Προς το περιεχόμενο

Υπάρχουν μάρκες στα τάστα;


Η απάντηση από τον Superfunk,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσείς όταν πηγαίνετε σε μαγαζί για αλλαγή τάστων τι λέτε βάλουμε "αυτά τα τάστα" ή απλως προσδιορίζετε το μεγεθος(Jumbo,Extra Jumbo,medium κλπ κλπ)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

υπαρχουν 2-3 εργοστασια στις ΗΠΑ που φτιαχνουν fretwire.Aπο αυτα "ψωνιζουν" τα μεγαλα ονοματα που "φτιαχνουν" & πουλανε ταστα (η πιο σωστα ταστοσυρμα) δηλ. οι WARMOTH,DUNLOP,STEWMAC,FENDER

 

Eπισης τα τελευταια χρονια υπαρχουν και ατσαλινα ταστα.

 

Απο την πειρα μου τα πιο ανθεκτικα & σκληρα κλασσικα ταστα ειναι αυτα που χρησιμοποιει η Fender και τα πιο μαλακα τα Dunlop (δουλευονται ομως ευκολοτερα για αυτο και τα προτιμανε οι μαστοροι....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πω υπάρχουν δηλαδή και noname τάστα της πλάκας;;

 

Υ.Γ Πόση είναι ενδεικτικά η διάρκεια ζωής ενός τάστου;Πχ με 2 ώρες παίξιμο την ημέρα

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι μωρε,δε μπορω να πω οτι υπαρχει τοσο κακης ποιοτητας ταστο (ετσι κι αλλοιως φτιαχνονται απο ενα παμφθηνο κραμα δεν υπαρχει λογος να το νοθευσουν) απλα καποια κραματα βγαινουν πιο μαλακα η σκληρα.

 

η διαρκεια ζωης ενος ταστου μεχρι να "καταστραφει" τελειως εξαρταται απο το μεγεθος του,οσο πιο μεγαλο τοσο και περισσοτερο κραταει μια και μπορει να τριφτει πιο πολλες φορες..

 

επισης εξαρταται πολυ η ζωη του ταστου απο το παχος των χορδων (οσο πιο βαριες τοσο μεγαλυτερη ζημια του κανουν) οσο και απο τον τυπο (οι ατσαλινες χορδες προκαλουν μεγαλυτερες φθορες απο τις νικελινες πχ.)

 

ενα τζαμπο ταστο 6100 π.χ με κλασσικες 10αρες nickel plated χορδες με 2 ωρες παιξιμο την ημερα νομιζω οτι θα σου κρατησει 8-12 χρονια αναλογα με το ποσο σκληρα παιζεις και σε ποιες ΘΕΣΕΙΣ παιζεις (π.χ. αν παιζεις συνεχεια το ιδια ανοικτα ακκορντα η φθορα θα ειναι μεγαλυτερη εκει "πανω") :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Απο την πειρα μου τα πιο ανθεκτικα & σκληρα κλασσικα ταστα ειναι αυτα που χρησιμοποιει η Fender και τα πιο μαλακα τα Dunlop (δουλευονται ομως ευκολοτερα για αυτο και τα προτιμανε οι μαστοροι....)

 

Επαναφέρω το θέμα γιατι μου έκανε εντύπωση αυτο που λεει ο sf.

 

Τα jumbo που εχει η fender highway strat μου νομίζω οτι φθείρονται πολύ εύκολα (κυρίως βέβαια σε σημεία της ταστιέρας που παίζω πιο πολύ), τα έχω στρώσει 3-4 φορές (δεν είναι πλέον jumbo  ;D) και τώρα ψάχνω να τα αλλάξω με μεγαλήτερης αντοχης...

 

δεν συνίστανται λοιπόν τα dunlop ή stew? Να ξαναβάλω fender?

 

σημείωση, τώρα που είναι πιό χαμηλά με βολέυουν περισσότερο στα slide, οπότε δεν θα ξαναπάω στα jumbo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το 2006 ποιος ξερει αν η Fender χρησιμοποιει τον ιδιο προμηθευτη... ;D

 

βαλε οτι σε βολευει,ετσι κι αλλοιως τιποτα τρελλες διαφορες δεν θα δεις,μονο τα ατσαλινα ταστα φθειρονται πραγματικα λιγοτερο απο τα κλασσικα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το 2006 ποιος ξερει αν η Fender χρησιμοποιει τον ιδιο προμηθευτη... ;D

 

βαλε οτι σε βολευει,ετσι κι αλλοιως τιποτα τρελλες διαφορες δεν θα δεις,μονο τα ατσαλινα ταστα φθειρονται πραγματικα λιγοτερο απο τα κλασσικα.

Και ποιές οι διαφορές τους από τα κλασσικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιές οι διαφορές τους από τα κλασσικά;

 

Ειναι ατσαλινα,πολυ πιο σκληρα και ανθεκτικα και φυσικα θα καταστρεψουν τις λιμες του μαστορα οποτε μαζι με το refret θα πληρωσεις και λιμες... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καποιο ξενο φορουμ διαβασα οτι τα ατσαλινα (εκτος απο τις λιμες του μαστορα ;)) καταστρεφουν και τον ηχο.Ισχυει κατι τετοιο;

Παιζει τοσο μεγαλο ρολο το υλικο(κραμα) των ταστων στον ηχο τις κιθαρας;

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου