Προς το περιεχόμενο

με χτυπησε το ρευμα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πριν λιγο και ενω για πρωτη φορα συνεδεσα ολα μου τα πεταλια πανω στον laney vc-15, μολις ακουμπησα την rockinger, αρχισα να τρωω κατι καλα τσιμπιματα απο το ρευμα. ομολογω οτι χεσ....κα πανω μου και δεν τολμαω να την ξαναπιασω αυτη τη στιγμη..

 

τα πεταλακια τα τροφοδοτω με το one spot, ενω ενα μονο το εχω σε ξεχωριστο μετασχηματιστη.

 

την rokcinger δεν την εχω πειραξει στα ηλεκτρικα της καθολου. τι μπορει να φταιει ρε παιδια???? 😢

 

υ.γ. θα κανω καιρο να ξαναπαιξω με ηλεκτρικη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εκανες και την αφησες και δεν επαιξες.μηπως πειραξες τους μαγνητες γιατι μικρα shock δινουν οι μαγνητες καμια φορα.αλλιως αν ηταν χαλασμενο κατι οπως ο ενισχυτης πιστευω θα ειχες γινει ψητος :cry: .παντως αν δεν βρεθει λυση θα σου προτεινα να αλλαξεις το κυκλωμα μεσα. 8O

 

 

δεν ειμαι σιγουρος παντως απο που ηρθε το SHOCK 8O 8O 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι παιζει με τον ενισχυτη σου.....η ,το πιθανοτερο με τα καλωδια σου....

Τα πεταλια δεν εχουν αρκετο ρευμα ωστε να σε χτυπησουν.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν λιγο και ενω για πρωτη φορα συνεδεσα ολα μου τα πεταλια πανω στον laney vc-15' date=' μολις ακουμπησα την rockinger, αρχισα να τρωω κατι καλα τσιμπιματα απο το ρευμα. ομολογω οτι χεσ....κα πανω μου και δεν τολμαω να την ξαναπιασω αυτη τη στιγμη..

 

τα πεταλακια τα τροφοδοτω με το one spot, ενω ενα μονο το εχω σε ξεχωριστο μετασχηματιστη.

 

την rokcinger δεν την εχω πειραξει στα ηλεκτρικα της καθολου. τι μπορει να φταιει ρε παιδια???? :cry:

 

υ.γ. θα κανω καιρο να ξαναπαιξω με ηλεκτρικη..[/quote']

 

Αν εχεις πολυμετρο, ρυθμισε το στο 250v AC (να μετραει τασεις >250v) και συνδεσε τα test leads στις σωστες θεσεις στο πολυμετρο. Επειτα, σεταρε το rig σου οπως εκεινη τη φορα που σε χτυπησε το ρευμα, (φορα γαντακι και μποτινι) και μετρησε μεταξυ της γεφυρας/χορδων της κιθαρας και ενος μεταλλικου σημειου χωρις μπογια πανω στο πεταλι σου. Αν θες μετρα και μεταξυ των χορδων και παλι ενος γυμνου μεταλλικου σημειου στο σασι του ενισχυτη σου. Ειναι καποιο απο τα πεταλια σου τροφοδοτουμενο κατευθειαν απο την πριζα, χωρις μετασχηματιστη? Αν οχι μαλλον ο ενισχυτης σου εχει προβληματα με τη γειωση του. Το rig σου το βαζεις σε πριζα με γειωση (σουκο?).

 

Για να ελεγξεις αν η γειωση του σπιτιου σου /της συγκεκριμενης πριζας ειναι σωστη πρεπει να την μετρησεις κι αυτη παλι με το πολυμετρο, μεταξυ της μιας τρυπας (πρεπει να δοκιμασεις 1 φορα για καθε τρυπα γιατι μονο στη μια δουλευει) και ενος απο τα μικρα μεταλλικα ελασματα (γειωση) πανω και κατω - μεσα στην πριζα. (φοβερη περιγραφη) .

 

ΠΡΟΣΕΧΕ - Το ρευμα μπορει να σε σκοτωσει, μην ξαναπαιξεις αν δεν το φτιαξεις.[/img]

www.deadduck.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου