες προτιμάτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν απο καμμια 10αρια χρονια σε ενα απο τα μικρομαγαζα με ηλεκτρονικα στην Κυψελη (εχει κλεισει τωρα πια) αγορασα 50 κομματια ΝΟS GENERAL ELECTRIC 12ΑΧ7 με 3 χιλιαρικα (του ειχαν μεινει του παππου απο το 70 μου ειπε & ηθελε να τις ξεφορτωθει...!) εκτοτε δεν ξαναασχοληθηκα με αγορα λυχνιων.

Παντως στους 2 ενισχυτες που μου εχουν απομεινει (RIVERA QUIANA & BOOGIE MARK 3) χρησιμοποιω ακομα τις λυχνιες της μανας τους!! (μαλλον ρωσικες στην περιπτωση του Boogie & κινεζικες στην περιπτωση του RIVERA)

Προσφατα εβαλα σε εναν VOX AC30 τις νεες GROOVE TUBES (τις πανακριβες οι οποιες ειναι πιστα αντιγραφα των Mullard) & οντως ακουγονταν πολυ καλυτερα.

Παντως ενα κολπο που παντα κανω ειναι να αντικαθιστω την 12ΑΧ7 του driver με μια ΘΕΪΚΗ GE 7025 για λιγοτερο gain & περισσοτερο (& πιο γλυκο headroom)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Super παππού θα μου δώσεις τις GE που σου έχουν απομείνει μόνο για τρεις χιλιάδες??? :twisted:

Δε μιλάω φυσικά για NOS εκεί το ξέρουμε όλοι ότι η Mullard ξεχωρίζει

Με την Groove Tubes 12AX7M δυστυχώς δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά κάποιος γνωστός που έκανε το τεστ (την original πλάι στη 12ΑΧ7Μ) μου είπε ότι δεν είναι τόοοοσο πιστά αντίγραφα.

Οι 12ΑΧ7 που «πήραν μέρος» στο τεστ είναι ακόμα σε παραγωγή και μέχρι 20€

καθώς ψάχνουμε για τον καλύτερο ήχο σε λογικές πάντα τιμές.Προσπάθησα να δοκιμάσω όσες περισσότερες μάρκες-τύπους μπορούσα καθώς πολύ έμποροι σνομπάρουν εταιρίες (που τα προϊόντα τους δεν είναι τόσο άσχημα τελικά) μόνο και μόνο για να προωθήσουν άλλες πιο ακριβές.

Τα υπόλοιπα όμως για όσους ενδιαφέρονται αργότερα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

........πανω που ημουν ετοιμος για καινουργιες 12ΑΧ7. Electro harmonix που παντα μου αρεσαν και σκεφτομαι JJ h Svetlana 12ax7

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι EH ειναι βεβαια (οπως και οι Groove tubes) relabeled sovteks & svetlanas.

Οπως αλλωστε και το 60% των λυχνιων που παραγονται αυτη τη στιγμη (το αλλο 2% παραγεται στην Τσεχια και ειναι JJ & τα υπολοιπα στην ΚΙΝΑ).

Αυτο που κανουν ουσιαστικα οι μεγαλες εταιρειες λυχνιων ειναι να αγοραζουν χυμα λυχνιες ,να τις επιλεγουν ,να βαζουν πανω τη φιρμα τους & βεβαια να τις μοσχοπουλανε :lol:

Βεβαια το καλο ειναι οτι οι περισσοτεροι μοντερνοι ενισχυτες ειναι ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΟΙ για τετοιες λυχνιες (οι οποιες αν και ανεκτες ποιοτικα δεν ειναι και οτι καλυτερο σε σχεση με τις NOS) αν εχεις ομως vintage ενισχυτη την πατησες :cry: μια και μονο με NOS λυχνιες αποδιδουν πραγματικα... (μεγαλο προβλημα εχουν π.χ. οι Twin Reverb του 60 & 70)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνέχεια της «ιστορίας»…

Υπενθυμίζω ότι μιλάω για current production και όχι NOS λυχνίες…

Το τεστ έγινε σε διάστημα μιας εβδομάδας (για να στρώσουν οι λυχνίες) σε χώρο που μπορούσαμε να ανοίξουμε τους ενισχυτές. Το ξέρω ότι υπάρχουν κάποια τεστ σε γνωστές ιστοσελίδες εμπορίας λυχνιών αλλά για λόγους που προανέφερα καθώς και του ότι ο ήχος είναι και υποκειμενικός μερικές φορές αποφάσισα να κάνω το δικό μου ηχητικό τεστ. Ένα παρόμοιο τεστ πρέπει να κάνει οποιοσδήποτε παίζει με λαμπάτους ενισχυτές (που δεν έχει την οικονομική άνεση για NOS) και να μην εμπιστεύεται τον κάθε … που θα του πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες…

 

Τα μηχανήματα που μαζέψαμε ήταν:

Marshall TSL100 Head

Fender Twin Reverb 2x12

Diy Tube Preamp + Engl power amp

Marshall 4x12 Cabinet

Engl 2x15 Cabinet

 

Οι κιθάρες ήταν μία strat SRV,μία Les Paul Classic και μία Burns Brian May.

 

Σε αυτούς τους ενισχυτές αλλάχτηκαν μόνο οι λυχνίες της προενίσχυσης.Οι τελικές και οι phase inverter λυχνίες ήταν οι ίδιες κατά τη διάρκεια του τεστ.

Οι προενισχύτριες λυχνίες ήταν tested/selected με εξαίρεση τις sovtek που όμως είχαμε αρκετές κι έτσι επιλέξαμε αυτές που μας κάθησαν καλύτερα στα αυτιά και τις λιγότερο μικροφωνικές. Μάζεψα όσες περισσότερες μάρκες μπορούσα. Δοκιμάστηκαν σε όλους τους πιθανούς συνδιασμούς (μεταξύ τους και με άλλες μάρκες). Επίσης να παραθέσω ότι ήταν blind test. Αυτός που δοκίμαζε τον ενισχυτή δεν ήξερε τι λυχνίες έβαζε ο άλλος.

 

Και ξεκινάω αλφαβητικά λοιπόν…

 

Electro-Harmonix 12AX7 EH

 

Γενικά: Φτιάχνονται από την Sovtek ειδικά για την εταιρία.Τιμή 7 € από εγχώριο μαγαζί.

Ήχος: Διαύγεια και ευκρίνεια.Έμφαση στις πριμομεσαίες που γινόταν πιο έντονη όσο ανέβαινε το gain.Ωραία καθαρά,πολύ καλά βρώμικα για hard rock και metal.

Μικροφωνισμός-Θόρυβος: Θόρυβος σε λογικά πλαίσια (εξαιτίας του high gain),αλλά ο μικροφωνισμός σε πολύ καλά επίπεδα.

 

Golden Dragon E83CC-01 Gold Pins

 

Γενικά: Η λυχνίες αυτές έπεσαν τυχαία στα χέρια μου.Δεν τις αγόρασα οπότε δεν ξέρω ακριβώς την τιμή, την οποία στο ιντερνετ είδα να κυμαίνεται στα 17 €.Είναι κατασκευασμένες στην Κίνα και tested/selected από αγγλική εταιρία. Ήθελα να δοκιμάσω και κάποιες κινέζικες λυχνίες γιατί οι περισσότεροι τις σνομπάρουν.

Ήχος: Γεμάτος και με ευκρίνεια στις νότες.Γλυκά πρίμα και έμφαση στις μπασο-μεσαίες συχνότητες που μερικές φορές τις βρήκα λίγο επιθετικές ειδικά σε high gain καταστάσεις(κρίμα γιατί αλλιώς θα ήταν πάρα πολύ καλή).Γλυκά καθαρά, ωραία βρώμικα ειδικά για blues. Ιδανική για πολύ πριμαριστούς ενισχυτές.

Μικροφωνισμός-Θόρυβος: Απλά ανύπαρκτοι. Η καλύτερη από όλες τις λυχνίες σε αυτό το θέμα (ιδανική για το input stage ενός ενισχυτή)

 

Groove Tubes GT-7025

 

Γενικά: Ουσιαστικά selected/relabeled Sovtek. Τιμή 12,5€ από ιντερνετ.

Ήχος: Ωραία καθαρά.Τα βρώμικα τους επίσης πολύ καλά,παρατήρησα όμως ότι τους έλειπε λίγο η ευκρίνεια που είχαν κάποιες άλλες λυχνίες που δοκίμασα.

Μικροφωνισμός- Θόρυβος: Σε πολύ καλά επίπεδα σε σχέση με τις υπόλοιπες

 

JJ ECC83 S

 

Γενικά: Σλοβάκικη 12ΑΧ7 tested/selected αγορασμένη από ιντερνετ 6,5 €.Δυστυχώς δεν είχα ξανακούσει αυτές τις λυχνίες στο παρελθόν.

Ήχος: Διαύγεια και ευκρίνεια.Γλυκά μεσαία και πρίμα (ιδανική για πριμαριστούς ενισχυτές) αρκετά μπάσα,πολύ καλά ζυγισμένος ήχος. Και τα καθαρά της αλλά και τα βρώμικά της ήταν υπέροχα.

Μικροφωνισμός- Θόρυβος: Σε πάρα πολύ καλά επίπεδα

 

JJ ECC803 S

 

Γενικά: Σλοβάκικη 12ΑΧ7 tested/selected αγορασμένη από ιντερνετ 9 €.

Ήχος: Επίσης πολύ καλός. Ίσως όχι τόσο ζυγισμένος όσο η ECC83 S αφού έδινε κάποια έμφαση στα μεσαία και στα πρίμα που όμως δεν ήταν καθόλου ενοχλητική (όπως στις Sovtek LPS και EH). Κατά τη γνώμη μου οι JJ είναι ίσως οι καλύτερες λυχνίες της παρούσας παραγωγής όταν κάποιος αναζητά vintage ήχο (κρατώ μία επιφύλαξη για την Groove Tubes 12AX7M)

Μικροφωνισμός- Θόρυβος: Θόρυβος ανύπαρκτος.Μικροφωνισμός σε λογικά πλαίσια.

 

Mesa Boogie 12AX7

 

Γενικά: Όπως και η Groove tubes έτσι και η Mesa Boogie παίρνει χύμα ρώσικες και κινέζικες λυχνίες τις ελέγχει και τους βάζει τη δικιά της ετικέτα. 12 € από εγχώριο κατάστημα.

Ήχος: Αυτή η λυχνία δεν διαφέρει και πάρα πολύ ηχητικά από τις Groove Tubes που δοκίμασα.Ικανοποιητική σε όλους τους τομείς αλλά δεν ξεχώρισε ειδικά σε σχέση με την αξία της.

Μικροφωνισμός- Θόρυβος: Σε πολύ καλά επίπεδα

 

Mesa Boogie SPAX7

 

Γενικά: Αυτές οι λυχνία είναι πιο διαλεγμένη (υποτίθεται) κι από τις διαλεγμένες για την καλύτερη απόδοση (μικρότερες πιθανότητες αστοχίας),λιγότερο θόρυβο,μικροφωνισμό,ιδανική για πρώτη λυχνία ενός ευαίσθητου ενισχυτή. Παρόλα αυτά μία από τις λυχνίες βγήκε ελαττωματική ύστερα από κάποιες ώρες χρήσης,γεγονός που μπορεί απλά να έτυχε,αλλά δεν δικαιολογείται εξαιτίας της αυξημένης τιμής. 16 € από εγχώριο κατάστημα.

Ήχος: Καλά ζυγισμένη.Είχε το λιγότερο gain απ’όλες τις λυχνίες που δοκίμασα. Πολύ γλυκός ήχος

Μικροφωνισμός- Θόρυβος: Σε πάρα πολύ καλά επίπεδα.

 

Ruby 12AX7A-C Selected

 

Γενικά: Κινέζικη selected. Οι απανταχού μεταλλάδες την προτιμούν. Τιμή 7,5€ από ιντερνετ.

Ήχος: Η πιο high gain λυχνία απ’όλες. Ήταν καλά ζυγισμένη στις συχνότητες και πολύ καλή σε metal καταστάσεις αλλά λίγο άψυχη στα καθαρά και σε blues,rock.

Μικροφωνισμός- Θόρυβος: Μικροφωνισμός σε λογικά πλαίσια, Θόρυβος ήταν λίγο έντονος (εξαιτίας του high gain).

 

 

Sovtek 12AX7 WB

 

Γενικά: Πάνφθηνη ρώσικη λυχνία.5 € από εγχώριο κατάστημα.

Ήχος: Αρκετό gain λίγο άψυχη,μέτρια ευκρίνεια αλλά για μη απαιτητικές καταστάσεις μια χαρά αν αναλογιστεί κανείς την αξία της.

Μικροφωνισμός- Θόρυβος: Σε λογικά πλαίσια

 

Sovtek 12AX7 LPS

 

Γενικά: Σχετικά καινούρια high gain λυχνία από την Sovtek.Αλλά με προβλήματα ελέγχου αξιοπιστίας από το εργοστάσιο.Οι μισές βγήκαν ελαττωματικές μετά από κάποιες ώρες χρήσης. Τιμή 6 € από εγχώριο κατάστημα.

Ήχος: Έμφαση στα πριμομεσαία που ήταν λίγο επιθετικά. Μου άρεσε πάρα πολύ στα καθαρά ειδικά στον Fender.Στα βρώμικα έπρεπε να χαμηλώνω αρκετά το treble από το eq του ενισχυτή.

Μικροφωνισμός- Θόρυβος: Θόρυβος σε λογικά πλαίσια αλλά ήταν πιο μικροφωνική απ’ όλες τις λυχνίες.Δεν κάνει για το input stage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Μιας και περι λυχνιων ο λογος, ηθελα απο μερες να κατσαβιδιασω το Tube King Μου να δω τι λαμπα εχει.

Τελικα η λαμπα λεει πανω:  RUBY

                                    7025SS

                                    12AX7A

 

Αμα καταλαβα καλα ειναι εδω μεσα

Ruby 12AX7A-C Selected

 

Γενικά: Κινέζικη selected. Οι απανταχού μεταλλάδες την προτιμούν. Τιμή 7,5€ από ιντερνετ.

Ήχος: Η πιο high gain λυχνία απ’όλες. Ήταν καλά ζυγισμένη στις συχνότητες και πολύ καλή σε metal καταστάσεις αλλά λίγο άψυχη στα καθαρά και σε blues,rock.

Μικροφωνισμός- Θόρυβος: Μικροφωνισμός σε λογικά πλαίσια, Θόρυβος ήταν λίγο έντονος (εξαιτίας του high gain).

 

Μιας και ειναι το πρωτο μου λαμπατο αποκτημα, δεν ξερω σχεδον τιποτα περι αυτων.

Θα αξιζε να την αλλαξω με καποια JJ ή GT?

 

ΥΓ: Αμα καποιος δε ξερει το πεταλι, ειναι βρωμοπεταλο. Οποτε τα καθαρα της λαμπας προφανως δε με νοιαζουν ;D.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου